Hermannstadt – FC Botoşani 1-1. Sibienii au egalat în prelungirile partidei, în 10 oameni! Cum arată acum clasamentul în play-out

Bogdan Stănescu Publicat: 19 aprilie 2024, 19:52

Antrenorul lui FC Botoşani, Bogdan Andone / Captură Prima Sport

Hermannstadt – FC Botoşani 1-1, în primul meci al etapei a cincea din play-out-ul Ligii 1. Sibienii au egalat în prelungirile partidei, după ce au jucat peste 65 de minute în inferioritate numerică.

În minutul 24, de la gazde a fost eliminat Murgia pentru o intrare dură la un adversar. Oaspeţii au deschis scorul prin Mailat ’61. Pentru gazde a egalat pe final Neguţ (90+2).

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Bejan, Găman, Opruţ – Balaure (Neguţ ’68), Murgia, Mino Sota (Fonseca ’84), Ianis Stoica (D. Iancu ’68) – Paraschiv, G. Iancu (Biceanu ’68). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

FC Botoşani: Ducan – Benzar (Filip ’71), Sadiku, Miron, Ţigănaşu – Dican, Petro, Florescu (Mailat ’46) – Mitrov (Gligor ‘90+3), Ferreira (Kaprof ’46), E. Lopez (Margiotta ’74). Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonaşe galbene: Mino ’38 / Ferreira ’32, Sadiku ‘45+3, Kaprof ‘87

Cartonaş roşu: Murgia ‘24

Arbitri: Sebastian Colţescu – Ferencz Tunyogi, Andrei Constantinescu – Mihai Motan

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs, Raul Constantin Ghiciulescu

Observator: Marcel Savaniu

Cum arată acum clasamentul în play-out

FC Botoşani a ajuns, după acest meci, momentan, pe locul 8 în play-out. Moldovenii au un meci mai mult disputat decât echipele cu care se luptă pentru evitarea retrogradării.

De partea cealaltă, Hermannstadt e pe primul loc în play-out, dar are un meci mai mult disputat decât contracandidatele UTA, Oţelul şi U Cluj.

Iată cum arată acum clasamentul în play-out:

Aşa arată acum clasamentul în play-out

Valeriu Iftime a dezvăluit că Marius Şumudică i l-a recomandat ca antrenor pe Bogdan Andone

Valeriu Iftime a dezvăluit, recent, că antrenorul Bogdan Andone i-a fost recomandat de către Marius Şumudică. Andone şi Şumudică sunt cumnaţi.

„E adevărat, a contat foarte mult ce mi-a spus Marius, sincer. Nu are nicio legătură faptul că sunt rude, mi se pare că e cumnatul lui. El mi-a spus e un om serios, că mă salvează, în decembrie când eram mort. >.

Așa au ajuns Kaprof, Enzo din Argentina. Nu m-a ajutat personal pe mine, cred că a vorbit cu Bogdan, se cunosc foarte bine. E o chestiune pe care n-o știu exact. Mi-a spus Șumudică în decembrie că mă pot salva.

Uitați că acum are dreptate, cât de cât, de asta vorbesc după (n.r. terminarea campionatului). Poate mă bate Dinamo acasă și nu mă pot salva”, a declarat Valeriu Iftime pentru fanatik.ro.

17:53 „Dacă faci iar tâmpenia asta…” Basarab Panduru îl avertizează pe Dan Şucu, după „revoluţia” anunţată la Rapid: „Asta e ţurcă” 17:45 Cristina Neagu, discurs războinic înaintea returului infernal cu Metz: „E nevoie de un meci perfect” 17:12 Siyabonga Ngezana a dezvăluit problemele cu care s-a confruntat când a ajuns la FCSB: „A fost primul şoc” 16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj Vezi toate știrile