Mihai Stoica l-a acuzat pe Tudorel Stoica de “lipsă de respect” după ce fosta glorie a Stelei i-a numit “fecesebişti” pe suporterii echipei antrenate de Gigi Becali.
Tensiunile între FCSB şi Steaua s-au reaprins odată cu discuţiile legate de posibila modificare a Legii Sportului. Proiectul prevede că două entităţi de drept public se pot asocia şi pot forma o entitate de drept privat. Cluburile Steaua şi CS Dinamo ar putea profita de această prevedere. Le-ar fi mai uşor să devină cluburi de drept privat şi să obţină astfel dreptul de promovare în Liga 1.
Mihai Stoica, replică pentru Tudorel Stoica: “Strigă Steaua când jucăm noi pentru că, pentru ei, FCSB e Steaua”
Proiectul ar urma să se voteze în Parlament săptămâna viitoare. În timp ce juristul clubului CSA Steaua, Florin Talpan, vrea ca noul proiect al Legii Sportului să treacă, Gigi Becali, patronul FCSB şi deputat în Parlamentul României, se opune.
„Bineînţeles că se strigă Steaua pe stadion când jucăm noi pentru că, pentru toţi cei care vin la meci, FCSB este Steaua. Mai departe, ironii nu fac cu fostele glorii. Indiferent de lipsa de respect a lor faţă de noi, eu îi respect în continuare.
Au făcut generaţii de stelişti fericite, pentru că au evoluat şi au constituit cea mai bună echipă de fotbal din istoria acestui sport din perimetrul Carpato-Danubiano-Pontic”, a declarat Mihai Stoica pentru primasport.ro.
„Ăia sunt FCSB-işti (n.r.: suporterii campioanei). Steaua e Steaua care a câştigat Cupa Campionilor şi FCSB nu ştiu dacă a câştigat. Că ei sunt beneficiari ai acestor titluri, e adevărat. Mă simt extraordinar când vorbesc cei de la FCSB de Steaua. Şi jucătorii de la FCSB strigă Steaua. Vă daţi seama în ce situaţie am ajuns? (…) Dacă nu îţi cunoşti istoria, nu ştii nimic. Nu au cum să compare FCSB cu Steaua. Îmi pare rău pentru ei, dar nu sunt stelişti”, declara anterior Tudorel Stoica.
Tudorel Stoica, ce era căpitan al Stelei în 1986, a ratat finala de la Sevilla, fiind suspendat. În absenţa lui, trofeul a fost ridicat de Ştefan Iovan. Tudorel Stoica a fost integralist în 1987, atunci când Steaua a cucerit Supercupa Europei, în dauna lui Dinamo Kiev. Singurul gol al Supercupei Europei din 1987 a fost marcat de Gică Hagi, din lovitură liberă.
În contextul discuţiilor despre modificarea Legii Sportului, Gigi Becali a susţinut că Tudorel Stoica şi Victor Piţurcă ar fi votat ca el să preia Steaua. Această informaţie a fost negată vehement atât de Tudorel Stoica, cât şi de Victor Piţurcă. Piţurcă a susţinut că Mihai Stoica şi Teia Sponte ar fi votat pentru ca Gigi Becali să preia clubul, şi nu ei.
