Revenire importantă pentru cel mai bun atacant al campioanei, Daniel Bîrligea. Vârful a reuşit să deschidă scorul în minutul 29 al derby-ului contra celor de la Rapid, de pe Arena Naţională. A fructificat o centrare foarte bună a capitanului campioanei, Adrian Şut.
Aproape o lună a lipsit Daniel Bîrligea de la FCSB. A intrat însă bine în derby-ul cu Rapid, de pe Arena Naţională. Până la golul din minutul 29 a mai avut două şanse de gol, dar a fost blocat de către Paşcanu şi Ciubotariu. Apoi, a dat lovitura în capul de afiş al primei etape din play-off.
Daniel Bîrligea a deschis scorul în derby-ul FCSB-Rapid
Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 29. A profitat de centrarea lui Adrian Şut şi de faptul că Brown l-a pierdut din marcaj. Atacantul campioanei a revenit pe teren după aproape o lună de pauză. S-a accidentat în meciul contra celor de la PAOK Salonic, de pe data de 20 februarie. Campioana caută prima victorie în faţa celor de la Rapid de pe data de 6 noiembrie 2022. Avantajul celor de la FCSB nu a durat însă prea mult. Oaspeţii de pe Arena Naţională au egalat chiar înaintea pauzei, după reuşita lui Denis Ciobotariu. Asta după ce fundaşul central al oaspeţilor a scăpat din marcajul lui Mihai Popescu.
FCSB-Rapid, Echipele de start:
FCSB: Ştefan Târnovanu – Creţu, Popescu, Dawa, Radunovic – Cisotti, Şut – Miculescu, Tănase, Gheorghiţă – Bîrligea
Rezerve: Zima, M. Udrea – Dăncuș, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, M. Toma, Cercel, Băluță, Musi, Gele, Al. Stoian
Antrenor: Elias Charalambous
Rapid: Aioani – Braun, Ciobotariu, Paşcanu, Borza – Christensen, Kait, Keita – Dobre, Koljic, Petrila
Rezerve: Stolz – Onea, Ignat, Săpunaru, Micovschi, Hromada, Grameni, Ademo, R. Pop, N’Jie, Ankeye, Burmaz
Antrenor: Marius Şumudică
Stadion: Arena Națională
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca – Cluj)
Asistenți: Marica Mihai Marius (Bistriţa – Bistriţa Năsăud), Cerei Alexandru (Cluj-Napoca – Cluj)
Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad – Arad)
Asistent VAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti – Bucureşti)
- CFR Cluj – Farul 0-2. Avantaj pentru constănțeni în Gruia
- Alex Chipciu, show după nebunia din Oţelul – U Cluj 1-2: “Îmi trebuiau picioare noi” / “Îţi vine să-ţi dai cu parul”
- Cristiano Bergodi, discurs entuziasmant după debutul cu victorie pe banca celor de la U Cluj: „Au făcut totul perfect”
- Scene uluitoare la Oţelul – U Cluj 1-2! Peste 20 de minute de analiză VAR pentru 3 faze
- Oţelul – U Cluj 1-2. Cristiano Bergodi a debutat cu victorie pentru “şepcile roşii” după cel mai lung meci al sezonului
































