Gică Hagi a început curățenia la Farul, după eliminarea din Conference League. Primul jucător plecat de la campioană
De Alex Ioniță
Publicat: 1.09.2023, 18:16
Gică Hagi a început curățenia la Farul, după eliminarea din Conference League. Tehnicianul campioanei României a renunțat deja la primul jucător, la doar o zi după ce „marinarii” au fost eliminați din play-off-ul competiției europene.
Farul Constanța a fost eliminată din play-off-ul Conference League de către cei de la HJK Helsinki. Campioana României a pierdut „dubla” cu finlandezii cu scorul de 2-3, la general.
Gică Hagi a început curățenia la Farul, după eliminarea din Conference League. Fabio Vianna a plecat după doar 4 meciuri
Oficialii celor de la Farul Constanța au anunțat, prin intermediul rețelelor de socializare, despărțirea de Fabio Vianna. Jucătorul a ajuns la malul mării chiar în această perioadă de mercato și a apucat să joace doar 4 partide în tricoul „marinarilor”.
„Mult succes, Fabio! Farul și ETO Gyor au ajuns la un acord privind transferul portughezului Fabio Vianna la formația din Ungaria!”, a fost mesajul postat de oficialii campioanei, pe pagina de Facebook a clubului.
La noua echipă, ETO Gyor, fundașul stânga va fi coleg cu alți 4 jucători din România. Este vorba despre: Eduard Pap, Mark Kovacs, Paul Anton și Claudiu Bumba.
De asemenea, campioana României l-a cedat, chiar înainte de meciul cu HJK Helsinki și pe Doukoure, la U Cluj. Aceste plecări vin după ce, în urmă cu ceva timp, Gică Hagi declara: „Suntem cam mulți în vestiar”.
Fabio Vianna a ajuns în luna iulie la Farul, de la FC Argeș, echipă care a retrogradat în Liga a 2-a, la finalul sezonului trecut. În cariera sa a mai jucat pentru: grupele de juniori de la Benfica, Chaves și Braga, pentru Coimbra și FC Argeș. În prezent portughezul este cotat la 300.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.
Dănuţ Lupu nu a avut milă de Farul lui Hagi, după eliminarea din Conference League
Dănuţ Lupu nu a avut milă de Farul lui Hagi, după eliminarea din Conference League. Lupu crede că Farul a avut o prestaţie extrem de slabă înainte şi că nu puea să bată nici echipa a doua a celor de la HJK Helsinki.
“Noi când jucam cu nordicii ne gândeam câte le dăm, nu dacă ne calificăm sau nu. Într-adevăr o seară tristă pentru fotbalul românesc. Mie sincer îmi pare rău pentru că la un moment dat, după victoria de acasă a Farului, după ce au revenit de la 1-0, am crezut că vor reuși să se califice.
Dar am văzut o echipă aseară care nu bat nici juniorii, sau Under 21 ne bătea aseară, la cum a jucat Farul. Contează foarte mult și jucătorii, cum sunt, mentalitatea lor. Când jucăm cu Craiova, cu Botoșani e diferit. Aici mai mergi cu avionul, te plimbi așa cu avionul, mai e o presiune în plus”, a spus Dănuţ Lupu la fanatik.ro.
- Gică Hagi a început curățenia la Farul, după eliminarea din Conference League
- Jucătorul a plecat după doar 4 meciuri
- PAOK - Panathinaikos e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- Boavista - Sporting e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 22:30