FC Botoşani – FCU Craiova 4-1. Umilinţă pentru echipa lui Mititelu. Lopez, gol din „foarfecă”! Dinamo pe ultimul loc. Clasamentul

Iulian Focșăneanu Publicat: 14 aprilie 2024, 15:28

FC Botoşani – FCU Craiova 4-1. Umilinţă pentru echipa lui Mititelu. Lopez, gol din „foarfecă! Dinamo pe ultimul loc. Clasamentul

FC Botoşani - FCU Craiova 4-1

Adrian Mititelu şi Adrian Mititelu Jr, la un meci / Profimediaimages

Meciul FC Botoşani – FCU Craiova, scor 4-1, din etapa a 4-a a play-out-ului Ligii 1 a aprins total lupta pentru salvarea de la retrogradare. De pe ultimul loc, moldovenii au depăşit-o atât pe Dinamo, cât şi pe Craiova lui Mititelu.

Continuă criza la echipa FCU Craiova, echipă care a ajuns la 10 meciuri la rând fără victorie în campionat. În această perioadă, alb-albaştrii şi-au trecut în cont numai două puncte.

FC Botoşani – FCU Craiova 4-1

A fost o fază controversată încă din startul partidei de la Botoşani. Arbitrul Iulian Călin a acordat un penalty pentru moldoveni, în minutul 17, dar a fost chemat să revadă faza. După ce a consultat sistemul VAR, a decis să îşi schimbe decizia.

Imediat după, Bălunţă a reuşit să deschidă scorul cu o lovitură de cap. Gazdele au reuşit remontada după pauză. Enzo Lopez a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 58.

Arbitrul a fost din nou în centrul atenţie după o fază care a stârnit controverse. Cu 20 de minute înainte de final, Chiţu a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Mailat a profitat şi marcat golul de 2-1 în minutul 76. Imediat după, Lopez a reuşit „dubla” cu o execuţie de senzaţie. Şutul lui Mailat a şutat în transversală, iar atacantul argentinian a reluat din „foarfecă” mingea în poartă. În prelungiri a marcat şi Florescu.

Jucătorii lui Leo Grozavu s-au impus cu scorul de 4-1 şi au obţinut un succes uriaş! În schimb, continuă problemele la echipa lui Adrian Mititelu. Dinamo a ajuns ultima în Liga 1, la un singur punct în spatele lui FCU Craiova şi FC Botoşani. Alb-roşiii au duel cu Poli Iaşi.

18. Dinamo – 16 puncte

FC Botoşani: Ducan – Benzar (Petro – 85), Sadiku, Miron, Ţigănaşu – David (Mitrov- 46), Dican, I. Filip (Aldair – 46) – Mouaddib (Florescu -46), E. Lopez, Ofosu (Mailat – 68). Antrenor: Bogdan Andone

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci (Ibrahimic – 81), Lacroix, Lekiatas, Padula – D. Albu, V. Pop (Achim -68) – Baeten (Bahassa – 81), Chiţu, Sidibe (Negru – 73)- Blănuţă. Antrenor: Eugen Trică

Meciul Dinamo – Poli Iaşi va începe la ora 18.15 şi va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

21:46 VideoVictor Piţurcă ştie pe cine ar trebui să se bazeze Edi Iordănescu la EURO 2024: „Nu ar trebui să lipsească”! Ce a spus de grupă 21:40 LIVE TEXTRapid – Universitatea Craiova 0-1. Meci crucial pentru olteni în lupta pentru locul 2. Andrei Ivan a înscris în Giuleşti 21:14 VideoCe mănâncă fetele din naţională pentru a fi în formă în permanenţă! Ele luptă pentru calificarea la EURO 21:06 Mihai Stoica a anunţat prima mutare făcută de FCSB din această vară: „Ştim cu siguranţă” 20:55 FotoFanii Rapidului, spectacol pirotehnic la derby-ul cu Universitatea Craiova! Reacţia lui Daniel Niculae după ce s-au aruncat torţe 20:11 Cluburile din Premier League se pregătesc pentru o schimbare radicală! Manchester United şi Manchester City au votat împotrivă 19:59 Reacţia lui Mihai Stoica după ce FC Botoşani a învins dramatic Petrolul şi a urcat pe loc de salvare directă de la retrogradare! 19:35 Petrolul – Botoşani 1-2. Moldovenii au urcat pe un loc de salvare directă de la retrogradare! Cum arată clasamentul în play-out 19:21 Decizia lui Edi Iordănescu după ce Andrei Burcă s-a accidentat şi e în pericol să rateze EURO 2024! 19:10 (P) Festivalul reducerilor Xiaomi Fan Fest: smartphone-urile și gadget-urile momentului, cadouri inspirate la prețuri atractive Vezi toate știrile