Închide meniul
Video

“A venit la mine în birou!” Dan Petrescu, noi detalii despre izbucnirea lui Louis Munteanu: “Am zis că nu mai risc!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 24 octombrie 2024, 18:26 / Actualizat: 24 octombrie 2024, 21:23

Comentarii

Captură AntenaSport

Dan Petrescu a venit cu detalii noi despre izbucnirea lui Louis Munteanu, de la finalul partidei cu Petrolul. Louis Munteanu l-a sfidat pe Dan Petrescu în momentul în care a fost schimbat cu doar 40 de secunde înainte de finalul partidei, în contextul în care a fost trimis în teren la pauză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dan Petrescu a spus că nu există nicio tensiune între el şi Louis Munteanu. Mai mult, antrenorul ardelenilor a spus că Louis Munteanu a venit la el în birou şi şi-a cerut scuze.

Dan Petrescu, noi detalii despre izbucnirea lui Louis Munteanu

“S-a făcut mult tam – tam, era normal, mă aşteptam. El unu a avut niciodată o accidentare, niciodată nu ştia cum e ruptură. Şi eu întrebam staff-ul doar ce e cu el de şchioapătă. L-am pus pe Camora să îl întrebe şi i-a zis că el este bine. Eu vedeam în continuare că şchioapătă. Nu îmi plăcea. Şi am zis că nu mai risc să îl las în teren că se rupe. El nu a înţeles, am vrut să îi i explic pe bancă când m-am dus la el, dar era foarte nervoasă. Chiar dacă reacţia nu a fost frumoasă, a fost normală pentru că el vrea să joace fotbal. Nu am avut nicio problemă cu el, s-a antrenat bine mereu.

A fost primul mereu la toate testele. El a vrut să fie în teren, înţeleg. Când a revenit, a venit la mine în birou să îşi ceară scuze. Am zis ok, vorbeşte cu ceilalţi. Nu e pentru prima oară când mi se întâmplă acest lucru, mai ales de un jucător tânăr. Va face diferenţa, pentru că are mult talent. Va ajunge la echipa naţională şi va fi golgheterul României. El nu şi-a dat seama că e accidentat“, a spus Dan Petrescu într-o conferinţă de presă.

Pentru CFR Cluj urmează meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe de pe teren propriu, partidă pe care Louis Munteanu o va rata, în primul rând, din cauza suspendării pentru cumul de cartonaşe galbene. Clujenii se vor pregăti apoi pentru deplasările din Cupa României, cu FC Argeş, şi cu Gloria Buzău, în Liga 1.

Reclamă
Reclamă

Neluţu Varga, şocat de scenele cu Dan Petrescu şi Louis Munteanu de la Ploieşti: „Nu putem să ne batem joc. Amândoi sunt de vină”

Neluţu Varga a fost şocat de scenele cu Dan Petrescu şi Louis Munteanu de la Ploieşti. În prelungirile meciului Petrolul – CFR Cluj, încheiat la egalitate, scor 0-0, antrenorul formaţiei din Gruia a decis să îl schimbe pe atacantul sosit la fosta campioană vara aceasta.

Varga l-a pus la punct pe Louis Munteanu şi a anunţat că atacantul nu va scăpa nepedepsit după acest episod. Patronul de la CFR Cluj a declarat că nu acceptă un asemenea comportament şi că este ultima oară când i se va mai tolera aşa ceva:

„Vă spun sincer, am rămas șocat. Noroc că nu mai iau măsuri la supărare, pentru că eram în stare de orice după meci. Nu mi-a venit să cred ce s-a întâmplat la finalul acestei partide care s-a terminat 0-0. Știți că sunt direct și vă spun la fel de direct: amândoi sunt de vină!

Reclamă

În primul rând, vinovat este Louis Munteanu, care are o vârstă și trebuie să existe respect. Nu putem să construim nimic fără respect și fără responsabilitate. Nu ai voie tu, ca jucător, să ai asemenea comportament și asemenea gesturi față de antrenorul tău. Nu contează cum îl cheamă, cu atât mai mult cu cât este vorba despre Dan Petrescu, un tehnician care ne-a adus atâtea succese. Un om căruia nu degeaba îi spunem antrenorul-trofeu.

Nu ai voie să faci așa ceva. Nu ai cum să crești, nu ai cum să ajungi la un nivel superior cu asemenea gesturi și cu asemenea comportament. Îi transmit clar lui Munteanu că este ultima oară când mai tolerăm așa ceva”, spunea Neluţu Varga la fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:12
Darius Olaru, prima reacţie despre accidentarea din FCSB – Fenerbahce 1-1: “Am călcat greşit”
1:05
3 jucători pleacă de la FCSB după eliminarea din Europa League! Becali a anunţat noi transferuri la campioană
0:53
Răzvan Lucescu și Ionuț Radu se pot întâlni în play-off-ul pentru optimile Europa League. Cum arată tabloul
0:50
Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat”
0:49
Târnovanu a răbufnit după eliminarea FCSB-ului din Europa: “Nu-mi vine să cred că există astfel de oameni”
0:34
Marcatorul golului campioanei, Juri Cisotti, a spus ce i-a lipsit FCSB-ului pentru a o învinge pe Fenerbahce!
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 2 FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate 3 Ștefan Baiaram, transfer în Germania. Mutarea carierei pentru jucătorul Universității Craiova 4 Denis Alibec semnează și pleacă de la FCSB! Echipa care îl transferă pe atacantul renegat de Gigi Becali 5 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi” 6 “Gigi Becali ar plăti oricât”. Mihai Stoica, detalii despre noul transfer pregătit la FCSB
Citește și