Închide meniul

Florin Răducioiu a comparat o echipă din Liga 1 cu Real Madrid: “Doar echipele mari fac asta!”

Alexandru Ivan Publicat: 13 noiembrie 2022, 10:38

Comentarii
Florin Răducioiu a comparat o echipă din Liga 1 cu Real Madrid: Doar echipele mari fac asta!

Florin Răducioiu, în timpul unui interviu / as.ro

Florin Răducioiu a comparat-o pe Universitatea Craiova cu Real Madrid. Fostul mare atacant al naționalei a fost dat pe spate de echipa lui Mirel Rădoi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Răducioiu a fost impresionat de primul gol înscris de Universitatea Craiova împotriva Rapidului, în derby-ul disputat sâmbătă seară în Giulești. Alexandru Creţu a marcat încă din minutul 5, din pasa perfectă a lui Rivaldinho.

Florin Răducioiu a comparat-o pe Universitatea Craiova cu Real Madrid

„Golul este de o simplitate și de o eficiență ca la echipele mari. Fază de gol cum numai Real Madrid poate face! O repunere de la Arla către Bancu, acesta verticalizează, vede că este spațiu, îl vede pe Rivaldinho, care are timp și spațiu – profitând și de căderea lui Grigore – și îi pasează excelent lui Crețu.

Acesta citește faza foarte bine, cu mare inteligență. Îmi place foarte mult de acest jucător care vede spațiu liber, se demarcă în profunzime. Finalizare cu latul, frumos. Gol de o frumusețe și eficiență cum au doar echipele mari”, a spus Florin Răducioiu, conform primasport.ro.

Spectacol total în Rapid – Universitatea Craiova 2-2

După golul lui Crețu, Ștefan Baiaram a dublat avantajul oltenilor, în minutul 19, din pasa aceluiaşi Rivaldinho. Cinci minute mai tărziu, Alexandru Albu a redus din diferenţă, cu un gol reuşit din fază fixă.

Reclamă
Reclamă

În repriza secundă, giuleştenii s-au aruncat în atac, şi au reuşit să egaleze în minutul 72, prin Marko Dugandzic.

Rapid are 33 de puncte şi se află pe locul secund în clasament, iar Universitatea Craiova este pe poziţia a patra, cu 31 de puncte.

Mirel Rădoi, în război cu jucătorii săi

La finalul partidei care l-a impresionat pe Răducioiu, Mirel Rădoi a avut un discurs dur la adresa fotbaliștilor săi.

Reclamă

„Le-am atras atenția. Eu te aștept. Ai greșit o dată, îți dau și a doua șansă, pentru că și eu am fost jucător, și eu am greșit și mi s-a acordat a doua șansă. A treia șansă, îmi pare rău, trebuie să pleci. Indolența, suficiența… Eu nu stau să mă rog de niciun jucător, le explic ce au de făcut. Nu stau să îi cântăresc în fiecare zi.

Putem să-i luăm pe fiecare să vedem că fiecare a avut șanse. N-am nimic cu niciunul dintre ei. Pe Ivan l-am avut la tineret, l-am rugat ‘nu mai simula, te rog frumos!’, am pus și amenzi. Ce face? Simulează cu Voluntari, accidentare.

De Marko mă rog. Dacă am ajuns noi să ne dorim mai mult decât el, problema e la el, nu la noi. Sergiu a jucat titular când am venit. După o semi-rușine pe care am avut-o la Ocna Mureș, putea fi o rușine mai mare. Ține adversarul întruna, de parcă eram la o miuță între noi.  Pe Vînă l-am adus de la echipa a doua. Era cu Nistor. Dan a știut să profite de șansă, el, nu. Îmi pare rău”, a spus Rădoi, după meci.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:53
Inter – Torino 2-1. Cristi Chivu, în semifinalele Cupei Italiei
23:40
“Scorul ar fi putut fi mai mare” Reacţia lui Răzvan Lucescu după victoria mare contra lui Rafa Benitez!
23:19
“Acolo s-a decis meciul” Reacţia lui Rafa Benitez după ce a fost învins iar de Răzvan Lucescu
23:11
Ianis Zicu, la pământ după eșecul cu Dinamo. Marea nemulțumire a tehnicianului de la Farul
23:03
Kopic l-a lăudat pe Alibec după victoria “câinilor” cu Farul! Ce a spus de presupusele tensiuni cu constănţenii
22:56
A fost crescut de Gică Hagi, dar l-a bătut. Alex Pop: “E un sentiment aparte când marchezi contra fostelor echipe”
1 Gigi Becali a primit răspunsul, după ce a anunţat că plăteşte 3 milioane de euro pentru transferul la FCSB: “Suntem mândri” 2 Momente copleșitoare: Cristi Manea a izbucnit în plâns și a fost consolat de coechipieri, după Hermannstadt – Rapid 0-3 3 A decis să plece de la FCSB. Vrea să se transfere tot în Liga 1! 4 “Gata, s-a rezolvat!” Gigi Becali, anunţ despre ultimul transfer la FCSB 5 BREAKING NEWSLiber pentru debutul la FCSB! Veste extraordinară primită de noul transfer al campioanei României 6 Brighton a făcut ofertă de 17 milioane de euro pentru un român: “Am vorbit cu clubul”
Citește și