Naționala Angliei, fără jucători de la Manchester United pentru acțiunea din luna octombrie! Nu s-a mai întâmplat din 1976

De Alex Ioniță
Publicat: 8.10.2024, 15:01

Naționala Angliei, fără jucători de la Manchester United pentru acțiunea din luna octombrie!

Naționala Angliei, fără jucători de la Manchester United pentru acțiunea din luna octombrie!

Profimedia

Anglia are un lot fără niciun jucător de la Manchester United, după retragerea lui Kobbie Mainoo din cauza problemelor fizice, pentru partidele cu Grecia şi Finlanda din Liga Naţiunilor la fotbal, o situaţie nemaiîntâlnită din 1976, scrie EFE.

Reclamă

Mainoo a ratat meciul pe care Manchester United l-a disputat joi în Europa League cu FC Porto (3-3), din cauza unei accidentări, dar a revenit la meciul cu Villa, în care a fost înlocuit în min. 85.

Reclamă

Naționala Angliei, fără jucători de la Manchester United pentru acțiunea din luna octombrie!

Din lotul anunţat iniţial au mai devenit indisponibili Ezri Konsa şi Morgan Gibbs-White, dar selecţionerul interimar al Angliei, Lee Carsley, se va descurca cu un lot de 22 de jucători şi nu va chema alţi jucători, notează agerpres.ro.

Anglia, care a câştigat primele meciuri cu Carsley la timonă, contra Finlandei şi Irlandei, va juca joi cu Grecia, pe Wembley, în eşalonul secund al Ligii Naţiunilor, iar trei zile va înfrunta Finlanda, în deplasare.

În momentul de față, Anglia este pe locul al 2-lea în grupa B2 din Liga Națiunilor. Pe primul loc este Grecia, tot cu 6 puncte, dar cu un golaveraj mai bun față de elevii lui Carsley.

Din această grupă mai fac parte Irlanda și Finlanda, care ocupă locurile 3 și 4, cu câte 0 puncte.

Wayne Rooney, mesaj de susţinere pentru Erik ten Hag după startul dezastruos de sezon de la Manchester United

Wayne Rooney a transmis un mesaj de susţinere pentru Erik ten Hag, după startul dezastruos de sezon de la Manchester United. Fostul star al lui Old Trafford are încredere că managerul olandez poate redresa situaţia echipei.

Manchester United a obţinut doar două victorii, în primele şapte etape din Premier League. Erik ten Hag este sub presiune şi englezii au zvonit chiar că ar putea fi demis, în această pauză datorată meciurilor echipelor naţionale.

Wayne Rooney a oferit declaraţii ferme despre situaţia lui Erik ten Hag şi este de părere că managerul olandez ar trebui păstrat, în ciuda locului din clasament ocupat de „diavoli”.

De asemenea, Rooney le-a transmis un mesaj direct şi jucătorilor lui Manchester United. Acesta consideră că „elevii” lui Erik ten Hag ar trebui să muncească mai mult.

„A câştigat trofee peste tot pe unde a fost, a câştigat şi la Manchester United de asemenea. Trece printr-o perioadă dificilă, probabil şi-a spus asta şi singur.

Dar speri ca totul să se întoarcă pentru că de multe ori managerii sunt demişi şi se începe o altă reconstruire.

Cred că e dificil şi toată lumea e de acord că Manchester United trebuie să se lupte pentru trofee. Cred că toată lumea din club ştie că trebuie să existe îmbunătăţiri. Ştiu că Erik ten Hag face totul la echipă. Jucătorii trebuie şi ei să facă mai multe.

Când treci printr-o perioadă grea, e important să munceşti şi să faci lucrurile elementare bine. Cred că au avut un spirit bun atunci când au luat un punct din deplasarea de la Villa, dar fanii vor să vadă mai mult”, a declarat Wayne Rooney, conform dailymail.co.uk.

Reclamă
Recomandări
  • PAOK - Panathinaikos e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Boavista - Sporting e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 22:30
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    8:55

    Lotul lărgit al României pentru Campionatul Mondial de hochei pe gheață, Divizia I/A

    8:53

    Amenzi uriaşe şi interdicţii pe stadion, după Dinamo – Universitatea Craiova 0-2. Anunţul Jandarmeriei

    8:41

    Pe ce loc se află FCSB în topul mondial al cluburilor. E singura echipă din România din primele 100

    8:32

    „Protagonist”. Mihai Stoica a numit jucătorul de la FCSB care l-a impresionat: „Credeam că am pierdut tilul”

    8:18

    Accesoriul de jumătate de milion de euro purtat de Mirel Rădoi la meciul cu Dinamo. Detaliul remarcat

    8:15

    Gigi Becali îi prelungeşte contractul lui Vlad Chiricheş, la FCSB: „Va rămâne la club după ce se retrage”

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 5 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s