Închide meniul

„Joaca Armata cu… nimeni!”. Dănuţ Lupu a anunţat ce îi lipseşte meciului Dinamo – CSA Steaua pentru a fi un derby. Cum l-a contrat Ciprian Marica

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 septembrie 2022, 14:55

Reclamă
„Joaca Armata cu… nimeni!. Dănuţ Lupu a anunţat ce îi lipseşte meciului Dinamo – CSA Steaua pentru a fi un derby. Cum l-a contrat Ciprian Marica

Dănuţ Lupu, fostul jucător de la Dinamo/ Hepta

Dănuţ Lupu a anunţat ce îi lipseşte meciului Dinamo – CSA Steaua pentru a fi un derby. Fostul jucător de legendă al grupării din Ştefan cel Mare deplânge soarta în care a ajuns echipa în tricoul căreia a câştigat un titlu şi două Cupe ale României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lupu nu consideră confruntarea din etapa a 6-a a Ligii 2 un derby şi a explicat şi de ce. E convins că singura legătură între echipa pe care a avut-o adversară în trecut şi cea de acum este apartenenţa de Armată. Nu a menajat-o deloc nici pe Dinamo.

Dănuţ Lupu a anunţat ce îi lipseşte meciului Dinamo – CSA Steaua pentru a fi un derby

Eu am spus că se numește derby atâta timp cât vor juca două echipe ale Armatei și ale Poliției. Derby, dacă stăm să ne uităm până în 2000, era Armata cu Miliția.

Mâine se întâlnesc… doar o echipă care e a Armatei și o echipă care e a unui particular. Joacă Armata cu… nimeni, da.

Derby, da! Să fim serioși. Derby-urile au dispărut nu mai sunt ce erau o dată, pentru că eu cred că derby e atunci când joacă locul întâi cu locul doi„, a declarat Dănuţ Lupu, potrivit sport.ro.

Reclamă
Reclamă

Fost jucător la Dinamo şi FCSB, Ciprian Marica l-a contrat imediat pe Lupu. Acesta asigură că titularura de derby va fi dată de numărul de fani care vor fi prezenţi pe Arena Naţională.

Dacă vor fi 40.000 de suporteri pe Arena Națională, 20-30 de mii de dinamoviști și 20 de mii de steliști, atunci înseamnă că este derby. Atunci suporterii arată apartenență la aceste echipe și atunci e derby pentru mine”, a spus Ciprian Marica.

Gigi Becali se amuză pe seama Stelei

Gigi Becali se amuză pe seama Stelei, după ce echipa Armatei a depus reclamaţie la UEFA împotriva FCSB. Clubul din Liga 2 susţine că bonusul primit de echipa lui Gigi pentru performanţele din Europa nu este unul corect, ţinând cont că nu aceasta ar fi Steaua care a câştigat Cupa Campionilor Europeni.

Reclamă

Reclamaţia celor de la CSA Steaua nu a avut succes, iar UEFA o consideră pe FCSB continuatoarea Stelei. Astfel, Becali primeşte un bonus de 1.1 milion de dolari.

4-5 ani va dura. Nu vor mai avea voie să se numească Steaua, numele va reveni înapoi unde este normal să fie. UEFA îți dă 1,1 milioane de euro, te recunoaște ca și câștigătoarea Cupei și tu spui ‘băi, nu-i daţi bani că nu este’. Păi, bă, ne dau oamenii bani, în băncile României, băi, nebunilor! Voi nu-i vreți?

Au făcut (n.r. – reclamaţie) la UEFA să nu ne dea banii, că nu suntem noi Steaua. Ăia râd de ei, nu-i bagă în seamă. Au făcut reclamație la UEFA, să nu ne dea bani, că nu suntem noi Steaua”, a spus Becali

Florin Prunea iese la atac înainte de Dinamo – CSA Steaua

Florin Prunea iese la atac înainte de Dinamo – CSA Steaua. „Câinii” vor juca cu „militarii” în Liga 2, însă fostul mare internaţional nu consideră că meciul poate fi considerat un derby.

Nivelul e slab rău de tot! N-am avut Liga 2 niciodată atât de slabă. Dar felicitări lui Dinamo, e o victorie importantă. Acești suporteri sunt incredibili, vin după ei peste tot. Dar nivelul este unul jenant! Promovează cine nu vrea! Te chinui rău de tot!

Urmează derby-ul… impropriu spus, cu Steaua. Este un meci care nu trebuia să aibă loc. Dinamo trebuia să fie în Liga 1, să joace cu FCSB. Nu trebuia să aibă loc acest joc. Lumea îi ia ca pe un derby, dar nu cred că va fi un derby”, a declarat Florin Prunea după Concordia Chiajna – Dinamo 0-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:35

Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român!

18:22

Poliția din China, dezvăluiri despre moartea lui Aaron Boupendza! Ce s-a spus despre o posibilă crimă

18:05

Prima reacţie a echipei lui Aaron Boupendza, după decesul fulgerător al fotbalistului!

17:44

VideoMihai Stoica, la lansarea Cupei Duckadam: „Ce a făcut Helmut Duckadam nu va mai face nimeni”

17:44

„Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo

16:59

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 16 aprilie

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 3 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 4 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 5 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 6 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2
Citește și