Chindia – Voluntari 2-2, FC Argeș – Petrolul 3-0! Echipa lui Toni Petrea a retrogradat direct

Viviana Moraru Publicat: 19 mai 2023, 22:00 / Actualizat: 15 iunie 2023, 19:32

Chindia - Voluntari, FC Argeș - Petrolul și UTA - FC U Craiova 1948, LIVE SCORE, 20:00

Duel în partida dintre Petrolul și FC Argeș/ Hepta

• Chindia – Voluntari 2-2, FC Argeș – Petrolul 3-0 și UTA – FC U Craiova 1948 1-1
  • Chindia a retrogradat în Liga 2

Chindia – Voluntari 2-2, FC Argeș – Petrolul 3-0 și UTA – FC U Craiova 1948 1-1, au fost meciurile din ultima etapă de play-out. Chindia Târgovişte este a doua echipă care a retrogradat direct.

FC Argeş s-a salvat miraculos de la retrogradare, după ce a profitat de remiza pe care Chindia a obţinut-o pe teren propriu cu FC Voluntari, 2-2.

Chindia şi-a inaugurat stadionul cu o contraperformanţă: echipa a retrogradat din Superligă şi va juca la anul în Liga 2. Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, prin două goluri marcate pe final de repriză. În minutul 42, la o degajare a portarului Mihai Popa, fundaşii Orozco şi Celea au gafat nepermis, iar mingea a juns la Nemec. Acesta a pătruns în careu şi a şutat în portarul Moldovan, dar Damaşcan a reluat în plasă mingea respinsă de goalkeeperul gazdelor. În minutul 45+2 Kevin Meleke a făcut 2-0 pentru Voluntari.

Chindia a revenit în joc prin Neguţ, care a redus din diferenţă în minutul 48, iar în minutul 75 gazele au egalat printr-un şut superb al lui Şerban.

Chindia a terminat pe locul 9, cu 23 de puncte, iar FC Voluntari este pe locul secund în play-out, cu 34 de puncte.

Piteştenii au deschis scorul în minutul 27, când Tofan a împins în plasă pasa oferită de Calcan în faţa porţii adverse. Ploieştenii, care au dominat prima repriză, având şi o bară, au reuşit să marcheze în minutul 51. Grozav a trimis pentru Irobiso, care a pătruns în careu şi a înscris, dar golul a fost anulat, după consultarea VAR, pentru o poziţie de ofsaid. Petrolul a rămas în zece oameni în minutul 62, după o intrare a lui Robert Moldoveanu la Rizzi.

Arbitrul Marcel Bîrsan a acordat iniţial cartonaşul galben, dar a fost chemat la VAR şi a schimbat decizia, eliminându-l pe Moldoveanu. Oaspeţii au rămas în nouă jucători, Irobiso fiind şi el eliminat după un duel cu Dobrosavlevici, însă Bîrsan a acordat cartonaşul roşu doar după intervenţia VAR. Pe final, în minutul 86, Jakolis l-a găsit perfect pe Jobello şi acesta a majorat scorul la 2-0, iar în minutul 90+2 Jakolis a transformat extraordinar o lovitură liberă stabilind scorul final, 3-0 pentru FC Argeş.

FC Argeş a adunat 24 de puncte şi a terminat pe locul 8, iar Petrolul s-a clasat pe 3, cu 34 de puncte.

Chindia – Voluntari 2-2, FC Argeș – Petrolul 3-0 și UTA – FC U Craiova 1948 1-1

Min 90+8: FINAL DE MECI atât la Târgovişte, cât şi la Piteşti. Chindia a retrogradat direct! Argeş şi UTA merg la barajul pentru salvarea de la retrogradare.

Min. 90+3: FC Argeș – Petrolul 3-0! Jakolis marchează un eurogol, din lovitură liberă.

Min. 84: FC Argeș – Petrolul 2-0! Jobelo a majorat diferenţa pentru FC Argeş.

Min. 75: Chindia – Voluntari 2-2! Chindia a egalat de la 0-2!

Min. 74: UTA – FC U Craiova 1948 1-1! Van Durmen a restabilit egalitatea.

Min. 72: Un nou roşu pentru Petrolul! Irobiso a văzut şi el cartonaşul roşu

Min. 66: Gol anulat cu VAR la UTA – FC U Craiova! Postolachi marcase o dublă

Min. 62: Roşu pentru Petrolul! Moldoveanu a văzut roşu direct pentru o intrare total imprudentă!

Min. 53: Gol anulat cu VAR în FC Argeş – Petrolul! A rămas 1-0 la acest meci.

Min. 48: Chindia – Voluntari 1-2! Cristian Neguţ a redus din handicap pentru Chindia.

Min. 47: UTA – FC U Craiova 1-0! Postolachi a deschis scorul şi la Arad. Echipa lui Mircea Rednic e în avantaj.

Min. 45+2: Chindia – Voluntari 0-2! Meleke a majorat diferenţa pentru Voluntari în meciul de la Târgovişte.

Min. 42: Chindia – Voluntari 0-1! Vitalie Damaşcan a deschis scorul la Târgovişte! Chindia se apropie tot mai mult de Liga a 2-a.

Min. 27: FC Argeș – Petrolul 1-0! Costinel Tofan a înscris cu poarta goală după o centrare de pe partea stângă.

Min. 1: Au început partidele care vor stabili a doua echipă care va retrograda direct.

