Mihai Stoica este revoltat din cauza situaţiei lui Ştefan Târnovanu, titularul din poarta FCSB-ului. Oficialul roş-albaştrilor nu îşi explică de ce goalkeeperul de 23 de ani nu a jucat pentru naţionalele pregătite de Edi Iordănescu şi Emil Săndoi.
Târnovanu a fost rezerva lui Horaţiu Moldovan în „dubla” reprezentativei de seniori cu Kosovo şi Elveţia. Portarul roş-albaştrilor s-a alăturat apoi României U21, dar a fost lăsat pe bancă în confruntarea cu Spania U21. Mihai Popa, jucătorul cumpărat de Torino de la FC Voluntari, a fost titular în meciul de debut de la EURO U21.
Mihai Stoica, revoltat din cauza situaţiei lui Ştefan Târnovanu
MM nu înţelege cum a ajuns cel mai bun portar de la FCSB să fie rezervă la echipele naţionale. Şi-ar fi dorit ca Târnovanu să se bucure de o vacanţă.
„Târnovanu nu a avut vacanță, a fost în Thassos să facă o poză și s-a întors. Nu prea e ok că nu a jucat deloc la naționale, dar asta e situația. El a ieșit pe la încălzire, dar nu a jucat niciun minut. Putea să nu meargă cu echipa mare și să rămână cu tineretul.
Louis Munteanu (n.r. – fără minut la naționala mare, titular la U21) a jucat, atacant, a putut să joace, dar nu a putut Târnovanu, care e portar. Dacă el apăra la tineret, mi se părea ok, chiar dacă a fost cu echipa mare. Dacă l-au vrut al doilea portar pe Târnovanu, înseamnă că îl consideră la echipa mare mai bun pe el decât pe Popa.
Când s-a întors, trebuia să apere la tineret. Nu e în regulă ce s-a întâmplat, doar să se antreneze cu echipa de seniori, apoi doar să se antreneze cu echipa de tineret„, a declarat Mihai Stoica la orangesport.ro.
În sezonul 2022-2023, Târnovanu a apărat buturile FCSB-ului în 49 de meciuri, din toate competiţiile. A încasat 73 de goluri. Numai în 10 partide a scăpat fără gol primit. Târnovanu are o cotă de piaţă de 2 milioane de euro.
Mihai Popa, după România U21 – Spania U21 0-3: „E umilitor”
Mihai Popa a avut un discurs realist după România U21 – Spania U21 0-3. Partida de pe Stadionul Steaua s-a disputat cu peste 21.000 de oameni în tribune.
