Sepsi – Universitatea Craiova 2-0. Coşmarul continuă pentru olteni! Alb-albaştrii au ajuns la a doua înfrângere consecutivă în play-off, iar titlul e tot mai departe

De Dragoș Vasile
Publicat: 5.05.2021, 17:55

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Sepsi - Universitatea Craiova, LIVE TEXT pe AS.ro

Oltenii au început meciul tare. Cîmpanu a avut o ocazie importantă încă din primele minute. Lovitura de cap a lui Cîmpanu nu l-a putut învinge pe Jesus Fernandez. Oaspeţii au răspuns câteva minute mai târziu, prin Dumiter, care l-a pus la grea încercare pe Pigliacelli cu un şut puternic.

Marius Constantin era cât pe ce să îşi bage din nou mingea în propria poartă, iar Andrei Ivan a semnat o ocazie uriaşă în minutul 37, când se afla în poziţie ideală. Şutul atacantului său nu a găsit spaţiul porţii adverse. Sepsi a dat lovitura în minutul 45, prin Mitrea, care a înscris după gafa portarului oltenilor.

În repriza secundă, oltenii au căutat cu orice preţ egalarea. Andrei Ivan a ratat din nou incredibil, când a trimis mingea direct în braţele lui Jesus Fernandez. Tudorie a fost şi el aproape de golul de 1-1, însă s-a făcut de râs. Oltenii n-au reuşit să marcheze, iar Petrila le-a dat lovitura decisivă adversarilor, în minutele de prelungire.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova rămâne pe locul 3 în Liga 1, cu 37 de puncte, la 3 distanţă de FCSB şi la 5 de CFR Cluj. De cealaltă parte, Sepsi se află pe locul 4 în play-off, cu 33 de puncte.

Sepsi – Universitatea Craiova 2-0

Min. 90+4: Fluier final la Sfântu Gheorghe. Sepsi a câştigat cu 2-0.

Min. 90+3: GOOOL Sepsi! Claudiu Petrila i-a făcut K.O pe olteni.

Min. 68: Ocazie uriaşă Craiova! Andrei Ivan a ratat din nou din ocazie ideală. Atacantul a trimis mingea direct în braţele lui Jesus Fernandez.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Gazdele conduc cu 1-0 la pauză.

Min. 45: GOOOL Sepsi! Mitrea a marcat, după un corner executat perfect.

Min. 37: Ocazie uriaşă Craiova! Andrei Ivan a ratat şansa de a deschide scorul. Atacantul se afla în poziţie ideală, însă şutul său nu a găsit spaţiul porţii adverse.

Min. 20: Ce ocazie pentru gruparea din Sfântu Gheorghe! Marius Constantin a fost din nou aproape de autogol. Pigliacelli a avut o intervenţie de zile mari!

Min. 19: Şansă importantă pentru pentru Sepsi. Dumiter l-a pus la grea încercare pe Pigliacelli, dar italianul a respins in extremis

Min. 7: Ocazie pentru olteni. Lovitura de cap a lui Cîmpanu nu l-a putut învinge pe Jesus Fernandez.

Min. 1: A început meciul!

Sepsi a întrerupt seria de victorii consecutive etapa trecută, când a pierdut cu FC Botoşani, 1-2. Covăsnenii ocupă locul 4 în play-off, cu 30 de puncte. În meciurile disputate până acum, jucătorii lui Leo Grozavu au înregistrat 2 victorii, 2 eşecuri şi o remiză.

Universitatea Craiova a pierdut cu Academica Clinceni etapa trecută, 0-1, însă se poate apropia de rivalele FCSB şi CFR Cluj. Oltenii sunt pe locul 3 în play-off, cu 37 de puncte, la 3 distanţă de rivalii din Capitală şi la 5 de ardeleni. În partida tur, cele două formaţii au remizat pe Ion Oblemenco, scor 0-0.

Înscrie-te aici pentru a câştiga super-premii în concursul WorkOut from Home. Câştigă 4 aparate de fitness! Îţi transformăm casa într-o sală de forţă!

12:30 Chefi la cuțite, lider de audiență! Echipa lui Chef Alexandru Sautner a câștigat battle-ul de aseară 11:56 Primul jucător care va pleca de la Dinamo, la finalul sezonului! Kopic a renunţat la serviciile lui 11:34 Primele mutări făcute de Dan Şucu la Rapid! Cine va fi noul director sportiv al echipei! Daniel Niculae, OUT 11:15 Gigi Becali s-a enervat pe Mihai Stoica! Ce a produs furia patronului de la FCSB: „Băi, nu te enerva aiurea!” 10:37 VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu s-a calificat în turul 2, LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna Vezi toate știrile