Xavi a răbufnit după ce a fost eliminat în Getafe – Barcelona 0-0: „O ruşine!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 14.08.2023, 10:22

Xavi a răbufnit după ce a fost eliminat în Getafe - Barcelona 0-0

Xavi a răbufnit după ce a fost eliminat în Getafe – Barcelona 0-0. Antrenorul catalanilor a fost extrem de nemulţumit de prestaţia arbitrului care a refuzat un penalty pentru Barcelona în minutul 13 al prelungirilor.

Mai exact, Xavi a cerut penalty după ce Araujo a cazut în careu. După ce a consultat VAR-ul, arbitrul Cesar Soto Grado a decis că a fost henţ la Gavi. A fost momentul în care Xavi a izbucnit şi a fost eliminat. Antrenorul catalanilor a continuat războiul cu arbitrul şi la conferinţa de presă.

Xavi a răbufnit după ce a fost eliminat în Getafe – Barcelona 0-0

I-am spus centralului că permite prea multe faulturi. De aceea m-a eliminat. În urmă cu câteva zile am avut (n.r. – antrenorii) o întâlnire cu arbitrii și aceasta a fost prima regulă despre care am discutat, au spus că îi vor înțelege mai mult pe tehnicieni. Contează ceea ce se întâmplă pe teren. Nu a fost niciun henț. Dacă nu e nimic clar, nu fluiera. Asta ni s-a spus. A fost o rușine„, a atact Xavi la conferinţa de presă.

FC Barcelona a remizat, duminică seară, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Getafe, în prima etapă a campionatului Spaniei. De la ambele echipe au fost eliminaţi jucători: Mata de la Getafe în minutul 57 şi Raphinha de la Barcelona în minutul 42.

Xavi, dezamăgit de plecarea lui Ousmane Dembele

Xavi a declarat că l-a întrebat care sunt motivele pentru care Dembele s-a dus la PSG, dar spune că francezul nu i-a oferit un răspuns clar.

„Sunt dezamăgit. Nu ne-am putut lupta cu oferta celor de la PSG. Am încercat, dar mi-a spus că a vorbit deja cu Nasser şi cu Luis Enrique şi că nu mai poate da înapoi. E păcat, îi doresc mult succes.

E foarte simplu ce s-a întâmplat. A venit la mine cu propunerea de la PSG. Mi-a spus că vrea să plece, că are vorbit cu Luis Enrique şi Nasser şi că are o ofertă cu care noi nu ne putem lupta. L-am întrebat care e motivul real pentru care se duce la PSG şi nu a putut să îmi răspundă. Poate e ceva personal. Cel mai important lucru e că el a fost clar”, a declarat Xavi, potrivit marca.com.

Ousmane Dembele a ajuns la Barcelona în vara anului 2017, iar catalanii au plătit, în total, suma de 135 de milioane de euro pentru transferul său de la Borussia Dortmund. Barcelona a dat în primă fază 105 milioane de euro, după care a plătit alte 30 de milioane, sub formă de bonusuri.

Dembele nu a reuşit să se ridice la nivelul aşteptărilor, după ce perioada sa pe Camp Nou a fost marcată de mai multe accidentări. În cei şase ani petrecuţi la Barcelona, el a jucat 185 de partide pentru catalani în toate competiţiile, reuşind să înscrie 40 de goluri şi să dea 43 de pase de gol.

Potrivit celor de la transfermarkt.com, Ousmane Dembele este cotat la 60 de milioane de euro.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta