Dan Petrescu, mesaj clar pentru şefii lui CFR Cluj: „Dacă el nu e, ce facem? Ce soluție mai avem?”

De Dragoș Vasile
Publicat: 21.10.2022, 10:42

Meci de infarct pentru Dan Petrescu în Coreea de Sud

Dan Petrescu, în timpul unui meci / Profimedia

Dan Petrescu a avut un mesaj clar pentru şefii lui CFR Cluj după remiza cu Universitatea Cluj din Cupa României, scor 1-1. „Bursucul” se plânge că nu are înlocuitor pentru Mario Camora.

Căpitanul Mario Camora (35 de ani) este titular incontestabil pentru postul de fundaş stânga. Totuşi, Dan Petrescu nu are un jucător care să îl înlocuiască la nevoie.

Dan Petrescu, mesaj clar pentru şefii lui CFR Cluj

„Camora joacă mereu, toate meciurile, Brucic nu e pe lista de campionat. Am zis că dacă nu văd în Cupă ce soluție mai avem, atunci când? Roger a jucat foarte bine fundaș stânga în cantonament.

Astăzi, la meci oficial am vrut să-l vedem. Din păcate, a marcat autogol și a avut ceva probleme. Dar el nu e fundaș, joacă pentru că l-am băgat eu acolo.

Să vedem, dacă Camora nu e, ce facem? E posibil să fie Camora suspendat sau accidentat, trebuie să avem o soluție. De aceea l-am băgat pe Roger”, a răbufnit Dan Petrescu, la conferința de presă.

Dan Petrescu și-a desființat jucătorii după U Cluj – CFR Cluj 1-1

Dan Petrescu și-a desființat jucătorii după partida U Cluj – CFR Cluj 1-1, din Cupa României.

Antrenorul campioanei nu și-a menajat elevii, chiar dacă mulți dintre ei n-aveau meciuri în picioare. „Bursucul” se aștepta să vadă o altă prestație din partea echipei și a dezvăluit că i-a certat ca niciodată la pauză.

„Nu sunt mulțumit de prestația jucătorilor. Cred că principalul motiv este că n-au meciuri în picioare și n-au ritm. Nu știu dacă s-a salvat cineva astăzi. Chiar dacă băteam. Nu a fost ce trebuie echipa. Primele 5 minute au fost bune, restul au fost dezastru. Mult prea multe ocazii și-au creat adversarii, iar noi prea puține. Chiar dacă sunt jucători care au jucat mai puțin, voiam să arate mai multe. M-au surprins jucătorii mei, ai lor știam că își vor da viața.

A fost un meci slab, iar rezultatul nu știu dacă ne ajută la ceva. În această competiție trebuie să câștigi toate meciurile ca să te califici. Nici cu 0-0 nu eram mulțumit. Prea multe ocazii și-au creat adversarii. Singura scuză e că jucătorii n-au meciuri în picioare. E greu să faci o echipă cu jucători care nu joacă. Am sperat degeaba. Nu poți să spui că n-au vrut. Dar, neavând ritm, n-au putut.

De mult n-am mai certat echipa așa, sincer (n.r. – în vestiar, la pauză). Eram într-un moment bun. Singurul lucru bun e că suntem într-o serie pozitivă, că n-am pierdut. Sper ca în următorul meci să nu mă mai dezamăgească. Am vrut să fac 8 schimbări la pauză, dar n-aveam cum. Și următorul meci cred că va fi închis și poate cine va marca primul, va câștiga”, a declarat Dan Petrescu, potrivit digisport.ro.

3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori
3
21:27
OFICIAL! Edi Iordănescu poate convoca 26 de jucători pentru EURO 2024. Decizia luată de UEFA
3
21:08
Scandări xenofobe și decizii controversate la Farul – Sepsi! Fanii au „luat foc” după hattrick-ul lui Safranko
3
21:01
FotoMihăiţă Neşu a rupt tăcerea şi a spus adevărul despre divorţul de soţia sa: „A fost un şoc foarte mare pentru ea!”
3
20:52
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi
3
20:28
„Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea