Dan Petrescu a fost savuros la conferinţa de presă de dinaintea derby-ului CFR Cluj – Farul, din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii 1. Meciul care are o miză importantă în lupta pentru titlu este programat pe 1 mai, de la ora 21:30, şi va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.
Antrenorul liderului campionatului României îşi doreşte să sărbătorească cu mici o victorie în faţa constănţenilor. „Bursucul” se teme însă de echipa lui Gică Hagi, care vine după două înfrângeri grele cu Universitatea Craiova şi FCSB.
Dan Petrescu, savuros înainte de CFR Cluj – Farul. „Bursucul” exclude jocuri de culise
„Ca orice meci de play-off va fi foarte greu, aşa e orice meci împotriva lui Gică Hagi. Mai ales că ei vin după 2 înfrângeri dureroase. Îmi dau seama ce a fost acolo în cabină, că Hagi nu e fericit.
Sunt convins că vor veni să joace 100%, ca în tur. Toate meciurile noastre cu Farul au fost pe muchie de cuţit. E clar că vom întâlni un adversar rănit şi sunt convins că vor veni motivaţi„, a declarat Dan Petrescu la conferinţa de presă.
„Bursucul” este convins că nu au fost jocuri de culise etapa trecută, când FCSB a învins-o cu 4-0 pe Farul. A fost cel mai drastic eşec suferit de Gică Hagi în acest sezon.
„(Reporter: S-a spus că FCSB va avea două meciuri uşoare cu Farul în play-off şi aşa a fost) Au meciuri uşoare pentru că au echipă bună. Au jucători buni, în formă. Olaru, Popescu, toţi sunt în formă acum şi e normal să câştige. Dacă sunt în Formă, bravo lor!
Nu cred că e altceva la mijloc pentru că la mijloc e Hagi. Hagi nu cred că poate fi acuzat că poate face, Doamne fereşte, nu ştiu ce. Sunt convins că a câştigat echipa cea mai bună şi cea mai în formă„, a precizat antrenorul campioanei României.
Petrescu: „Eu n-am ştiut că de 1 mai se mănâncă mici”
Dan Petrescu îşi doreşte să sărbătorească cu mici un succes cu Farul. CFR Cluj este obligată să câştige pe 1 mai pentru a fi sigură că rămâne pe primul loc la finalul etapei.
