Rapid – Sepsi 1-1 | Final nebun la Mioveni! Alexandru Ioniță și-a salvat echipa în minutul 90+2. Giuleștenii au luptat eroic în inferioritate numerică

Dragoș Vasile Publicat: 11 februarie 2022, 21:45

Rapid defilează în Liga 1

În minutul 33, de la gazde a fost eliminat Albu pentru o intervenţie dură la Achahbar. Sebastian Colțescu l-a eliminat direct.

În repriza secundă, Ștefănescu a deschis scorul, în minutul 50, iar giuleștenii au egalat în prelungiri, în minutul 90+2, prin Alexandru Ioniță.

Rapid ocupă locul 7, cu 36 de puncte, în timp ce Sepsi se află pe locul 9, cu 33 de puncte.

Rapid – Sepsi 1-1

Update: Rapid – Sepsi 1-1. GOOOL! Alexandru Ioniță a egalat în minutele de prelungiri.

Update: Rapid – Sepsi 0-1. GOOOL! Covăsenii au deschis scorul prin Ștefănescu

Update: Alexandru Albu a fost eliminat, după ce l-a faultat dur pe Achahbar.

Update: A început Rapid – Sepsi.

Echipele de start:

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săunaru, Dr. Grigore, J. Morais – Al. Albu, Kait – Sefer, Marzouk, R. Ilie – Vojtus
Rezerve: Drăghia – Belu Iordache, Dandea, Goge, R. Moise, Al. Ioniță II, Ad. Bălan, Pănoiu, Carnat
Antrenor: Mihai Iosif

Sepsi: Nizuly – Dimitrov, Ninaj, Bg. Mitrea, A. Dumitrescu – E. Gonzales, Aganovic – Bărbuț, Achahbar, M. Ștefănescu – Al. Tudorie
Rezerve: Began, R. Ispas, Vașvari, Tincu, Damșcan, Luckassen, Golofca, N. Păun, Ashkovski
Antrenor: Cristiano Bergodi

Mihai Iosif nu se teme că va fi demis: „Sunt în obiectiv!”

FC Voluntari – Rapid 0-0. Meci fără goluri pe stadionul Anghel Iordănescu, în etapa a 25-a a Ligii 1. Jucătorii lui Mihai Iosif au făcut un nou pas greșit și și-au diminuat șansele de a se califica în play-off.

Antrenorul Rapidului a avut o primă reacție după remiza de la Voluntari. A și comentat zvonurile care îl dădeau ca și plecat din Giulești dacă nu va obține cele trei puncte. Marius Șumudică l-ar putea înlocui. Alb-vișiniii au remizat în toate meciurile din 2022 și au un singur succes în ultimele 10 etape.

A fost un meci disputat pe un teren foarte, foarte prost. Am avut o primă repriză bună, dar mingea nu a intrat. Dacă data trecută am spus că au ieșit schimbările, azi nu au ieșit. Nu au ieșit, ce să-mi reproșez. Sunt jucători care trebuie să facă diferența. Nu am fost inspirat azi.

Ioniță nu e refăcut complet fizic și nu am vrut să riscăm o nouă recidivă, o nouă ruptură. Nu a intrat așa cum mi-aș fi dorit. Cred că încă are o teamă.

Pe posturi au venit jucători, dar am avut suspendați, am avut accidentați, abia acum reușim să avem un lot competitiv. Avem numai egaluri, zici că jucăm în anii 90, în Italia. Avem șanse matematice și vom lupta până la capăt, asta e clar. Avem șanse chiar reale, dacă ne uităm pe hârtie. Anul trecut am reușit cu șanse mai mici, cu siguranță vom da totul.

Ultimul meci, ultimul mohican, cum vreți… sunt aici, sunt în obiectivul clubului. Nu citesc nimic, nu aud. Nu știu dacă sunt prieteni cei care îmi spun, eu fac ceea ce pot și cu siguranță atât eu, cât și colegii mei, cred că am făcut lucruri mărețe. Suntem o nou-promovată!

Datoria jucătorilor e să joace, a mea e să antrenez. Viața nu se termină cu mine la Rapid, nu a început cu mine. Oricând putem antrena sau juca în altă parte„, a declarat Mihai Iosif după FC Voluntari – Rapid 0-0.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”