Thomas Muller, bornă istorică după Bayern – Freiburg 2-0! Ce a reușit mijlocașul bavarezilor

De Alex Ioniță
Publicat: 1.09.2024, 22:14

Thomas Muller, bornă istorică după Bayern - Freiburg 2-0

Thomas Muller / Profimedia

Thomas Muller a atins o bornă istorică după Bayern – Freiburg 2-0! Muller a înscris un gol şi a ajuns la 150 de reuşite în Bundesliga.

Bavarezii au primit un penalti în minutul 37, când Gunter a fost lovit în mână de mingea trimisă cu o lovitură de cap de Kane.

Thomas Muller, bornă istorică după Bayern – Freiburg 2-0

Tot Harry Kane a executat lovitura de pedeapsă şi a deschis scorul. Thomas Muller a stabilit rezultatul final în minutul 78, marcând golul său cu numărul 150 în Bundesliga, toate fiind înscrise pentru Bayern, notează news.ro.

Oaspeţii au ratat un penalti în minutul 90+5, prin Lucas Holer şi Bayern s-a impus cu 2-0. Bavarezii au doua victorii şi, cu 6 puncte, se numără printre cele trei echipe cu maxim de puncte în acest sezon, alături de Heidenheim şi RB Leipzig, fiind pe poziţia a doua în clasament. Freiburg e pe zece, cu 3 puncte.

Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei

Thomas Muller (34 de ani) şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei! Internaţionalul german şi-a anunţat oficial, luni, retragerea de la echipa naţională a ţării sale după eliminarea „Mannschaft” în sferturile de finală ale EURO 2024.

„După 131 de meciuri internaţionale şi 45 de goluri, eu spun astăzi la revedere Vulturului (emblema echipei Germaniei)”, a anunţat jucătorul într-o înregistrare video postată pe reţelele de socializare.

Muller şi-a făcut debutul la naţionala Germaniei în martie 2010 şi a adunat 131 de selecţii, fiind al treilea într-un clasament naţional all-time, după Lothar Matthaeus (150) şi Miroslav Klose (137).

După ce Germania a părăsit prematur Cupa Mondială din 2018, după faza grupelor, selecţionerul Joachim Loew a renunţat în 2019 la Muller, precum şi la fundaşii Mats Hummels şi Jerome Boateng.

Thomas Muller a revenit în lotul naţional la EURO 2020, la care Germania a fost eliminată de Anglia, în optimi. La EURO 2024, pe teren propriu, Muller a jucat din postura de rezervă în meciul de debut, cu Scoţia (5-1), precum şi în partida cu Spania, din sferturi (1-2 după prelungiri).

• Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni - Joi de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Italiei e în perioada 30 august - 1 septembrie, LIVE în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

0:30 2 sept.

VIDEOGuimaraes – Famalicao 2-1 a fost în AntenaPLAY. Victorie dramatică în minutul 90+1 pentru gazde

0:11 2 sept.

„Trebuie să dau mai mult!” Alex Băluță, mesaj sincer după criticile primite. Ce a spus după FCSB – UTA 2-0

0:06 2 sept.

Lixandru a dezvăluit diagnosticul primit după ce s-a accidentat: „M-am gândit doar la naţională”! Cum poate arăta piciorul lui

23:52

Siyabonga Ngezana, savuros după ce a fost întrebat despre plecarea de la FCSB: „O să stau până Gigi spune că e ok”

23:52

„Eu nu mă joc!” Mircea Rednic, măsură radicală după FCSB – UTA 2-0! Prima reacție, după ce a făcut scandal în vestiar

23:37

VideoMircea Rednic, scandal cu jucătorii în vestiar după înfrângerea cu FCSB! „Puriul” i-a certat serios şi a aruncat lucruri!

1 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilăs 2 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului româns 3 VIDEOBraga – Moreirense 3-1 a fost în AntenaPLAY! Sporting, FC Porto și Benfica, spectacol în etapa a 3-a din Liga Portugals 4 FotoAdi Vasile se pregăteşte de nuntă! Cât de frumoasă este Delia, tânăra care l-a dat peste cap pe fostul antrenor al CSM-uluis 5 FotoDenis Alibec radiază de fericire în braţele iubitei! Gest tandru al starului din România pentru fosta gimnastă Anca Surdus 6 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas

Ce zodii sunt în septembrie 2024. Cei născuți luna aceasta sunt muncitori și ambițioși