Etapa a 10-a
FCSB – CFR Cluj
Universitatea Craiova – Farul
FC Argeş – FC Voluntari
FCSB – FC Argeș 4-0
Min. 90+1: Fluier final pe Arena Naţională! FCSB a câştigat cu 4-0.
Min. 83: FCSB – FC Argeş 4-0. GOOOLLL. Execuţie spectaculoasă a lui Darius Olaru, de la peste 25 de metri!
Min. 65: FCSB – FC Argeş 3-0. GOOOLLL! Iulian Cristea a marcat cu o lovitură de cap!
Min. 46: A început repriza secundă!
Min. 45+2: FCSB – FC Argeş 2-0. Pauză pe Arena Naţională! Echipa lui Toni Petrea conduce cu 2-0.
Min. 34: FCSB – FC Argeş 2-0. GOOOLLL! Darius Olaru a dus scorul la 2-0, cu o reuşită de senzaţie. Florinel Coman i-a pasat decisiv.
Min. 8: FCSB – FC Argeş 1-0. GOOOLLL Florin Tănase! Golgheterul roş-albaştrilor a şutat în forţă şi a marcat după ce mingea a lovit bara şi a intrat în poartă!
Min. 6: Penalty pentru echipa lui Toni Petrea. Joao Miguel a făcut un fault uluitor la Darius Olaru. Arbitrul a arătat imediat punctul cu var!
Min. 2: Ocazie uriaşă pentru FCSB. Florin Tănase, şut în transversală!
Min. 1: A început meciul de pe Arena Naţională!
Antrenorul roş-albaştrilor e hotărât să înceapă meciul cu cinci jucători de atac. Astfel, Florinel Coman va fi folosit în postura de vârf, susținut de Tavi Popescu și Cordea. Cei trei vor fi ajutați de Tănase și Olaru. Linia de mijloc va fi completată de închizătorul Șut.
În absența lui Crețu, care este accidentat, postul de fundaș dreapta va fi ocupat de Ovidiu Popescu. Cristea, Miron și Radunovic vor completa linia de fund. Poarta va fi asigurată de Târnovanu.
FCSB – FC Argeș | Echipele de start
Partida din această seară va fi condusă la centru de Ionuț Coza, ajutat la cele două linii de Sebastian Gheorghe și Radu Ghinguleac.
- FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Șut, Edjouma – Coman, Tănase, Octavian Popescu
- FC Argeș: Micle – Dobrosavlevici, Turda, Joao Miguel, Latovlevici – Meza Colli, Raynov – Diogo Viana, Șerban, Dumitrașcu – Said
Toni Petrea, resemnat în privinţa „finalei” FCSB – CFR Cluj
Toni Petrea este resemnat în privinţa „finalei” FCSB – CFR Cluj. Echipa sa nu poate juca nici în Ghencea, dar nici pe pe stadionul Arcul de Triumf, motiv pentru care duelul se va disputa la Buzău.
Recent, Gigi Becali a anunţat că s-a săturat de telenovela „FCSB în Ghencea” şi că echipa sa va juca pe arena de lux „finala” pentru titlu cu CFR Cluj. Patronul roş-albaştrilor este dispus să meargă chiar şi la preşedintele Klaus Iohannis pentru a-şi îndeplini obiectivul.
„Ne-am fi dorit să disputăm și celălalt meci pe Arena Națională, dar din păcate nu e posibil acest lucru. Cred că orice echipă ar putea face cerere pentru a juca pe orice stadion.
Probabil că vom juca la Buzău, nu cred că avem altă variantă mai bună, să fie bine și pentru jucători, dar și pentru spectatori”, a declarat Toni Petrea la conferinţa de presă.