Echipele de start

Chindia: D. Moldovan – Orozco, Corinus, Celea, Dumitrașcu – Dulca, Akhmatov – D. Popa, Perianu, Popadiuc – Cooper

Rezerve: Căbuz – C. Avram, M. Ioniță, Vorobjovas, A. Șerban, S. Buș, Al. Jipa, Neguț, Fl. Petre

Antrenor: Anton Petrea

FC Voluntari: M. Popa – U. Meleke, Matricardi, Armaș – C. Costin, Rață, Sigurjonsson, Aliji – Lopes, Nemec, Damașcan

Rezerve: JFernandez – Paz, K. Meleke, Dumiter, Al. Vlad, Tavares, Răduț, Merloi, Voican

Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC ARGEȘ: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Zebic, Rizzi – Njike, Meza Colli, Bassong – Jobello, Garita, Calcan

REZERVE: Micu – Jakolis, Estevam, Rocha Biai, G. Crețu, Koubemba, Neto Hanne, Pîrvu, Moisie

ANTRENOR: Bogdan Argeș Vintilă

PETROLUL: Vâlceanu – Mathaus, Meijers, R. Grigore – Doua, Diomande, Jefferson, Jair, Țicu – Irobiso, Grozav

REZERVE: Leitner – M. Ioniță, Borța, Purtic, Seto, Moldoveanu, L. Dumitriu, Bucur, M. Rădulescu

ANTRENOR: Florin Pârvu

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Abeid – Otele, Batha, Ubbink – R. Pop, Postolachi, Stahl

REZERVE: Kucher – M. Dobrescu, Chindriș, Cascini, P. Anton, Șteau, Iurasciuc, Keșeru, Roger

ANTRENOR: Mircea Rednic

FCU CRAIOVA: Gurău – Negru, Duarte, Huyghebaert, Mascarenhas – Dr. Albu, Vl. Achim – Baeten, Piccolomo, G. Ganea – A. Chițu

REZERVE: D. Popa – Vanghele, Henriques, Durmen, Asamoah, Bahassa, Sidibe, Blănuță, Ibrahim

ANTRENOR: Nicolo Napoli

Înainte de ultima etapă de play-out, FC Argeș ocupă locul 15, direct retrogradabil, la un singur punct distanță de Chindia.

Trupa lui Toni Petrea se poate salva și își poate asigura prezența la baraj, cu o victorie în fața celor de la Voluntari.

De cealaltă parte, FC Argeș are nevoie ca dâmbovițenii să se încurce, și totodată are nevoie de victorie cu Petrolul.

UTA este sigură de locul de baraj, trupa lui Mircea Rednic fiind pe poziția a 13, la trei puncte distanță de Botoșani.

FC U Craiova 1948 este lider, cu 35 de puncte, iar cu o victorie în fața celor de la UTA, oltenii vor câștiga play-out-ul Ligii 1. Petrolul are și ea nevoie de un succes, cu FC Argeș, pentru a-și asigura locul secund.

Voluntari are nevoie ca una dintre Petrolul sau FC U Craiova 1948 să se încurce, și de asemenea are nevoie și de victorie cu Chindia, pentru a se putea califica la barajul pentru cupele europene.

Clasamentul din play-out

Nicolo Napoli, OUT de la FC U Craiova 1948

Nicolo Napoli este OUT de la FC U Craiova 1948! Adrian Mititelu a făcut anunţul, şi a dezvăluit, totodată, cine îi va lua locul italianului pe banca tehnică a oltenilor, începând cu sezonul viitor.

Nicolo Napoli îşi încheie al nouălea mandat pe banca celor de la FC U Craiova 1948. Tehnicianul italian a venit la echipă în luna noiembrie, a anului trecut.

Astfel, Mititelu l-a ales ca înlocuitor pentru Nicolo Napoli pe portughezul Joao Janeiro, tehnician în vârstă de 41 de ani, care ultima dată a pregătit-o pe Debrecen.

Pentru a clarifica lucrurile:

1. Contractul între club si Nicolo Napoli înceteaza pe data de 30 iunie și nu va mai prelungit.

2. Pentru sezonul viitor noul antrenor principal al echipei va fi portughezul JOAO JANEIRO, în baza unui contract încheiat recent, pentru o perioada de 1 an cu opțiune pentru încă 1 an din partea clubului”, a transmis Adrian Mititelu, pe contul oficial de Facebook.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

Ioan Ovidiu Sabău și-a turnat cenușă în cap după U Cluj – Petrolul 1-2: „Trebuia să gândesc totul mai bine”
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul!
Liga 1 • 13 apr., 23:55
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul! A făcut plecăciuni în fața jucătorilor intrați dep e bancă
Cum arată acum clasamentul în play-out! Luptă extrem de încinsă pentru evitarea retrogradării
Liga 1 • 13 apr., 23:47
U Cluj - Petrolul 1-2. "Lupii galbeni" au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
Liga 1 • 13 apr., 23:30
U Cluj – Petrolul 1-2. „Lupii galbeni” au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
Dorinel Munteanu s-a certat cu Robert Niță la Voluntari - Oțelul 1-1
Liga 1 • 13 apr., 21:23
„Asta e România!” Dorinel Munteanu s-a certat cu Robert Niță la Voluntari – Oțelul 1-1! Ce i-a fost strigat din tribune