Cristi Balaj a pronunţat numele „perlei” lui Dan Petrescu chiar înainte de CFR Cluj – FCSB: „Boateng e printre cei mai buni din fotbalul românesc!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 8.04.2023, 8:58

Reacţia lui Cristi Balaj, după ce Neluţu Varga a anunţat că se retrage de la CFR Cluj

Reacţia lui Cristi Balaj, după ce Neluţu Varga a anunţat că se retrage de la CFR Cluj

Cristi Balaj este preşedintele lui CFR Cluj / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Cristi Balaj a pronunţat numele „perlei” lui Dan Petrescu chiar înaintea derby-ului CFR Cluj – FCSB, din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1. Preşedintele ardelenilor este fascinat de Nana Boateng, mijlocaşul de bază al campioanei en-titre.

Reclamă

Oficialul lui CFR Cluj este sigur că ghanezul de 28 de ani este mai valoros decât mijlocaşul defensiv al rivalei FCSB, Adrian Şut. Boateng a jucat în 25 de meciuri din această ediţie de campionat şi a marcat două goluri. A oferit şi un assist.

Reclamă

Cristi Balaj a pronunţat numele „perlei” lui Dan Petrescu

Balaj se aşteaptă ca Nana Boateng să fie de netrecut în Gruia şi să o ajute pe CFR Cluj să îşi învingă rivala din cursa pentru titlu.

Șut și Tavi Popescu sunt doi jucători importanți, în mod special Tavi Popescu, el îmi place. La fel cum a fost și Tănase, sunt jucători care pot să facă diferența, dar și FCSB-ul, la fel ca noi, are jucători care să facă față și să îi înlocuiască cu brio pe absenți.

Din punctul meu de vedere, Boateng e peste Șut, vorbesc și cu un oarecare subiectivism, pentru că pe Boateng îl și văd cum se antrenează.

În 16 ani de arbitraj de Liga 1 și cu multe meciuri arbitrate internațional pot spune că Boateng este unul dintre cei mai buni mijlocași defensivi pe care fotbalul românesc i-a avut„, a declarat Cristi Balaj la fanatik.ro.

Nana Boateng a fost adus de CFR Cluj în 2021 şi are în prezent o cotă de piaţă de 2.2 milioane de euro. A venit de la KuPS Kupio, dar a început fotbalul la academia celor de la Manchester City. Cota lui s-a mărit de cinci ori în perioada petrecută la campioana României.

Mihai Stoica, anunț despre starea lui Octavian Popescu

Mihai Stoica a făcut un anunț despre starea fizică a lui Octavian Popescu, înainte de derby-ul CFR Cluj – FCSB. Managerul general al roș-albaștrilor susține mijlocașul are șanse foarte mari să nu facă deplasarea în Gruia, din cauza accidentării pe care a suferit-o la lotul național. De asemenea, MM a oferit și o veste bună pentru fani și a dezvăluit că Adrian Șut s-a recuperat la timp și poate fi folosit de Elias Charalambous în duelul cu Dan Petrescu.

Octavian Popescu în timpul meciului dintre România și Belarus, din preliminariile EURO 2024. Mijlocașul a lipsit și de la ultimul meci al celor de la FCSB, victoria cu Sepsi.

Octavian Popescu, șanse foarte mari să nu facă deplasarea. Șut e bine. Nu e 100%, dar sperăm să fie 100% la ora meciului. E clar că vor evolua doar jucătorii care sunt 100%. Șut va fi bine. Am avut emoții mari de tot. A avut entorsă, dar una ușoară.

Tavi a făcut o entorsă mai urâtă. Singurele probleme la echipele naționale este că jucătorii care nu evoluează nici nu se antrenează. Ăsta nu e un reproș, dar suntem aici ca să livrăm, să trimitem jucători la echipele naționale când suntem solicitați”, a declarat Mihai Stoica, pentru orangesport.ro.

Derby-ul dintre CFR Cluj și FCSB se va disputa duminică, de la ora 21:00, în format LIVE TEXT, pe AS.ro.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
11:04

„Ofensă la adresa fotbalului!” Cristi Balaj a răbufnit după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Așa să îi ajute Dumnezeu”

10:56

Mihai Stoica, uimit de un jucător de la FCSB! Mesajul postat după FCSB – CFR 3-2

10:33

VIDEOOttawa Senators – Toronto Maple Laafs 2-6! Mitch Marner, 3 puncte în primul meci al seriei

10:29

Decizia luată de Red Bull după penalizarea cu 5 secunde a lui Max Verstappen, la Marele Premiu al Arabiei Saudite

10:06

Saint Etienne – Lyon, întrerupt 45 de minute. Un arbitru a fost lovit în cap cu un obiect din tribună

9:55

FotoCisotti și Gheorghiță, probleme după victoria cu CFR Cluj! Cum au fost surprinși jucătorii FCSB-ului

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s