Cristi Săpunaru și-a asumat vina pentru înfrângerea cu Poli Iași: „Eu am pierdut meciul, nu echipa!”. Cum și-a explicat gafa

Alex Ioniță Publicat: 24 februarie 2024, 22:11

Cristi Săpunaru și-a asumat vina pentru înfrângerea cu Poli Iași: Eu am pierdut meciul, nu echipa!”. Cum și-a explicat gafa

Cristi Săpunaru și-a asumat vina pentru înfrângerea cu Poli Iași

Cristi Săpunaru, în timpul unui meci

Cristi Săpunaru și-a asumat vina pentru înfrângerea cu Poli Iași. Căpitanul giuleștenilor a vorbit despre eroarea pe care a comis-o la primul gol marcat de moldoveni.

Duelul dintre Poli Iași și Rapid s-a încheiat cu scorul de 3-1, după o revenire de senzație a moldovenilor. Partida din Copou a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro.

La capătul acestei partide, Săpunaru a menționat faptul că partida a fost pierdută din cauza faptului că le-a făcut cadoul un gol moldovenilor. Echipa lui Leo Grozavu a semnat prima reușită după eroarea fundașului, iar apoi a reușit să facă o revenire de senzație.

„Îmi cer eu scuze. Eu am pierdut meciul, nu echipa. Nu am văzut mingea, am dat pe lângă și de atunci s-a pierdut meciul. Asta este, se întâmplă.

La gafa mea s-a făcut diferența. Dacă nu o comiteam nu îi băgam în meci. Am pierdut un punct și jumătate, o să recuperăm. Urmează meciul cu UTA, să spălăm rușinea și să ne menținem pe locul al 2-lea”, a spus Cristi Săpunaru, la digisport.ro.

Meciul cu Poli Iași a reprezentat prima înfrângere pentru Rapid în 2024. Înainte de acest duel, giuleștenii au câștigat 4 meciuri. A fost: 4-3 cu FCU Craiova, 2-1 cu Dinamo, 2-1 cu Oțelul Galați, 1-0 cu CFR Cluj și 2-0 cu FC Hermannstadt.

Poli Iași – Rapid 3-1

Echipa Poli Iaşi a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, în etapa a 27-a din Superligă. Oaspeţii au condus cu 1-0.

Portarul ieşenilor, Ailenei, a intervenit bine în faţa lui Burmaz, în minutul 7, iar gazdele au replicat prin şutul lui Luca Mihai, din minutul 25. La pauză s-a intrat cu scor alb , însă repriza secundă a meritat aşteptarea. Rapid a deschis scorul prin Ermal Krasniqi, în minutul 52, însă gazdele au egalat repede, prin Bettaieb, în minutul 55. Finalul de meci a fost electrizant: Harrison a avut gol anulat de VAR pentru ofsaid (min 83), pentru ca gazdele să înscrie totuşi pe final de două ori. Alin Roman a făcut 2-1 în minutul 87, iar Harrison a stabilit scorul final în minutul 90+4. S-a încheiat 3-1 pentru Poli Iaşi.

Rapid e pe locul 3 în clasament, cu 48 de puncte, în timp ce ieşenii sunt pe 13, cu 30 de puncte.

22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”