Un alt jucător de la FCSB pentru care Gigi Becali așteaptă oferte este Olimpiu Moruțan. Cu toate acestea, mijlocașul de 22 de ani nu a făcut cele mai bune meciuri în ultima vreme.
Marcel Răducanu consideră că evoluțiile inconstante îl vor costa scump pe Moruțan și l-a sfătuit pe Octavian Popescu să nu urmeze exemplul colegului său de la FCSB.
Olimpiu Moruțan, exemplu negativ pentru Octavian Popescu
“Da, într-adevăr, băiatul ăsta, Octavian, e foarte bun jucător, l-am văzut în câteva meciuri și e ok. Numai să aibă constanță, adică să nu facă un meci bun și apoi 3-4 mai nasoale, ca Moruțan. Deci invers”, a spus Marcel Răducanu, la Digi Sport.
Octavian Popescu a marcat golul decisiv pentru FCSB în ultima etapă de campionat, scor 2-1 cu Gaz Metan Mediaș. Intrat de pe bancă, Popescu a luat o acțiune pe cont propriu cu 10 minute înainte de final și l-a învins pe Vâlceanu cu un șut din afara careului.
A fost al doilea gol din acest sezon al Ligii 1 pentru “perla” de doar 18 ani. În stagiunea precedentă, Octavian Popescu a înscris de 4 ori și a oferit 8 pase decisive.
Cota lui Popescu a explodat în ultimul an. Dacă la începutul sezonului precedent acesta valora doar 50.000 de euro, puștiul minune de la FCSB costă acum 1,2 milioane de euro.
Olimpiu Moruțan, făcut praf de Gigi Becali
De cealaltă parte, Moruțan are un singur gol în noua stagiune, “bijuteria” din meciul cu Universitatea Craiova. De atunci, mijlocașul de 22 de ani a fost printre cei mai slabi jucători la meciurile lui FCSB, el ratând și penalty-ul care a dus la eliminarea roș-albaștrilor din Conference League în fața lui Karagandy.
Meciurile slabe făcute de Olimpiu Moruțan au atras critici dure din partea lui Gigi Becali
„Moruțan juca mai bine la 18 ani decât acum, dacă mi-l dădea cineva gratis nu îl luam. A greșit toate pasele la mijlocul terenului, nu știu ce se întâmplă cu el. Vreau să fie totul mai limpede, vreau mai multă posesie”, a spus Gigi Becali, după FCSB – Gaz Metan 2-1.
Olimpiu Moruțan a jucat doar 45 de minute în duelul cu Gaz Metan.
- Păreri împărțite despre “perlele” de la FCSB
- Olimpiu Moruțan, exemplu negativ pentru Octavian Popescu
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Achiziție spectaculoasă pentru o echipă din Liga 3 chiar în Ajunul Crăciunului: “Un club serios înseamnă și condiții”
- Alex Chipciu a vorbit de relaţia lui cu alcoolul: “Îmi permiteam excese, pahare în plus”! Decizia radicală luată
- FCSB U19 a pierdut dramatic calificarea în 16-imile UEFA Youth League. Eșec la penalty-uri cu Puskas Akademia
- Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final”
- Ionel Ganea și decizia luată la șase luni de la decesul copilului său: „Te vom iubi mereu, îngeraș”
































