Închide meniul

Verdictul medicilor după ce Rareş Pop s-a prăbuşit pe teren şi a fost urcat în ambulanţă. Regula impusă imediat de Mircea Rednic

Iulian Focșăneanu Publicat: 3 mai 2023, 17:24

Comentarii
Verdictul medicilor după ce Rareş Pop s-a prăbuşit pe teren şi a fost urcat în ambulanţă. Regula impusă imediat de Mircea Rednic

Mircea Rednic a vorbit despre problemele de sănătate ale lui Rareş Pop / Colaj Digisport

A apărut verdictul medicilor după ce Rareş Pop s-a prăbuşit pe teren în timpul meciului UTA – FC Hermannstadt şi a fost urcat în ambulanţă. Jucătorul în vârstă de 17 ani a panicat pe toată lumea şi a fost supus la mai multe investigaţii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit gsp.ro, Rareş Pop a fost dus la spital şi i s-au făcut mai multe analize de sânge, EKG şi computer tomograf. S-a ajuns la concluzia că fotbalistul arădenilor suferă de oboseală cronică.

Verdictul medicilor după ce Rareş Pop s-a prăbuşit pe teren şi a fost urcat în ambulanţă

Nu a fost prima dată când tânărul jucător s-a confruntat cu astfel de probleme. Cu trei zile înaintea meciului s-a prăbuşit pe teren la finalul unui antrenament, dar şi-a revenit rapid. Mircea Rednic a anunţat că a luat primele măsuri şi le-a impus o regulă colaboratorilor din staff-ul tehnic.

Da (n.r. m-am speriat), are 17 ani. L-am aruncat cred prea repede în luptă, ţinând cont de regula asta. Care e şi bună, şi nu e bună. Eu sunt păţit, am prins şi Vrăbioru cu Astra, am prins şi Ekeng.

A fost uşoară (n.r. căderea de la antrenament). Mi-a plăcut cum a intrat Raul, avem soluţii. Dar trebuie să avem grijă, trebuie protejat. El chiar nu a fost protejat. Eu le-am zis alor mei că e regulă, din momentul ăsta el face la jumătate partea fizică. Trebuie treptat, să se obişnuiască inima, organismul. Şi tot! Nu putem aşa să-l aruncăm în luptă.

Reclamă
Reclamă

El aleargă. Fiind tânăr, el nu ştie să gestioneze efortul. Când e în stânga, când e în dreapta. Şi Benzar l-a bombardat în prima repriză, numai cu el juca. Parcă numai Rareş era. I-am spus: ‘Băi, frate, numai în apărare i-ai dat-o… ia-o tu, că eu sunt tânăr, şi descurcă-te tu boşorogule de Rareş’. Trebuie puţin protejat, avem tot felul de trasee. A mai câştigat un meci… şi acum a fost la limită“, a declarat Mircea Rednic la conferinţa de presă.

“Puriul” a anunţat că mai mulţi jucători de la UTA au acuzat probleme medicale. Rednic tocmai a obţinut prima victorie pe banca arădenilor.

Dacă spun acum ceva, spun toţi că eu critic. Sunt probleme fizice, crampe, contracturi. Avem deja doi cu ruptură musculară. Eu acum nu mai pot să încarc. Antrenamentele sunt numai pe ritm, pe viteză“, a mai spus antrenorul arădenilor.

Reclamă

Momente de panică la UTA – FC Hermannstadt

În minutul 71 al meciului de la Arad, după o incursiune frumoasă pe partea dreaptă a terenului, Rareș Pop a fost călcat de un adversar, contactul având loc în zona gleznei. Imediat după acel moment, fotbalistul s-a prăbușit pe gazon, iar colegii săi au făcut gesturi disperate pentru ca ambulanța să intre pe teren.

Au urmat momente serioase de panică, însă medicii au intervenit foarte rapid, i-au acordat primul ajutor. Ulterior, Rareș Pop a fost urcat în ambulanț. Fanii prezenți pe stadion i-au scandat numele și l-au aplaudat pe tânărul fotbalist de la UTA.

Rareş Pop are un program extrem de încărcat. Este elev în clasa a 11-a la Colegiul Naţional “Moise Nicoară”. Are note foarte bune. A terminat clasa a 9-a cu media 9.60, iar clasa a 10-a cu media 9.50, anunţă sursa citată anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:58 19 dec.
Legenda Craiovei l-a distrus pe Filipe Coelho, după eșecul de la Atena: „Bagă-l, Mister, pe Nsimba! Mesajul a fost clar”
0:53 19 dec.
Andrei Rațiu și Bogdan Racovițan, calificați în optimile Conference League. Victorii pentru Rayo și Rakow
0:47 19 dec.
Răzvan Marin, mesaj pentru Universitatea Craiova după victoria cu AEK Atena: „Să aibă baftă în campionat”
0:38 19 dec.
Filipe Coelho, fără cuvinte după AEK – Univ. Craiova 3-2: „Nu pot explica. Nu meritam asta”
0:36 19 dec.
Ștefan Baiaram, acuzații dure după ce Univ. Craiova a fost eliminată dramatic din Conference League: „A tras cu ei”
0:27 19 dec.
Alexandru Cicâldău, devastat după ratarea calificării în play-off: „O seară neagră”
1 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 2 Gino Iorgulescu, veşti triste despre starea lui Dan Petrescu: “E foarte grav! Se zbârleşte pielea pe mine” 3 Fostul mijlocaș de la CFR Cluj și FCSB a ajuns să spele mașini de lux la 33 de ani: „Băi, cine ți-a dat ideea asta?” 4 Ajuns în vârful carierei în Serie A, românul îşi reziliază contractul. De ce clubul renunţă la el 5 Internaţionalul Mario Pineida a fost asasinat! Mama fotbalistului a fost şi ea atacată 6 Vin banii la CFR! Transferul se face astăzi: jucătorul face vizita medicală şi semnează
Citește și