Daniel Pancu a oferit declarații, înainte de Rapid – Dinamo, derby-ul rundei a cincea din Liga 1. Partida „de foc” se va disputa în Giulești sâmbătă, de la ora 21:30.
Daniel Pancu a fost întrebat despre controversele privind arbitrajul, ținând cont și de răbufnirea avută de Victor Angelescu la adresa arbitrilor. Antrenorul giuleștenilor a amintit de ce s-a întâmplat în meciul trecut, cu UTA, și a transmis că echipa sa ar fi trebuit să primească penalty în prelungiri.
Daniel Pancu a răbufnit înainte de Rapid – Dinamo: „Suntem singurul club mare – mic din țară”
De asemenea, Daniel Pancu a anunțat că a luat decizia să nu mai vorbească despre arbitraje, indiferent ce se va întâmpla în meciurile Rapidului. El a transmis că echipa sa nu este o „victimă”, dar vrea ca „centralii” să ia deciziile corecte în meciurile giuleștenilor.
„Impresia mea e că suntem singurul club mare mic din țara asta. E ultima oară când mai vorbesc despre arbitraj. Faza de la Arad, pentru unul care a jucat peste 600 de meciuri mijlocaș ofensiv sau atacant, nu poate fi tratată decât într-un singur mod: penalty 100%, nu 99,99%. Fundașii lovesc pe unde vor ei, în cap, în gât, dar în careu, atacantul e favorizat în careu. Atacantul intră în careu, se mișcă foarte repede, ia decizia de a schimba piciorul și a trage la poartă. Fundașul Aradului lovește și cade. Nu a atins mingea, nimic.
E un penalty care nu-i aparține centralului, doar de la VAR se putea interveni. Nu există soft. Ce fac, te-am omorât mai puțin? La fel de grav e și cartonașul roșu care nu i-a fost acordat lui Papeau. E ultima dată când mai vorbesc despre arbitraj. Impresia, după patru etape, e că Rapid este singurul club mare mic din România, tot ce a fost la jumate, nu am primit nici măcar un out sau fault. Nu vrem să ne transformăm în victime. Nu e vinovat centralul, VAR-ul trebuia să intervină.
E trist, poate vin și eu din altă epocă, când Rapid mai câștiga trofee. Poate nu pot să înțeleg nici eu și nici colegii din generația mea, dar totuși venim după un faliment, lucrurile se câștigă în timp. Avem nevoie și de arbitraje care să nu fie părtinitoare, să fie tratate toate echipele la fel. Nu suntem victime, sunt convins că omul din VAR așa a văzut, dar opinia mea e că e 100% penalty”, a declarat Daniel Pancu, înainte de Rapid – Dinamo, la conferința de presă.
- Ioan Varga a anunţat ce obiectiv are Marius Şumudică la CFR Cluj
- Surpriză uriașă: Marius Șumudică a semnat cu CFR Cluj: „Ne-am înțeles”
- Gigi Becali a anunțat o schimbare majoră la FCSB: „Nu mai suflă nimeni”. Ce se va întâmpla de la meciul următor
- Gigi Becali, detalii despre transferul lui Garita. Ce salariu are şi de ce a semnat pe 4 luni
- „Campionii României suntem noi, și-n Europa tot noi!” Mihai Rotaru, săgeţi la rivalii din Liga 1!

































