Andrea Compagno se gândeşte la plecare după FCSB – Rapid 1-5: „Am citit că patronul vrea să mă vândă”

Bogdan Stănescu Publicat: 28 mai 2023, 0:02

Andrea Compagno se gândeşte la plecare după FCSB – Rapid 1-5: Am citit că patronul vrea să mă vândă”

Florin Gardoş, convins că Gigi Becali îl va vinde pe Andrea Compagno

Andrea Compagno, într-un meci din Liga 1 / Profimedia Images

Andrea Compagno se gândeşte la plecare după FCSB – Rapid 1-5. Atacantul italian a spus că până la acest meci nu se gândea la plecare.

Clasat pe locul 2 în clasamentul golgheterilor, Andrea Compagno a mărturisit că a aflat din presă că patronul FCSB, Gigi Becali, vrea să îl vândă.

Andrea Compagno se gândeşte la plecare după FCSB – Rapid 1-5

Ăsta este fotbalul, mergem înainte.

E o pierdere. 5-1, pentru suporteri nu e frumos, pentru noi nu e frumos.

Dezamăgirea a fost prea mare după meciul cu Farul.

Când am venit eram pe locul 14, am ajuns să luptăm la titlu. Nu cred că puteam face mai mult.

Ne-am luptat cu o echipă foarte bună, Farul, cu un antrenor foarte bun.

Până astăzi m-am gândit doar la Steaua (n.r.: FCSB), să dau totul pentru această echipă.

Nu-mi doresc (n.r.: să plece), nu depinde de mine, dacă patronul zice aşa.

Nu ştiu, nu pot să ştiu cât e valoarea (n.r.: cât valorează el). Am dat 21 de goluri, din păcate nu a fost suficient.

Eu sunt foarte supărat că am ratat titlul.

Până astăzi m-am gândit doar să dau totul pentru echipă. Vedem ce e mai bine pentru echipă, pentru mine. Am citit doar că patronul vrea să vândă.

Nu e important dacă sunt dezamăgit sau nu (n.r.: că Gigi Becali vrea să îl vândă). Ăsta este adevărul, asta a zis.

Poate că patronul nu e fericit fiindcă nu am luat titlul”, a declarat Andrea Compagno pentru digisport.ro după FCSB – Rapid 1-5.

Octavian Popescu, extrem de supărat după FCSB – Rapid 1-5: „E o seară neagră”!

Octavian Popescu este extrem de supărat după FCSB – Rapid 1-5. Mijlocaşul FCSB a spus că, mai ales pentru el, e o seară neagră.

Octavian Popescu a marcat un gol în meciul cu Rapid, în minutul 58. La 5 minute distanţă, a fost eliminat.

O cataloghez ca pe o seară neagră pentru noi. Mai ales pentru mine, că am luat cartonaşul roşu.

Am căzut din punct de vedere mental pentru că am fost întorşi la Farul, acolo am pierdut campionatul.

A fost o intrare mai tare (n.r.: când a primit cartonaşul roşu), dar na… mergem înainte. A fost o greşeală a mea.

Mergem înainte, o să înceapă un sezon nou.

Avem vacanţă, o să mergem la echipele naţionale şi aşteptăm un nou sezon.

S-a văzut şi în seara aceasta, nu am fost noi, mergem înainte, n-avem ce să facem.

Nu pot să vorbesc eu de plecări, de veniri. Eu îmi fac treaba, colegii îşi fac treaba şi încercăm să dăm ce avem mai bun pe teren.

Nu vorbesc despre asta (n.r: că aşteaptă convocarea). Prestaţiile pe care le-am avut… nu prea merit”, a declarat Octavian Popescu pentru sursa citată după FCSB – Rapid 1-5.

FCSB – Rapid 1-5

Rapid Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, scor 5-1, formaţia FCSB, în ultima etapă a play-off-ului din Liga 1.

Rapid a avut un start incredibil pe Arena Naţională, într-un meci fără nici o miză. Giuleştenii au deschis scorul prin Luckassen, în minutul 7. Zece minute mai târziu Pănoiu a şutat de la marginea careului, balonul a fost deviat şi a intrat în plasă, pentru 2-0.

În minutul 26 a înscris şi Paul Iacob, iar la pauză era 3-0 pentru Rapid. În minutul 34 partida a fost întreruptă în două rânduri, pentru câte două minute, după ce galeria FCSB-ului a aruncat cu torţe în teren şi a avut scandări rasiste la adresa echipei adverse.

La începutul reprizei secunde FCSB a efectuat patru schimbări, iar unul dintre jucătorii nou intraţi a redus din diferenţă. Octavian Popescu a marcat în minutul 58 şi a fost eliminat în minutul 63, după ce l-a lovit pe Funsho Bamgboye.

Este absenţa lui Olimpiu Moruţan de la EURO 2024 o pierdere mare pentru România?