Vărul lui Lionel Messi, erou în Brazilia! A marcat golul promovării şi ce a urmat e incredibil. Totul s-a întâmplat în doar 6 minute

De Antena Sport
Publicat: 18.01.2021, 6:56

Emanuel Biancucchi

Ole

Emanuel Biancucchi este vărul lui Lionel Messi

Filmul celor şase minute este spectaculos. Emanuel Biancucchi a intrat pe teren în locul vedetei echipei, decarul Alan Mineiro. El a încasat imediat un cartonaş galben şi a marcat apoi singurul gol al partidei.

Acesta a ales să îşi dea jos tricoul după ce a trimis mingea în plasă şi a primit şi al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Echipa a rezistat ultimele 13 minute şi fără el şi şi-a asigurat promovarea în liga a doua.

Lionel Messi, prima eliminare la Barcelona

Tot un cartonaş roşu a primit şi Lionel Messi, primul al carierei, în finala Supercupei Spaniei (2-3 cu Bilbao). Starul Barcelonei a clacat şi a lovit un adversar, fără minge. El a fost eliminat după ce Jesus Gil Manzano a consultat VAR.

După eliminarea de duminică, Messi va primi o suspendare de cel puţin două jocuri. Ţinând cont de lovitura aplicată intenţionat lui Villalibre, pedeapsa ar putea fi de patru partide.

A fost o premieră! Lionel Messi nu mai fusese eliminat niciodată, într-un meci oficial. A fost nevoie de 15 ani petrecuţi în tricoul Barcelonei şi 753 de meciuri.

„E mai bine să nu vorbesc, am înţeles că Messi a faultat. Nu ştiu câte faulturi au comis adversarii împotriva lui. Messi a încercat să dribleze şi nu a putut. Dacă îl iert? Trebuie mai întâi să revăd faza”, a declarat Ronald Koeman la conferinţa de presă.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului 21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi 20:07 „Gesturi pentru prostălăi!” Robert Niță, derapaj șocant la adresa lui Bogdan Lobonț! A dat de pământ cu antrenorul de la Rapid 20:00 Victor Piţurcă a vorbit despre semifinala echipei lui Gigi Becali cu Middlesbrough: „Am contribuit şi eu, nu s-a spus” Vezi toate știrile