Rapid – Dinamo 4-0! Rrahmani, Oaidă şi Petrila au decis derby-ul! Giuleştenii, la a treia victorie consecutivă

De Bogdan Stănescu
Publicat: 1.09.2023, 23:12

Rapid - Dinamo 4-0

Jucătorii de la Rapid, în timpul unui meci/ Profimedia

Rapid – Dinamo 4-0! Giuleştenii au învins-o categoric pe marea rivală şi au obţinut a treia victorie consecutivă din Liga 1. „Câinii” lui Ovidiu Burcă au suferit prima înfrângere, după patru runde.

Rapid a deschis scorul prin Albion Rrahmani, din penalty, în minutul 35. Ulterior, după pauză, giuleştenii au marcat două goluri în cinci minute. Oaidă a marcat primul gol al său în tricoul vişiniu, şi ulterior a marcat şi Claudiu Petrila. În minutul 83, Rrahmani a reuşit „dubla” şi a stabilit scorul final.

Rapid – Dinamo 4-0

Final! Rapid – Dinamo 4-0! Giuleştenii au obţinut a treia victorie consecutivă din Liga 1 şi au urcat provizoriu pe loc de podium.

Min. 83: Rapid – Dinamo 4-0! Albion Rrahmani a reuşit „dubla”! Atacantul kosovar a marcat cu un şut din interiorul careului, după ce a primit o pasă perfectă de la Funsho.

Min 66: Ocazie mare pentru Rapid! Centrarea lui Emmers a fost deviată de Rrahmani. Balonul a trecut puțin pe lângă vinclul porții apărate de Golubovic.

Min 60: Rapid – Dinamo 3-0. Claudiu Petrila a înscris, din poziția de 1 la 1 cu portarul. Atacantul l-a învins fără probleme pe Golubovic, după o cursă excelentă

Min 56: Rapid – Dinamo 2-0. Oaidă a înscris cu capul, după o lovitură de colț

Min 53: Ocazie pentru Dinamo! După un joc de pase frumos, Ilic primește mingea în afara careului, dar trimite balonul peste poarta lui Horațiu Moldovan.

Min 46: A început a doua repriză

Min 45+2: Pauză în Giulești

Min 35 Rapid – Dinamo 1-0: Rrahmani l-a învins pe Golubovic, de la punctul cu var

Min 33: Funsho a fost faultat în careu de Amzăr! Lovitură de la 11 metri pentru Rapid.

Min 10: Ocazie mare pentru Rapid! Rrahmani a trimis mingea puțin pe lângă poarta „câinilor”, din interiorul careului, la prima atingere de balon.

Înainte de începutul meciului, fanii lui Dinamo au părăsit arena din Giulești, din cauza faptului că nu li s-a permis accesul cu scenografia pregătită pentru această partidă.

Min 1: A început meciul din Giulești.

Echipele de start:

RAPID: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers, Oaidă – Funsho, B. Valle, Petrila – Rrahmani
REZERVE: Drăghia – I. Cristea, Onea, Kait, Al. Albu, Pănoiu, Papeau, Al. Ioniță II, Cîrjan
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

DINAMO: Golubovic – Patriche, Bena, Homawoo – De Moura, Larrucea, Ilic, Amzar – C. Costin, Gregorio, Politic
REZERVE: Dujmovic – I. Roșu, Abdallah, Bordușanu, Bani, Giafer, N. Roșu, Ghezali, D. Irimia
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Ştire iniţială

În campionat, în ultimele două jocuri, Dinamo a făcut o remiză acasă cu Petrolul, scor 1-1, şi a învins-o în deplasare pe FC Voluntari, cu 3-2.

Dinamo se află pe locul 10 în Liga 1, cu 8 puncte obţinute din 7 etape, în timp ce Rapid e pe locul 5, cu 11 puncte obţinute în 6 etape.

Cristi Săpunaru agită apele înainte de Rapid – Dinamo: „Burcă a jucat la ambele echipe, nu ştiu cu cine ţine”

Cristi Săpunaru agită apele înainte de Rapid – Dinamo. Căpitanul Rapidului a spus că nu ştie cu ce echipă ţine Ovidiu Burcă, actualul antrenor al celor de la Dinamo. Burcă a jucat la ambele echipe.

Cristi Săpunaru le-a promis fanilor o victorie în marele derby cu Dinamo. Săpunaru crede la Albion Rrahmani va suplini lipsa lui Dugandzic în derby.

Suntem fericiți că am câștigat la Craiova. Știam că vom avea meciuri destul de grele, Farul, Craiova și Dinamo. E un derby, jucăm acasă, trebuie să câștigăm pentru suporteri. Trăiesc acest meci ca fiecare meci, cu intensitate, cu dorință, e mai special pentru că suntem rivale.

Dugandzic e un jucător care ne ajută foarte mult. Acum îl avem și pe Albion, care e un jucător foarte valoros și ne va ajuta în acest meci.

Ne interesează să câștigăm meciurile cu un gol mai mult decât adversarul, nu vrem să facem scor, pentru că așa ajungem unde ne-am propus.

„Am jucat cu Burcă un an de zile”

Suntem o echipă, când luăm goluri suferim toți, când dăm goluri, ne bucurăm cu toții. Mesajul pentru vestiar o să îl spun în vestiar, nu trebuie să îl afle nimeni. E un meci aparte pentru că e derby. Sunt fericit că Dinamo a revenit în Liga 1.

Am fost coleg cu Burcă la Progresul, el a avut un trecut și pe la Dinamo și pe la Rapid. Nu știu cu ce echipă ține și nu mă prea interesează. E ciudat, pentru că mulți colegi cu care am jucat sunt antrenori, alții sunt secunzi, alții sunt în curs de licențiere. Am jucat cu el un an de zile și chiar m-am simțit bine, dar acum suntem adversari.

Suntem acasă și sperăm să câștigăm. Promisiunea pentru fani e că vom da totul pe teren pentru a câștiga acest meci”, a spus Cristi Săpunaru, conform digisport.ro.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta