Alexandru Mitriţă, mesaj clar după ce a marcat în victoria din derby-ul Craiovei: „Trebuia să învingem!” Ce a spus despre titlu

De Viviana Moraru
Publicat: 10.03.2024, 23:11

Alexandru Mitriţă, mesaj clar după ce a marcat în victoria din derby-ul Craiovei

Alexandru Mitriţă, în timpul unui meci la Universitatea Craiova/ Profimedia

Alexandru Mitriţă a transmis un mesaj clar, după ce a marcat în victoria din derby-ul Craiovei. Mijlocaşul a transmis că era multă presiune la echipa sa, şi victoria era necesară.

Universitatea Craiova a învins-o cu 2-1 pe FCU Craiova, în duelul din etapa a 30-a din Liga 1. Alexandru Mitriţă şi Ştefan Baiaram au marcat pentru trupa lui Petev, în timp ce Aurelian Chiţu a punctat pentru oltenii lui Adrian Mititelu.

Alexandru Mitriţă s-a declarat bucuros, după golul marcat cu FCU Craiova. Acesta a recunoscut că echipa sa a prestat un joc modest în prima repriză, însă s-a revanşat în partea a doua a meciului.

Mijlocaşul a mai transmis că nu se gândeşte la titlu, fiind cu gândul doar la următorul meci, din prima etapă a play-off-ului, cu CFR Cluj.

„A doua repriză a fost foarte slabă, nu ne-a ieşit jocul, dar uşor-uşor ne-am revenit, după ce am marcat a fost alt meci. E o presiune, trebuia să câştigăm, chiar dacă nu am făcut prima repriză bună, am stat bine în teren şi ne-am revenit.

Ne simţim foarte bine şi în teren şi în afara trerenului, suntem ca doi fraţi (n.r. cu Nicuşor Bancu). Orice jucător se gândeşte la naţională, încerc să-mi fac treaba foarte bine.

Suntem aproape, nu ne gândim în avans. Luăm toate meciurile în parte, mergem la CFR…ne apropiem uşor uşor. Dar luăm fiecare meci în parte. A fost spectacol, le mulţumesc fanilor, ne-au susţinut din primul minut până în ultimul.

Suntem într-un moment în care ne dorim victoria în fiecare meci, asta e cel mai important”, a declarat Alexandru Mitriţă, conform digisport.ro.

De asemenea, şi Nicuşor Bancu s-a declarat bucuros de victoria înregistrată de Universitatea Craiova, mărturisind că Ivaylo Petev a avut un discurs motivaţional la pauză, care i-a schimbat pe jucători.

„(N.r. Despre Alexandru Mitriţă) Ne căutăm unul pe altul, ne iese. E cel mai bun sezon al lui de când e aici. Îl felicit! Îmi pare rău pentru Screciu. Se gândeau că va rata chiar şi EURO, mâine va face un RMN, sperăm să fie bine. În prima repriză am suferit, a venit acel gol. Mister a avut un discurs motivaţional foarte bun la pauză, le mulţumim şi suporterilor.

Am jucat pentru noi şi pentru suporteri, ne bucurăm că ne-a ieşit, sunt bucuros.

S-a relansat campionatul, dar noi încă suntem departe. Suntem pe o pantă ascendentă, ne bucură aest lucru”, a declarat şi Nicuşor Bancu.

FCU Craiova – Universitatea Craiova 1-2

Universitatea Craiova a întrecut duminică seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia FCU Craiova, în ultima etapă a sezonului regular.

Prima ocazie importantă a partidei a aparţinut oaspeţilor, în minutul 28, când Robert Popa a respins şutul din careu al lui Baiaram. FCU Craiova a replicat cu ocazia lui Baeten din minutul 44 şi cu golul marcat în minutul 45+4. Bahassa a centrat de pe dreapta, Căpăţână a respins greşit şi Aurelian Chiţu a înscris. Echipa lui Petev a fost mai energică în partea secundă.

Baeten a scos de pe linia porţii la capul lui Baiaram, din minutul 50. Alexandru Mitriţă a egalat în minutul 70, când l-a lobat pe Robert Popa, pentru ca şapte minute mai târziu Baiaram să înscrie golul victoriei oaspeţilor. S-a încheiat 2-1 pentru CS Universitatea Craiova, care este pe locul 4, cu 49 de puncte, în timp ce FCU Craiova ocupă locul 13, cu 31 de puncte.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

0:08 VideoUltraşii lui FC U Craiova au vrut să intre în vestiare peste jucători! Au aruncat cu torţe în jandarmi 12
23:56
„Aţi ieşit de pe teren ca o vedetă” Reacţia lui Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0. Ce a spus despre salvarea „câinilor”
12
23:43
Nebunie pe stadion, după retrogradarea lui FC U Craiova 1948! Ultraşii au aruncat cu scaune şi l-au înjurat pe Adrian Mititelu
12
23:38
Scene incredibile la Dinamo – UTA! Presiunea şi-a spus cuvântul şi lui Zeljko Kopic i s-a făcut rău
12
23:30
Când se joacă meciurile de baraj Dinamo – Csikszereda şi FC Botoşani – CS Mioveni, pentru menţinerea/promovarea în Liga 1
12
23:10
Dinamo – UTA 2-0! Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraj pentru menţinerea în Liga 1. FCU Craiova şi FC Voluntari au retrogradat
12
22:56
VIDEO & FOTOUltraşii lui PSG şi-au luat la revedere de la Kylian Mbappe! Imagini fabuloase de pe Parc des Princes
12
22:50
Românii au dat recital pentru Gaziantep: dublă Dennis Drăguş, trei assist-uri Alex Maxim
12
22:11
Mesajul afişat de fanii lui Dinamo pentru Mircea Lucescu în timpul meciului capital pentru salvarea de la retrogradare
12
22:00
VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby