Real Madrid – Barcelona 2-1 | Ronald Koeman și-a ieșit din minți după El Clasico: "Nu știu de ce mai avem VAR în Spania!" Întrebarea care l-a făcut să plece din timpul interviului

Publicat: 11.04.2021, 5:32

Ronald Koeman

profimediaimages

Ronald Koeman, după El Clasico

Barcelona s-a văzut condusă de Real Madrid cu 2-0 după numai 28 de minute. Catalanii au redus dinferență în minutul 60, dar n-au putut face mai mult până la final. Ronald Koeman a recunoscut că echipa lui a făcut un joc slab în prima parte, dar crede că deciziile lui Gil Manzano au influențat soarta partidei.

Real Madrid – Barcelona 2-1 | Ronald Koeman și-a ieșit din minți după El Clasico

„Dacă ești suporterul Barcelonei, ​​ești foarte nemulțumit de două decizii de arbitraj. Mai întâi vreau să spun că nu am jucat bine în prima repriză. Nici în apărare, nici în atac. În a doua repriză ne-am îmbunătățit.

Eu însă cer ca arbitrajul să fie corect. Și cred că timpul suplimentar de patru minute, când arbitrul a oprit jocul timp de două sau trei minute pe umăr … Penalty-ul este foarte clar, dar trebuie să acceptăm și să tăcem. E foarte clar, nu înțeleg de ce mai avem VAR în Spania. Toată lumea a văzut faza”, s-a plâns Ronald Koeman după El Clasico, citat de Marca.

Faza care l-a enervat pe Ronald Koeman a avut loc în minutul 83. După o centrare a lui Jordi Alba, Martin Braithwaite a urmărit balonul care a depășit cadrul porții. Francezul Ferland Mendy l-a atins din spate pe atacantul danez al Barcelonei, care a căzut la pământ. Jucătorii catalani au protestat vehemnet, dar Gil Manzano nici n-a vrut să verifice faza cu VAR.

„Pentru mine, penalty-ul este foarte clar. Toată lumea a văzut asta. Nu înțeleg cum tușierul, care a fost la zece metri distanță, n-a văzut. Felul în care cade Martin, trebuie să fie un fault. Arbitrul poate să nu vadă jocul, dar avem un VAR pentru situații de genul acesta. Mai bine să nu spun mai multe. Echipa a fost bună mental. Am meritat o decizie mai bună în acea situație”, a mai spus Ronald Koeman.

Inițial, arbitrul delegat să conducă El Clasico a fost cunoscutul Mateu Lahoz. Acesta s-a accidentat în timpul partidei Bayern Munchen – PSG 2-3 din UEFA Champions League și a fost înlocuit cu Gil Manzano. Barcelona n-a câștigat niciodată în acest sezon cu Manzano la centru.

Real Madrid – Barcelona 2-1 | Ronald Koeman, moment nervos la interviuri

Koeman a fost atât de nervos pe arbitraj încât l-a întrebat pe jurnalistul prezent la interviu dacă a fost sau nu penalty la căderea lui Braithwaite. Răspunsul primit nu l-a mulțumit pe Koeman, care a părăsit nervos interviul.

Koeman: „A fost penalty sau nu?”

Jurnalist: „Arbitrul decide asta.”

Koeman: „OKay, nu vrem să ne udăm.”

După 1-2 cu Real Madrid, Barcelona a căzut pe locul trei în La Liga. Noul lider este Real Madrid, care are un punct peste eterna rivală. Atletico Madrid, cealaltă candidată la titlu, joacă duminică pe terenul lui Real Betis.

10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol