Petrolul – Hermannstadt 4-1! „Lupii” lui Mehmet Topal au făcut spectacol! Mihnea Rădulescu, „dublă” de senzație

De Alex Ioniță
Publicat: 27.09.2024, 20:38

Petrolul - Hermannstadt 4-1!

Jucătorii de la Petrolul, la finalul unui meci/ Profimedia

Echipa Petrolul Ploieşti a învins vineri, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia FC Hermannstadt, în primul meci al etapei a 11-a din Liga 1.

Sibienii au avut prima ocazie a meciului de la Ploieşti, în minutul 4, când portarul Zima a respins şutul lui Aurelian Chiţu, dar scorul a fost deschis, două minute mai târziu, de către gazde, prin Ricardinho, care a înscris cu o lovitură de cap.

Petrolul – Hermannstadt 4-1!

Mihnea Rădulescu a majorat avantajul ploieştenilor în minutul 11, apoi a venit şi replica oaspeţilor – bară a lui Murgia, în minutul 25, notează news.ro.

Tot Mihnea Rădulescu a făcut 3-0 în minutul 26, dar repriza s-a încheiat cu două ocazii ale sibienilor: Neguţ a trimis pe lângă poartă, în minutul 31, iar lovitura de cap a lui Buş a fost scoasă de Zima, în minutul 42.

După pauză, Sergiu Buş a marcat pentru Hermannstadt, cu capul, în minutul 48. Petrolul a închis însă meciul în minutul 64, când Akosah-Bempah a trecut de Găman şi de Stoica, iar Grozav a şutat din prima, de la marginea careului stabilind scorul final, Petrolul – Hermannstadt 4-1.

Înaintea meciului Dinamo – Botoșani, în clasament, Petrolul Ploieşti este pe locul 2, cu 18 puncte, în timp ce FC Hermannstadt se află pe locul 7, cu 13 puncte.

Arbitri: Istvan Kovacs – Marius Mihai Marica, George Florin Neacşu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Mihăiţă Necula

Marius Măldărășanu, după Petrolul – Hermannstadt 4-1

Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, a declarat faptul că echipa sa a avut ocazii în primele minute ale partidei, însă a recunoscut faptul că echipa sa a fost depășită de Petrolul.

”Avem ocazii singur cu portarul, in minutul 3 puteam avea gol. Şi la pauza le-am zis ca orice gol ne poate băga în joc. Eram sigur că putem marca. Dar a venit faza si ne-a dat totul peste cap. A venit golul 4 si parca acolo s-a cam stricat totul. Asta spune multe! E un meci pe care trebuie să îl uităm cât mai repede. Sunt puncte mari pentru ei, felicit Petrolul. Din păcate noi luăm goluri, trebuie să reglăm! Am jucători cu calitate, cred în toţi. Murgia dă tot, a profitat de încrederea mea, are putere”, a declarat Măldărăşanu, la digisport.ro.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:04 28 sept.

„Ce inconştienţi!” Gest scandalos al fanilor dinamovişti în finalul meciului cu Botoşani. Echipa lui Kopic, aproape de dezastru

23:55

VIDEOEstoril – Sporting 0-3.Victorii pe linie pentru campioana en-titre. Programul etapei cu numărul 7 din Liga Portugal

23:42

EXCLUSIVDetalii din interiorul familiei despre viitorul lui Edi Iordănescu: „Înclin să cred că acolo va merge să antreneze”

23:40

Dennis Politic nu s-a ferit de cuvinte după Dinamo – FC Botoşani 2-2: „Golurile au venit pe greşeli personale!” Ce a spus Kopic

23:10

VIDEOAl Ahly – Zamalek 1-1 (3-4 d.l.d). Zamalek a câştigat Supercupa CAF după un meci nebun. Dramatism total în AntenaPLAY

22:45

Dinamo – Botoşani 2-2. Echipa lui Kopic a ratat dramatic victoria, după ce a condus cu 2-0

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FCSB – Petrolul 1-1. Alexandru Tudorie a egalat în ultimele secunde ale meciului! Băluţă deschisese scorul cu un şut superbs

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele