Istvan Kovacs, delegarea carierei. Românul va arbitra un meci de top din sferturile UEFA Champions League

Publicat: 3.04.2022, 15:17

Istvan Kovacs, în timpul unui meci

Istvan Kovacs s-a născut în Carei

Hepta

UEFA l-a delegat pe arbitrul Istvan Kovacs să conducă la centru meciul de pe Etihad Stadium, dintre Manchester City şi Atletico Madrid, contând pentru manşa I a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Istvan Kovacs va fi ajutat de asistenţii Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, precum şi de rezerva Marco Di Bello din Italia.

Istvan Kovacs, delegat la Manchester City – Atletico Madrid

Tot italieni vor fi şi în camera VAR, Paolo Valeri şi Massimiliano Irrati, conform news.ro.

Acesta va fi al zecelea meci pentru Istvan Kovacs în Liga Campionilor, primul pentru el în faza sferturilor de finală ale competiţiei,

Până în prezent, Kovacs a arbitrat meciuri din faza grupelor şi, sezonul trecut, partida Bayern Munchen – Lazio, scor 2-1, în optimile de finală.

Meciul Manchester City – Atletico va avea loc marţi, de la ora 22.00. Returul este programat la 13 aprilie.

Ovidiu Hațegan era delagat la Chelsea – Real Madrid

Ion Crăciunescu a dezvăluit că Ovidiu Hațegan era delegat să arbitreze derby-ul Chelsea – Real Madrid, din sferturile UEFA Champions League. Centralul român a ratat partida carierei după ce a suferit un infarct.

„Din ce știu eu, era delegat la meciul Chelsea-Real Madrid, dar UEFA deja i-a luat meciul. El a arbitrat meciuri multe. Eu mă aștept, și mă așteptam să prindă o finală. A avut delegări multe și le-a dus bine la cap. Merita să arbitreze o finala europeană. Să dea Dumenzeu să se facă repede bine și apoi, ce o vrea Dumnezeu”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit digisport.ro.

După ce a suferit un infarct Ovidiu Hațegan nu va mai arbitra în actuala stagiune. În acest sezon de UEFA Champions League, român a fost la centru la șase partide

Potrivit surselor Antena Sport, arbitrul român a transmis, într-o discuție cu medicul care l-a operat, că vrea să retragă din arbitraj. Ovidiu Hațegan are doi copii și vrea să se dedice familiei sale.

16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate 13:09 Adevărul din spatele relaţiei tensionate dintre Simona Halep şi Sorana Cîrstea: „A existat o rivalitate!” 12:39 Ce a putut face miliardarul Ion Ţiriac pentru o vedetă uriaşă a României. Totul a ieşit la iveală abia acum Vezi toate știrile