Răzvan Burleanu, prima reacție după scandalul xenofob din Sepsi – FC U Craiova! Ce urmează după ce meciul a fost oprit în minutul 26

Cosmin Cioboată Publicat: 30 ianuarie 2023, 12:13

Răzvan Burleanu este președintele FRF

Răzvan Burleanu este președintele FRF / Hepta

Răzvan Burleanu a oferit prima reacție după scandalul xenofob din meciul Sepsi – FC U Craiova 1948. Partida de la Sfântu Gheorghe a fost oprită de arbitrul central Andrei Chivulete după numai 26 de minute, din cauza scandărilor xenofobe venite din sectorul fanilor oltenilor.

Este primul meci din istoria Ligii 1 care este suspendat din cauza unor astfel de scandări.

Răzvan Burleanu, prima reacție după scandalul xenofob din meciul Sepsi – FC U Craiova

Răzvan Burleanu a intervenit în scandalul momentului din fotbalul românesc. Președintele FRF a rupt tăcerea și a explicat ce urmează după ce partida Sepsi Sf. Gheorghe – FC U Craiova 1948 a fost oprită în minutul 26.

Burleanu a explicat că decizia finală în privința meciului din etapa a 23-a din Liga 1 va fi luată după ce cazul va ajunge în fața Comisiei de Disciplină a Federației.

„Poziția noastră, a Federației Române de Fotbal, este una foarte clară. În primul rând, nu ne dorim să avem scandări, mesaje rasiste, discriminatorii sau xenofobe în societatea noastră. Iar un stadion de fotbal face parte din societate. Arbitrul a urmat îndeaproape protocolul în 3 pași care se aplică și la nivel internațional.

În perioada următoare va fi deschis un caz care va ajunge pe masa Comisiei de Disciplină, unde se va decide ce se va întâmpla în urma evenimentelor petrecute la acest meci.

Ne dorim ca stadionul să rămână un spațiu civilizat și să reprezinte o experiență sigură pentru copii. Cu siguranță, e nevoie de intervenții în această zonă. Anumite grupuri de suporteri nu susțin acest mesaj. E important ca și autoritățile să poată să intervină atunci când aceste principii sunt încălcate”, a declarat Răzvan Burleanu, în cadrul unei conferințe de presă organizată astăzi.

Verdictul specialistului după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat pentru scandări xenofobe

Mai întâi, meciul Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost oprit în minutul 24, când „centralul” a decis să transmită un ultim avertisment. A cerut ca fanii olteni care au făcut deplasarea să se oprească din scandat mesaje rasiste şi xenofobe.

La scurt timp distanţă, Andrei Chivulete a dat drumul la joc. Nu a durat mult! Scandările ultraşilor de la FC U Craiova 1948 au continuat, iar arbitrul partidei a decis să trimită jucătorii la cabine, în minutul 25. Chiar dacă alb-albaştrii au protestat, decizia nu a putut fi întoarsă.

După mai multe minute în care jocul a fost întrerupt, cele două echipe au revenit pe teren. Andrei Chivulete a fluierat reluarea jocului, dar fanii echipei lui Adrian Mititelu nu s-au oprit. Au avut scandări vehemente şi l-au obligat pe „central” să încheie definitiv meciul.

În minutul 26, Chivulete i-a pus capăt confruntării din Liga 1. A fost pentru prima dată, în campionatul României, când meciul a fost încheiat înainte de termen din cauza scandărilor rasiste şi xenofobe!

Despre „protocolul în 3 pași” a vorbit și Marius Avram. Fostul arbitrul salută oprirea meciului și asigură că decizia lui Andrei Chivulete este acoperită de regulament.

„În primul rând, trebuie spus că în regulament este foarte clar specificată situația. În momentul în care aude că au loc scandări xenofobe sau rasiste, arbitrul trebuie să urmeze procedura celor 3 pași. Din ce am văzut, a urmat această procedură. Pasul 1, adică întreruperea jocului și anunțarea la stația de amplificare care să-i avertizeze pe spectatori. Pasul 2, adică oprirea pentru 10 minute a jocului și intrarea echipelor la vestiar. Și pasul 3, adică oprirea definitivă a meciului dacă scandările se repetă după ce revin echipele de la vestiar.

Meciul nu ar fi fost oprit fără argumente solide. Presiunea este însă mare pe arbitri să închidă ochii. UEFA a făcut pași importanți și a recomandat sancționarea drastică a acestor manifestări xenofobe. Trebuie ca lumea să înțeleagă la un moment dat că astea sunt regulamentele și trebuie respectate. Trebuie spus stop.

Uefa a facut pasi importanti si a recomandat sanctionarea drastica a acestor manifestari xenofobe..trebuie ca lumea sa inteleaga la un moment dat ca astea sunt regulamntele si ele trebuie respectate. Trebuie SPUS STOP. Mă aștept să piardă FC U Craiova cu 0-3 și câteva meciuri să fie jucate fără spectatori. Asta depinde de Comisia de Disciplină și Etică din cadrul FRF”, a declarat Marius Avram la digisport.ro.

O va învinge Simona Halep pe Paula Badosa, în primul tur de la Miami?

mart.
23:27
Vlad Chiricheş primeşte un ajutor uriaş! Decizia luată de FCSB, pentru a-l readuce în formă pe fostul căpitan al României
18
mart.
23:27
„Propagandă comunistă!” Ionuţ Negoiţă s-a năpustit asupra lui Mircea Lucescu şi i-a propus un pariu. Ce îi cere să facă la Dinamo
18
mart.
23:01
Ţipete în vestiarul lui FCU Craiova, după înfrângerea cu Petrolul! Ce reacţii au putut avea Nicolo Napoli şi Vlad Achim