El va fi ajutat de asistenţii Mircea Grigoriu şi Sebastian Gheorghe, precum şi de rezerva Radu Petrescu.
În camera VAR vor fi italienii Marco Di Bello şi Maurizio Mariani.
Ovidiu Hațegan și Istvan Kovacs arbitrează în Liga Campionilor
Meciul Dinamo Kiev – FC Barcelona va avea loc, marţi, de la ora 19.45, la Kiev, în etapa a IV-a a Grupei D a Ligii Campionilor.
Şi Istvan Kovacs a fost delegat la o partidă din Liga Campionilor, FC Sevilla – Lille, programată tot marţi, de la ora 22.00, în etapa a patra a Grupei G.
El va fi ajutat de asistenţii Vasile Florin Marinescu şi Ovidiu Artene, iar Horaţiu Feşnic va fi rezervă. Marco Guida şi Massimiliano Irrati, ambii din Italia, vor fi în camera VAR.
Marea dorință a lui Istvan Kovacs
Arbitrul român a dezvăluit care este marea sa dorință. Istvan Kovacs ar vrea, și în fotbal, un sistem ca în rugby. Acesta și-ar dori ca dialogul dintre arbitrii și jucători să se audă pe tv.
”Acela (n.r. – i-a spus ”dispari!” lui Florinel Coman) a fost un episod unic pe care îl regret și, așa cum am spus, mi-am cerut scuze. Nu cred că pot fi considerat un arbitru care reacționează urât dacă aleg să nu explic jucătorilor absolut fiecare decizie pe care o iau.
Chiar dacă unele persoane încearcă să îmi creeze această imagine, este una departe de adevăr. Abia aștept momentul în care se va introduce și în fotbal acea regulă din rugby prin care discuțiile arbitrului pot fi auzite și de către public”, a spus Istvan Kovacs.
