Închide meniul

Ianis Stoica cere ca FCSB – CFR Cluj să se joace în Ghencea. Ironii pentru CSA Steaua: “Sunt cam goale tribunele la meciurile din Liga 2”

Iulian Focșăneanu Publicat: 21 aprilie 2022, 17:53

Comentarii
Ianis Stoica cere ca FCSB – CFR Cluj să se joace în Ghencea. Ironii pentru CSA Steaua: Sunt cam goale tribunele la meciurile din Liga 2

Profimediaimages

Derby-ul FCSB – CFR Cluj, din ultima etapă a play-off-ului Ligii 1, a aprins spiritele în Liga 1. Roş-albaştrii nu pot juca pe Arena Naţională şi îşi doresc cu orice preţ să fie primiţi în Ghencea pentru meciul care ar putea decide campioana României. Ianis Stoica s-a alăturat şi el listei celor care pun presiune pe oficialii MApN.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorul de 19 ani al echipei lui Gigi Becali a făcut o declaraţie controversată. Tânărul atacant, autor a 7 goluri în această ediţie de campionat, i-a ironizat pe rivalii de la CSA Steaua. E convins că FCSB ar putea să umple tribunele stadionului care are 31.000 de locuri şi care a costat peste 94 de milioane de euro.

Ianis Stoica, ironii pentru CSA Steaua: “Sunt cam goale tribunele la meciurile lor”

(Reporter: Unde ai dori să se joace meciul?) Pe Ghencea! Pe Ghencea ne dorim cu toții, mai ales spectatorii. Până la urmă, sunt cam goale tribunele la meciurile din Liga 2. Ne dorim mai mult ca niciodată să jucăm ultimul meci pe Ghencea“, a declarat Ianis Stoica.

Ianis mai are un vis. Îşi doreşte ca CFR Cluj să se mai încurce în campionat, iar meciul din ultima etapă să nu mai conteze în lupta pentru titlu.

Va fi o presiune foarte mare (n.r. dacă s-ar juca cu titlul pe masă), dar sperăm să câştigăm până atunci campionatul. Să câştigăm toate meciurile şi, de ce nu, la ultima etapă să nu mai fie nevoie să jucăm cu titlul pe masă.

Reclamă
Reclamă

Noi suntem la mâna noastră, dar tot ei sunt pe primul loc, deocamdată! Acum avem un moral mai bun, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru că avem meci greu la Constanţa“, a mai spus jucătorul lui FCSB.

Modalitatea prin care CSA Steaua o poate ţine pe FCSB departe de Ghencea

Gigi Becali caută o soluţie pentru ca derby-ul FCSB – CFR Cluj să se dispute pe Stadionul Steaua. Patronul vicecampioanei României a anunţat că vrea să facă solicitare la MApN pentru ca echipa lui să fie primită în Ghencea. „Militarii” au însă un as în mânecă, de care au mai profitat şi în trecut.

Nu ştiu dacă vor tergiversa sau vor găsi în ziua meciului un meci de rugby sau vreun spectacol„, a răbufnit Gheorghe Mustaţă, liderul suporterilor celor de la FCSB, în exclusivitate pentru as.ro. Chiar la această variantă ar putea apela conducătorii lui CSA.

Reclamă

Mai exact, echipa de rugby CSA Steaua are meci cu CSM Galaţi pe 21 mai, ziua în care ar trebui să se dispute FCSB – CFR Cluj. Confruntarea e programată să aibă loc pe Municipalul din Galaţi, dar s-ar putea muta în Ghencea. Ar fi o soluţie la care au mai apelat bucureştenii şi în trecut.

În septembrie 2021, FCSB şi-a dorit să joace partida cu Academica Clinceni pe Stadionul Steaua, dar a fost refuzată. Chiar dacă echipa de rugby a „militarilor” avea deplasare cu Universitatea Craiova, CSA le-a propus ardelenilor să mute meciul la Bucureşti. Aceştia şi-au dat accepul, la fel şi Federaţia. A fost „manevra” prin care echipa lui Gigi Becali a fost refuzată. I s-a transmis că nu este disponibilă data din calendar.

Şefii lui CSA pot primi „undă verde” în posibila încercare de a repeta tactica folosită atunci. Din informaţiile Antena Sport, mulţi dintre rugbiştii de la CSM Galaţi locuiesc în Bucureşti. Se duc în Galaţi doar pentru duelurile din Liga Naţională. Deplasarea o fac vinerea, atunci când fac şi un antrenament. Sâmbăta îşi dispută meciurile, după care revin în Capitală. În condiţiile date, dacă CSA Steaua le propune să joace în Ghencea, sunt şanse mari ca aceştia să accepte.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 1 nov.
Mihai Stoica, stupefiat după victoria FCSB-ului cu “U” Cluj: “E ireal”
23:55 1 nov.
VIDEOVitoria Guimaraes – Benfica 0-3. “Vulturii” lui Mourinho se apropie de rivale
23:26 1 nov.
Elias Charalambous l-a remarcat după 2-0 cu U Cluj: „Suntem fericiți că se descurcă bine”
23:18 1 nov.
Florin Cernat, director sportiv de la FCSB! De ce mai depinde mutarea? Gigi Becali: “Nu fac asta”
23:17 1 nov.
FCSB are pe masă o ofertă de 7 milioane de euro pentru Daniel Bîrligea. Anunțul făcut de Gigi Becali
23:15 1 nov.
Cristiano Bergodi nu s-a ferit de cuvinte: „Meciul s-a terminat după neglijența lui”
1 Reacţia lui PSV, după ce Dennis Man a făcut un nou meci de senzaţie în Eredivisie 2 Miliardarul român, care a fost acţionar la Dinamo, a divorţat! A pierdut şi clubul de fotbal, acum şi soţia! 3 Gigi Becali a dat lovitura: 6 milioane de euro! Veste fantastică, înaintea meciului cu U Cluj 4 Simona Halep, din nou în prim-plan mondial. Ce a făcut românca în prima zi, la Turneul Campioanelor de la Riad 5 U Cluj – FCSB 0-2. Campioana, victorie categorică în Ardeal! Darius Olaru, ”one-man show” 6 Gigi Becali a spus cine a fost omul meciului cu Universitatea Cluj: „Astea îl caracterizează”
Citește și