Rapid – Dinamo 4-0 | Rapidiștii, în delir după victoria din derby: „Nu țin minte o ocazie de la Dinamo”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 1.09.2023, 23:51

Paul Oacob, reacție după Rapid - Dinamo 4-0

Paul Iacob. într-un meci pentru Rapid / Profimedia

Rapid – Dinamo 4-0 | Rapidiștii, în delir după victoria din derby. Echipa lui Ovidiu Burcă nu a avut nicio șansă derby-ul în fața trupei lui Bergodi. Petrila, Oaidă și dubla lui Rrahmani au decis derby-ul din Giulești.

Paul Iacob a fost extrem de fericit la finalul derby-ului.

Rapid – Dinamo 4-0 | Rapidiștii, în delir după victoria din derby

„Este un sentiment plăcut. Toată lumea știe ce rivalitate este. Nu țin minte o ocazie de la Dinamo. Am făcut un meci perfect. Mă bucur că am egalat această performanță, de a avea cel mai mare scor din istorie„, a spus Paul Iacob la digisport.ro.

Claudiu Petrila a oferit și el o primă reacţie, după derby-ul câştigat de Rapid cu Dinamo. Mijlocaşul s-a declarat bucuros de faptul că giuleştenii au înregistrat a treia victorie consecutivă, în Liga 1, după startul de sezon modest.

Ne-am dat seama că trebuie să ne trezim. E bine că ne-am revenit şi am legat trei victorii la rând. Au fost puternici şi ei, dar am reuşit să ne deschidem mai bine.

Atmosfera este bună, se vede asta şi în teren, trebuie să continuăm tot aşa. Rrahmani e un jucător foarte bun, ştie să profite de mingile pe care le are.

I-am avut pe ai noştri în spate şi asta contează„, a declarat Claudiu Petrila, conform digisport.ro.

Rapid – Dinamo 4-0. Echipa lui Bergodi și-a umilit rivala

Derby-ul Rapid – Dinamo se joacă din nou în Liga 1, iar problemele nu au lipsit înaintea fluierului de start. A fost mai întâi bătaia dintre fanii rapidişti, pe care au încercat să o aplaneze câţiva jucători giuleşteni, cu Săpunaru în rol de mediator. A venit apoi şi momentul în care galeria dinamovistă a părăsit stadionul cu câteva minute înainte de începutul meciului, pentru că jandarmeria nu le-a permis să afişeze o coregrafie pregătită special pentru acest derby.

Pe teren, a fost un meci jucat cu îndârjire, prima repriză fiind dominată clar de gazde, care au şi înscris în minutul 35, dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Amzăr la Funsho Bamgboye. A transformat Albion Rrahmani, care a deschis scorul.

Rapid şi-a majorat avantajul în repriza secundă, prin Răzvan Oaidă, în minutul 56, şi Claudiu Petrila, în minutul 61, iar Rrahmani a închis tabela în minutul 83, reuşind a doua dublă în două meciuri pentru Rapid. Echipa lui Cristiano Bergodi a obţinut o victorie clară şi au ajuns la trei succese consecutive, aflându-se pe locul secund în clasament, cu 14 puncte. Dinamo e pe locul 10, cu 8 puncte.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

10:09 CFR Cluj – Farul şi Universitatea Craiova – Sepsi LIVE TEXT (21:00). Luptă de foc pentru locul 2 din Liga 1 9:42 „M-am chinuit să râd!” Replică usturătoare după ce Marius Şumudică a spus că FCSB l-a egalat la numărul de titluri 9:27 VIDEOBraga – Porto e meciul ultimei etape din Liga Portugal, LIVE în AntenaPLAY! Sporting primeşte titlul cu Chaves. Programul complet 9:15 VIDEONebunie totală la Southampton! Imagini fabuloase cu fanii „sfinţilor”, după calificarea în finala play-off-ului de promovare 8:49 FotoStrigătul disperat al fiicei milionarului român care a ajuns falit, la fel ca Irinel Columbeanu: „Şi unui câine îi dai o pâine!” 8:35 Marius Şumudică vrea un jucător de la FCSB la naţionala României şi îl „înţeapă” pe Mihai Stoica: „Să iasă şi să spună public” 8:26 Mihai Stoica a anunţat care sunt meciurile pe care FCSB le va juca în Ghencea: „Nu fac nicio asociere între FCSB, CSA şi Steaua” 0:03 Denis Alibec se întoarce în Liga 1! Dorit de FCSB şi Farul, atacantul naţionalei a ales echipa pentru care va evolua 17
23:45
VIDEOSouthampton – Leeds, finala playoff-ului de promovare de pe Wembley (26 mai, AntenaPLAY). „Sfinţii”, victorie clară cu West Brom