Mircea Lucescu a descris în patru cuvinte Dinamo – FCSB 0-1. Reacţia de necrezut la ieşirea de pe Arena Naţională

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 26.11.2023, 23:34

Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru jucătorii României

Mircea Lucescu, la ieşirea de pe Arena Naţională / AS.ro

Mircea Lucescu a descris în patru cuvinte confruntarea Dinamo – FCSB, scor 0-1, din etapa a 17-a a Ligii 1. Cel mai titrat antrenor român a fost prezent pe Arena Naţională.

La finalul partidei câştigată de roş-albaştri, „Il Luce” a părut extrem de dezamăgit. Antrenorul care a câştigat titlul cu Dinamo a avut o reacţie de necrezut.

Mircea Lucescu a descris în patru cuvinte Dinamo – FCSB 0-1

Ăsta nu e derby!”, a fost declaraţia scurtă pe care a oferit-o Mircea Lucescu în faţa jurnaliştilor.

Dinamo a ajuns la 11 meciuri la rând fără victorie în Liga 1. Chiar dacă au fost încurajaţi de aproximativ 20.000 de fani, jucătorii lui Ovidiu Burcă au suferit o nouă înfrângere. Au numai 10 puncte după 17 etape şi sunt pe penultimul loc, care duce direct în Liga 2.

Antrenorul „câinilor roşii” a evitat să vorbească despre viitorul său la finalul meciului cu FCSB. Aşteaptă să discute cu oficialii clubului.

Astăzi dacă mă întrebaţi, sunt destul de epuizat. Am avut aşteptări mari de la meciul acesta. Vedem pe viitor. Epuizat în sensul că e o serie neagră, e o situaţie deloc uşoară. Ştiam că e aşa, dar parcă e şi o energie negativă! Jucători suspendaţi, accidentaţi… e destul de greu să creezi omogenitate„, a spus Ovidiu Burcă.

FCSB are cinci puncte avans faţă de CFR după victoria cu Dinamo

Început cu zece minute întârziere, din cauza reprogramării partidei Oţelul – Universitatea Craiova, partida dintre Dinamo şi FCSB a consemnat o ocazie a lui Olaru, în minutul 2. Amzăr a trimis mult peste poartă în minutul 32. Pe final de repriză, FCSB a cerut penalti la un contact în careu, între Bena şi Miculescu, dar arbitrul Iulian Călin nu a dat nimic.

După pauză, Olaru a ratat, trimiţând pe lângă poartă în minutul 47. În minutul 49 jucătorii au fost aproape de o încăierare generală, după un duel între Bena şi Şut, iar suporterii FCSB au aruncat cu petarde în grupul de fotbalişti aflat în careul dinamovist. Florinel Coman a deschis scorul în minutul 52, din lovitură liberă, şutând perfect şi învingându-l pe Golubovic. Goncalo Gregorio a replicat în minutul 63, cu un şut de la distanţă, iar în minutul 81 Ghezali a şutat direct în braţele lui Târnovanu. Dani Iglesias a ratat ultima ocazie importantă a meciului şi FCSB s-a impus cu 1-0.

A fost cea de-a 24-a partidă consecutivă dintre cele două echipe în care s-a marcat cel puţin un gol.

În clasament, FCSB se distanţează de CFR Cluj, având 37 de puncte, faţă de 32 ale ardelenilor. Dinamo ocupă penultimul loc, 15, cu 10 puncte, şi a ajuns la trei înfrângeri consecutive.

DINAMO: Golubovic – Cr. Costin, Lucas de Araujo, Homawoo (R. Patriche 29), Amzăr – Dani Iglesias, Bena (Bani 69), Ilic – Ghezali, Hakim Abdallah (Politic 69), Goncalo Gregorio. ANTRENOR: Ovidiu Burcă

FCSB: Târnovanu – A. Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Djokovic (Ov. Popescu 46), Ad. Şut, Olaru – Al. Băluţă, D. Miculescu (Compagno 46), Fl. Coman (D. Rotariu 85). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Bena 51, R. Patriche 54 / Şut 51, Lixandru 74, Fl. Coman 79, Ngezana 89, Băluţă 90+1

Arbitri: Iulian Călin – Ferencz Tunyogi, Romică Bîrdeş – Iulian Dima

Arbitru VAR: Sebastian Colţescu – Mircea Orbuleţ

Observator: Adrian Vidan

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta