Voluntari – Petrolul 0-1. Gicu Grozav a marcat golul victoriei „lupilor galbeni”. Trupa lui Nae Constantin, pe loc de play-off după a doua victorie consecutivă

Viviana Moraru Publicat: 29 octombrie 2022, 20:45

Voluntari – Petrolul 0-1. Gicu Grozav a marcat golul victoriei „lupilor galbeni. Trupa lui Nae Constantin, pe loc de play-off după a doua victorie consecutivă

Gicu Grozav a marcat în partida cu Rapid

Gicu Grozav, în timpul unui meci pentru Petrolul | Hepta

Voluntari – Petrolul 0-1. Partida din etapa a 16-a din Liga 1 a fost în format live score, pe AS.ro. „Lupii galbeni” au obţinut a doua victorie consecutivă.

Golul victoriei a fost reuşit de Gicu Grozav, în minutul 10. Graţie succesului de pe terenul ilfovenilor, Petrolul a urcat provizoriu pe locul 6, peste FCSB, cel puţin până la meciul roş-albaştrilor de luni. Voluntari rămâne pe locul 10, cu 17 puncte.

Voluntari – Petrolul 0-1

Final! Voluntari – Petrolul 0-1! Trupa lui Nae Constantin obţine o victorie la limită şi urcă pe loc de play-off, graţie golului de trei puncte marcat de Gicu Grozav.

Min. 10: GOL! Voluntari – Petrolul 0-1! Gicu Grozav a deschis scorul pentru „lupii galbeni”.

Min. 1: Începe meciul dintre Voluntari şi Petrolul.

Echipele de start:

Voluntari: Fernandez – Meleke, Armaş, Andres – Costin, Govea, Droppa, Aliji – Florea, Raţă – Damaşcan

Rezerve: Achim, Andrei, Lopes, Merloi, Munteanu, Nemec, Popa, Răduţ, Tavares

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Petrolul: Leitner – Lima Santos, Meijers, Huja – Borta, Seto, Jiar, Grozav, Ţicu – Irobiso, Bratu

Rezerve: Budescu, Cebotaru, Cioiu, Dumitriu, Mazarache, Olaru, Pashov, Velisar

Antrenor: Nae Constantin

Petrolul vine după o victorie de moral, obţinută în runda precedentă. „Lupii galbeni” au pus capăt unei serii de şase înfrângeri consecutive, cu o victorie în faţa celor de la FC Argeş.

De cealaltă parte, Voluntari traversează o formă inconstantă. În ultima rundă, ilfovenii au fost învinşi categoric de Chindia, scor 0-3. Trupa lui Liviu Ciobotariu se află pe locul 10 în clasament, iar cu o victorie se poate egala FCSB, ultima formaţie de pe locuri de play-off.

Constantin Budescu, primul gol după revenirea la Petrolul

Constantin Budescu a marcat, luni, primul gol de la revenirea la Petrolul, în victoria cu FC Argeș, 2-0, în etapa a 15-a din Liga 1.

Introdus pe teren în minutul 79, Constantin Budescu a înscris în minutul 84, din penalty. Celălalt gol al ploieștenilor a fost marcat de Gicu Grozav, în victoria cu 2-0 cu FC Argeş.

Mijlocașul de 33 de ani a mai jucat la Petrolul la începutul carierei, până în 2011, și a spus în repetate rânduri că își dorește să îmbrace din nou tricoul galben-albastru.

Budescu a mai fost legitimat la Petrolul în perioada 2004-2011, însă n-a apucat să joace alături de „lupi” în Liga 1.

• Voluntari – Petrolul 0-1
  • „Lupii galbeni” au urcat pe loc de play-off

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90