Gabi Torje, în depresie după „dubla” de senzaţie din Universitatea Craiova – Farul Constanţa 4-3: „Îmi doream să nu marchez şi să câştigăm!”

Avatar photo

De Dragoș Vasile
Publicat: 6 septembrie 2022, 0:02

Gabi Torje a fost băgat în depresie după „dubla” de senzaţie din Universitatea Craiova – Farul Constanţa 4-3. Acesta a reuşit două goluri spectaculoase, dar echipa sa a fost învinsă.

Gabi Torje, în timpul unui meci

Gabi Torje, în timpul unui meci / Profimedia

Mijlocaşul de 32 de ani şi-ar fi dorit ca el să nu marcheze, dar echipa sa să obţină cele trei puncte şi să rămână lider în clasament.

„Mă bucur că am marcat. Este o injecţie de moral pentru mine. Îmi doream poate să nu marchez, dar să câştiăm. Împreună facem greşeli. Nu cred că este vina unui singur jucător.

Trebuie să vedem lucrurile bune şi să rămânem cât mai sus în clasament. Foarte multă disciplină contează foarte mult. Respectăm tot ceea ce dânsul ne zice. Ne face să fim înt-ro formă cât mai bună”, a declarat Gabi Torje, potrivit digisport.ro.

Gabi Torje, one-man show în Universitatea Craiova – Farul Constanţa

Gabi Torje (32 ani) a fost one-man show în Universitatea Craiova – Farul Constanţa. „Pariul” lui Gică Hagi i-a făcut K.O. pe olteni, în prima repriză, cu o „dublă” de senzaţie.

Prima reuşită a lui Gabi Torje a venit în minutul 33, la scorul de 1-1. Fostul dinamovist a scăpat singur cu David Lazar şi l-a lobat pe portarul oltenilor.

Al doilea gol a venit după doar 8 minute. Torje a marcat un gol superb din afara careului, la care David Lazar nu a avut nicio replică.

Universitatea Craiova – Farul Constanţa 4-3

Universitatea Craiova – Farul Constanţa 4-3. A fost un meci nebun la Severin! Mirel Rădoi şi-a îndeplinit o mare dorinţă şi l-a învins pe profesorul Gică Hagi.

Meciul a început tare încă din minutul 2, când Vlad Morar a marcat în minutul 2. Jovan Markovic a restabilit egalitatea în minutul 26, după care Gabi Torje a strălucit. A reuşit o „dublă” de senzaţie, iar echipa lui Gică Hagi a condus cu 3-1. Prima repriză s-a încheiat după ce Andrei Ivan a redus din diferenţă, în minutul 44.

Oltenii au revenit cu forţe proaspete în repriza secundă şi au întors rezultatul. Jovan Markovic a reuşit şi el „dubla”, în minutul 66. Mihai Aioani a decis cele trei puncte. S-a făcut de râs şi a deviat mingea în propria poartă, după o lovitură liberă executată de Dan Nistor.

Cotat la 350.000 de euro, Gabi Torje a spart gheaţa la Severin. A marcat primele două goluri din acest sezon. Ambele reuşite au fost spectaculoase!

Liga 1 • 17:14
Motivul uluitor pentru care Mihai Stoica l-a comparat pe Vladimir Screciu cu Zinedine Zidane: „Sunt chestii de neexplicat, te ia valul!”