Robert Lewandowski l-a depăşit pe Gerd Muller după dubla din Barcelona – Sevilla 5-1! La ce distanţă e de Messi şi Ronaldo

De Alex Masgras
Publicat: 21.10.2024, 12:59

Robert Lewandowski l-a depăşit pe Gerd Muller după dubla din Barcelona - Sevilla 5-1! La ce distanţă e de Messi şi Ronaldo

Robert Lewandowski, după ce a marcat în Barcelona - Sevilla / Profimedia

Robert Lewandowski l-a depăşit pe Gerd Muller după dubla din Barcelona – Sevilla 5-1. Starul polonez al catalanilor este în formă maximă şi în scrie, din nou, pe bandă rulantă. Echipa lui Hansi Flick a făcut spectacol în meciul din etapa a 10-a cu Sevilla.

Robert Lewandowski şi Pablo Torre au marcat câte o dublă, în timp ce Pedri a înscris şi el un gol. Singura reuşită a oaspeţilor a fost marcată de Idumbo, în minutul 87.

Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 24 al partidei, atunci când a înscris din penalty. Pedri a majorat diferenţa în minutul 28, iar Lewandowski a reuşit dubla în minutul 39. În repriza secundă, Pablo Torre a marcat de două ori, în minutele 82 şi 88.

Al doilea gol marcat de Robert Lewandowski în poarta Sevillei a reprezentat un moment special. Polonezul a devenit al treilea cel mai bun marcator din istoria celor mai importante 5 ligi ale Europei. El l-a depăşit pe Gerd Muller, ajungând la 366 de goluri.

Robert Lewandowski este acum pe locul 3, doar Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo având mai multe goluri decât el. Dacă Lionel Messi are 496 de goluri, Cristiano Ronaldo a marcat 495.

După această victorie, Barcelona are 27 de puncte în La Liga, fiind la trei puncte distanţă de Real Madrid, ocupanta locului 2. Pentru cele două urmează meciurile din Champions League de la jumătatea săptămânii, după care se vor întâlni în El Clasico, sâmbătă, 26 octombrie.

Cerere uriașă de bilete pentru derby-ul Real Madrid-Barcelona! Madrilenii se înghesuie să-l vadă pe Mbappe

Cerere uriașă de bilete pentru Real Madrid – Barcelona! „El Calsico” a fost cu asalt de fanii madrileni. Venirea lui Kylian Mbappe la Real a creat o adevărată nebunie în jurul derby-ului cu marea rivală, Barcelona. Partida se va disputa săptămâna viitoare pe Santiago Bernabeu.

Sâmbătă, 26 octombrie, Real Madrid va fi gazda primului „El Calsico” al sezonului, în etapa cu numărul 11 din LaLiga. Madrilenii se vor confrunta cu catalanii începând cu ora 22:00, pe Santiago Bernabeu. Partida din LaLiga va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe AS.ro

Cu mai bine de o săptămână înaintea marelui duel, fanii au luat cu asalt casele de bilete. Madrilenii se înghesuie să vadă primul meci live al lui Kylian Mbappe la Real. Cererea a fost uriașă, depășind de 13 ori capacitatea stadionului. Santiago Bernabeu poate găzdui până la 85.000 de suporteri.

Potrivit OneFootball, aproximativ 1,1 milioane de suporteri au stat la o coadă virtuală vineri după-amiază pentru a-și achiziționa bilete pentru a-și vedea favoritul. Kylian Mbappe a fost transferat în această vară la Real Madrid.

• Marele Premiu al Mexicului este în AntenaPLAY, în perioada 25-27 octombrie
  • PAOK - Heraklion, meci din etapa a 9-a din Grecia, e live în AntenaPLAY, duminică, 27 octombrie, de la ora 21:00
  • Cine se va impune în El Clasico?

23:11

Fiul lui Gică Popescu, aproape de o accidentare groaznică în Giuleşti. Hromada a avut o intrare brutală şi a fost eliminat

23:05

VIDEOAl Ain – Al Hilal 4-5 a fost în AntenaPLAY. Neymar a revenit pe teren, după un an de absenţă, într-un meci „nebun”, cu 9 goluri!

22:57

Alexandru Dobre a marcat o „dublă” la debut şi i-a cucerit pe fanii Rapidului cu un singur gest

22:41

Rapid – Farul Constanţa 5-0. Echipa lui Şumudică a umilit-o pe cea a lui Hagi! Alex Dobre, dublă la debut! Show total în Giuleşti

22:39

„Vor plăti scump”. Măsuri drastice la FCSB! Meme Stoica i-a luat în vizor pe fotbaliştii care iau galben pentru proteste

22:30

Patronul Universităţii Craiova, criticat dur după ce echipa lui s-a încurcat cu FC Botoşani: „Rotaru dă greş, ca de obicei”

1 Marius Marin, fotografie de colecţie cu Mircea Lucescu! Cum arăta tricolorul acum 15 anis 2 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Statelor Unite! Cursa e la 21:45, în direct pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAYs 3 FotoDavid Popovici a spus motivul pentru care nu mai vrea să conducă niciuna dintre cele două maşini primite de la Ion Ţiriac!s 4 EXCLUSIVPrimele tensiuni din vestiarul României după deciziile luate de Mircea Lucescus 5 VIDEOLituania – România 1-2 a fost pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! „Tricolorii”, victorii pe linie în Liga Naţiunilors 6 Gigi Becali, reacţie clară după ce englezii au anunţat că Joyskim Dawa e aproape de Premier Leagues

Horoscopul săptămânii 21 octombrie – 27 octombrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele

Transformarea le așteaptă pe aceste 3 semne zodiacale în ziua de 22 octombrie 2024. Viața este pe cale să se schimbe pentru acești nativi din zodiac