Nicușor Bancu, fără explicații pentru criza de la Craiova: "La antrenament ne iese tot, la meci nu știu ce se întâmplă". Oltenii sunt fără victorie de patru meciuri

Publicat: 19.01.2021, 5:17

Nicușor Bancu

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Astra - Craiova 1-1

Astra și Craiova s-au anihilat reciproc. Formația din Bănie ajuns la a treia remiză consecutivă și la al patrulea meci fără victorie. La finalul jocului, Nicușor Bancu a oferit primele reacții din tabară oltenilor.

Nicușor Bancu: „Nu știu ce se întâmplă cu noi”

„În această seară ne-am îmbunătățit puțin jocul față de data trecută. Am dominat prima repriză. În a doua parte au fost prea multe întreruperi, nu ne-am putut face jocul nostru normal. Suntem într-o criză și trebuie să muncim să trecem peste” a spus Bancu.

Căpitanul Craiovei nu își explică forma slabă aratată de echipa sa. Formația din Bănie a înscris doar 20 de goluri în Liga 1, jumătate dintre cele reușite de liderul FCSB.

„Nu putem să ne creem ocazii suficiente, la antrenament ne iese tot, la meci nu știu ce se întâmplă cu noi. Nu suntem obosiți, n-am jucat foarte des, am avut multe zile de pauză. Totuși terenurile sunt proaste, temperatura e scăzută”, a mai spus Bancu.

Întrebat despre posibilitatea de a fi antrenat de Laurențiu Reghecampf, Nicușor Bancu a ținut să-și arate suportul față de actualul antrenor al Craiovei, Corneliu Papură.

„Nu știu nimic despre Reghecampf. Domnul Rotaru are puterea de decizie. Eu sper ca Mister (n.r.- Corneliu Papură) să rămână. Am avut rezultate cu el și în Europa”, a afirmat jucătorul.

Astra – Craiova 1-1. Oltenii pierd teren în lupta pentru titlu

Craiova a ajuns la al patrulea meci fără victorie în Liga 1. Pentru Astra a marcat De Sousa, în minutul 16, iar pentru Universitatea a înscris Cicâldău, în minutul 45+3.

Universitatea Craiova a mai făcut un pas greșit în lupta pentru titlu. Oltenii sunt la patru puncte în spatele rivalilor de la CFR Cluj și FCSB, însă „roși-albaștrii” au un meci mai puțin disputat.

Echipa lui Papură dezamăgește pe fază ofensivă, având doar 20 de goluri marcate în 17 meciuri. În comparație, liderul FCSB a înscris de 40 de ori. Ultima victorie a Craiovei a fost împotriva celor de la UTA Arad, în urmă o lună.

Pentru Craiova urmează meciul de pe teren propriu cu Viitorul.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

14:05 „Se face de râsul curcilor!” Giovanni Becali, despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid: „Voi nu sunteţi sănătoşi la cap” 13:36 Anunţul radical făcut de Mircea Lucescu în ziua întâlnirii cu Dan Şucu şi George Copos 13:05 Gabi Balint, mesaj genial la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor: „Am adus-o cu armata!” 12:43 Haniel Langaro a semnat cu CS Dinamo! Dublul câştigător al Ligii Campionilor cu Barcelona va juca în România în următorii 2 ani 12:32 FotoFiica cea mare a lui Cristi Borcea, apariţie încântătoare! Mellisa s-a distrat pe cinste alături de tatăl său 12:21 Întâlnire Mircea Lucescu – Dan Şucu – George Copos pentru a-l convinge pe „Il Luce” să vină la Rapid 11:52 Andrea Compagno l-a pulverizat pe Mihai Stoica: „Nu ştiu cine este acest personaj!” Afirmaţii explozive ale atacantului italian 11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 10:18 Perechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” Vezi toate știrile