Închide meniul
EXCLUSIV

Ionel Ganea le declară „război” foștilor arbitri care se angajează la cluburi: „E ilegal!”

De Cosmin Olteanu
Publicat: 31 ianuarie 2023, 22:02

Ionel Ganea, fostul component al naționalei României, le declară „război” foștilor arbitri care se angajează la cluburi.

Reclamă
Ionel Ganea le declară război” foștilor arbitri care se angajează la cluburi: E ilegal!”

Ionel Ganea le declară „război” foștilor arbitri care se angajează la cluburi

Ionel Ganea, Cristi Balaj și Alexandru Tudor / hepta

În prezent, cei mai cunoscuți foști arbitri, care activează la cluburi de fotbal, sunt Cristi Balaj (CFR Cluj), Alexandru Tudor (FCSB) și Valeriu Argăseală (FCSB).

Reclamă

Ionel Ganea le declară „război” foștilor arbitri care se angajează la cluburi

Ionel Ganea susține că nu este legal ca foștii arbitri să se angajeze la cluburi de fotbal, deoarece, în opinia sa, reprezintă un conflict de interese.

Reclamă

„Mai este o problemă mare în fotbalul românesc. Arbitrii, când se lasă de fotbal și nu mai arbitrează, se bagă la cluburi. Nu mai e conflict de interese? Pe mine, ca fost fotbalist, mă primesc în comisia aia de arbitraj? Iar e un conflict de interese. Nu vedeți, în Europa, foști arbitri angajați la cluburi. E ilegal”, a declarat Ionel Ganea, în exclusivitate, pentru Antena Sport.

Cristi Balaj, contestat dur după ce a semnat cu CFR Cluj

Ionel Ganea nu este singurul care consideră imoral ca foștii arbitri să semneze cu cluburi de fotbal. În noiembrie 2021, Adrian Porumboiu, fostul arbitru FIFA, vorbea în termeni duri despre Cristi Balaj, după ce a acceptat să devină președintele celor de la CFR Cluj.

„Mi se pare normal. Balaj a stat patru ani, patru titluri a fost în spatele succesului lui CFR. Acum, a ieșit și omul în față. Ar fi bine să ia încă patru campionate cu el în față. Cu el în spate, Clujul a luat patru campionate. Mă refer prin arbitraj. 

Și la directe, și la indirecte, iar el se bucura cu încă doi-trei arbitri de succesele CFR-ului. M-a dat în judecată și nu s-a întâmplat nimic. Lumea nu e atât de proastă și tâmpită să nu-și dea seama.

Nu s-a ocupat nimeni de ce se întâmpla atunci. Erau lucruri incredibile și toată lumea știe. Vasluiul a fost văduvită prin ce a făcut Balaj, eu d-aia m-am luat de el. Vasluiul a pierdut două campionate. Unul sigur! Dar s-a dus omul acasă, n-a plecat în altă parte. Dacă omul a făcut parte din club și când era arbitru, normal că s-a dus acolo. Îi era locul și acolo îi este locul”, declara Adrian Porumboiu, în noiembrie 2021, pentru digisport.ro.

Reclamă
Citește și:
facebook whatsapp LinkedIn twitter email
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Ultimele știri
13:38 Verdictul specialistului, după golul anulat din CFR Cluj – Rapid 2-2: „Linia e strâmbă! M-a îngrozit!” 13:27 Gigi Becali a dezvăluit ce îl va determina să îl cumpere definitiv pe Deian Sorescu: „Eu cu CFR am ce am! Nu mai suport că tot timpul e în faţa mea!” 12:25 Gigi Becali l-a scos pe Octavian Popescu din prima echipă de la FCSB: „Nu va mai juca titular!” 12:23 Gigi Becali, prima reacție după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: „Am avut trei penalty-uri clare!” Ce spune despre lupta la titlu 11:59 Liverpool îl urmărește pe Radu Drăgușin! Anunțul lui Florin Manea: „Există interes! Am vorbit cu cineva de acolo!” 11:25 Rafael Nadal a ieșit din Top 10 ATP, după 18 ani! Ce loc ocupă în prezent ibericul 10:50 Cristi Săpunaru, după CFR Cluj – Rapid 2-2: „Dacă și cu VAR începem să ne plângem… Să joace roboții!” 10:27 Reacția lui Fernando Alonso, după Marele Premiu al Arabiei Saudite: „Am făcut totul greșit!” 9:53 S-a tras la sorți tabloul principal de la Miami! Sorana Cîrstea, Irina Begu și Ana Bogdan și-au aflat primele adversare 9:17 Andorra – România LIVE VIDEO | Ce a declarat Cristi Săpunaru despre șansele României în startul preliminariilor EURO 2024
Pe același subiect
Cristi Balaj, reacţie după golul anulat din CFR Cluj - Rapid
Liga 1 • 19 mart., 21:37
Cristi Balaj, prima reacţie după golul anulat din CFR Cluj – Rapid 2-2: „Este ruşinos!”
Cristi Balaj, anunţ despre viitorul lui Ermal Krasniqi
Liga 1 • 17 mart., 11:37
Cristi Balaj, anunţ despre viitorul lui Ermal Krasniqi: „E greu să rezişti!”. Ce şanse sunt să rămână la CFR Cluj
Jo, în tricoul lui Manchester City
Liga 1 • 15 mart., 18:31
Jo nu mai semnează cu CFR Cluj: „Nu reprezintă o soluție pentru echipa noastră!”
Știri
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Închide căutarea