Valencia – Barcelona 2-3. Catalanii păstrează suspansul în lupta la titlu. Lionel Messi, dublă de vis pe Mestalla. Cum arată clasamentul în La Liga

Publicat: 2.05.2021, 20:50

Lionel Messi

profimediaimages

Valencia - Barcelona

După o primă repriză fără goluri, meciul s-a dezghețat după pauză. Gabriel Paulista a deschis scorul pentru Valencia în minutul 50, dar Messi a egalat doar 7 minute mai târziu, după care Griezmann a adus-o pe Barcelona în avantaj în minutul 63. Messi a ieșit din nou la rampă și a lovit dintr-o fază fază fixă.

CLICK AICI SĂ VEZI GOLUL LUI LIONEL MESSI

Valencia a mai marcat o dată până la final, prin Carlos Soler, dar n-a fost suficient pentru ca „Liliecii” să smulgă un punct.

Luptă nebună la titlu în La Liga

După acest rezultat, Barcelona s-a apropiat la două puncte de liderul Atletico Madrid, cu 4 etape rămase de jucat. Real Madrid ocupă locul secund, la egalitate de puncte cu catalanii, dar cu un golaveraj mai bun.

Și Sevilla are șanse matematice la titlu. Andaluzii se pot apropia la 3 puncte de Atletico Madrid cu o victorie împotriva lui Athletic Bilbao.

Cum arată clasamentul din La Liga

Valencia – Barcelona 2-3

Min 90: Final de meci. Barcelona câștigă cu 3-2.

Min 83: GOOOL Valencia! Carlos Soler a marcat pentru gazde și încinge finalul de partidă

Min 69: GOOOL Barcelona! Lionel Messi a făcut dubla din lovitură liberă!

Min 63: GOOOL Barcelona! Antoine Griezmann a adus avantajul oaspeţilor!

Min 58: GOOOL Barcelona! Lionel Messi a restabilit egalitatea.

Min 50: GOOOL Valencia! Gabriel Paulista a deschis scorul pentru gazde.

Min 19: Ocazie pentru Valencia! Gaya șutează în diagonală, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Ter Stegen.

Min 12: Ocazie Barcelona! Messi centrează din lovitură liberă, iar Araujo reia din apropiere, dar Cillessen are o intervenție bună

Min 1: A început meciul.

Valencia: Cillessen –  Correia, Paulista, Guillamón, Lato, Gayà – Racic, Wass, Carlos Soler – Guedes, Maxi Gómez.

Barcelona: Ter Stegen – Araujo, Pique, Lenglet – Dest, De Jong, Busquets, Pedri, Alba – Griezmann, Messi

Misiunea catalanilor este foarte clară. Barcelona trebuie să o învingă pe Valencia dacă vrea să rămână în lupta pentru titlu. Rivalele Real Madrid și Atletico Madrid au câștigat amândouă în această etapă.

Un pas greșit al echipei lui Koeman ar reduce drastic șansele la titlu. Dacă Barcelona scoate doar o remiză de la Valencia, catalanii rămân la patru puncte de primul loc. În cazul unei înfrângeri, distanța dintre Barcelona și liderul Atletico se face de 5 puncte.

Barcelona a ratat șansa să se instaleze în fotoliul de lider după ce a pierdut cu 1-2 pe Camp Nou împotriva Granadei. Un nou pas greșit ar compromite enorm șansele catalanilor.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

22:49 Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia 22:21 Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB! 22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului 21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi Vezi toate știrile