Marius Șumudică, un car de nervi după Rapid – Slavia Praga 1-7: ”Trezirea! Vor avea viață grea și să intre în play-off!”

Publicat: 5.07.2022, 21:55

Marius Şumudică, în timpul unui meci

Marius Șumudică, reacţie când a fost întrebat de FCSB

Marius Şumudică, în timpul unui meci / Hepta

Marius Șumudică a fost un car de nervi după Rapid – Slavia Praga 1-7. Antrenorul crede că giuleștenilor le va fi aproape imposibil să se bată pentru titlu în anul centenarului.

”Eu am spus că Rapid va avea probleme. Nu este o echipă care să se lupte la podium. Va avea viață grea și să intre în play-off.

Marius Șumudică, un car de nervi după Rapid – Slavia Praga 1-7

Mă așteptam la orice. La centenar e exclus. Eu cunosc foarte mulți suporteri. Se gândesc la podium. Am văzut comentarii. Ar fi o minune să prindă podiumul!

Trebuie să se trezească la realitate. Să vă uitați ce program are Rapid. E un program infernal. Dacă vor ieși cu bine, există un plus. Dacă nu, e grav. E echipa pe care o simpatizez. O iubesc și sper ca în acest an să mă contrazică și să termine în primele 3”, a răbufnit Marius Șumudică, potrivit digisport.ro.

Rapid – Slavia Praga 1-7

Rapid a suferit o înfrângere la scor, în partida amicală cu Slavia Praga. Echipa antrenată de Adrian Mutu a pierdut cu scorul de 1-7, în a doua repriză încasând şase goluri.

Rapid a pierdut la o diferenţă uriaşă ultima partidă amicală din cantonamentul din Austria. Slavia Praga, vicecampioana Cehiei, a dat recital cu formaţia patronată de Victor Angelescu şi Dan Şucu. La pauză, scorul era de doar 1-0 pentru cehi, însă după pauză „giuleştenii” au încasat 6 goluri, 3 dintre ele între minutele 51 şi 55.

Pentru Rapid, singurul gol marcat a fost înscris de Jakub Vojtus, la scorul de 5-0, în repriza secundă. Acesta a fost ultimul meci amical disputat de Rapid, înainte de debutul în noul sezon. „Vişinii” se vor întoarce în ţară miercuri, pentru a pregăti partida cu CFR Cluj, din prima etapă a Superligii.

Rapid a mai pierdut, în această vară, amicalele cu SKN St. Polten (2-3), MKS Cracovia (1-2) şi LASK Linz (0-2).

Echipa de start a Rapidului: Horaţiu Moldovan – Claudiu Belu, Dragoş Grigore, Paul Iacob, Junior Morais – Alexandru Albu, Ljuban Crepulja, Andrei Ciobanu, Ştefan Pănoiu, Rareş Ilie – Jakub Vojtus

În timpul primei reprize, Cristi Săpunaru şi Valentin Costache au fost înlocuiţi de Claudiu Belu- Iordache, respectiv Ştefan Pănoiu.

EXCLUSIV | Adrian Mutu, despre meciurile infernale cu CFR Cluj, FCSB şi Universitatea Craiova

Adrian Mutu nu se teme de debutul infernal din noul campionat, dar recunoaşte că ar fi vrut să aibă parte de alte adversare.

„E un început foarte greu pentru noi pentru că faptul că în prima etapă întâlnim campioana României. Urmează şi derby-ul aşteptat de toţi giuleştenii contra celor de la FCSB. Echipele acare au terminat pe primele 3 locuri anul trecut le avem adversare în primele 3 etape. Nu este cel mai fericit debut şi ceea ce îmi doream eu şi visam. Probabil că este unul dintre cele mai grele debuturi „ever” pe care le-au avut în anii în care au jucat în prima ligă.

În acelaşi timp, nu trebuie să ne speriem, trebuie să ne concentrăm. Trebuie să jucăm cu toată lumea până la urmă, sper să facem faţă cu brio. Am avut anul trecut, în playout, am avut sincope cu echipe mai slab cotate, iar atunci când am jucat cu echipe mai bune sau de acelaşi nivel ca al nostru, am reuşit să facem partide bune. Nu este niciun test, nu mai este timp de test în campionat, echipa trebuie să fie pregătită, să fie conştientă că întâlnim echipe cu pretenţii în cupele europene şi la campionat.

Trebuie să fim pregătiţi şi gata de aceste meciuri. Cu siguranţă vor fi foarte grele. Nu cred că este niciun avantaj pentru noi. În momentul acesta sunt echipe cu pretenţii la câştigarea campionatului, toate 3. Să ne gândim că orice echipă la acest nivel vor face totul pentru a câştiga orice meci„, a spus Adrian Mutu în exclusivitate pentru Antena Sport.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

22:49 Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia 22:21 Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB! 22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului 21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi Vezi toate știrile