„Cât tupeu!” Gigi Becali a distrus arbitrajul, după ce FCSB a fost eliminată din Champions League: „Şmecheresc!”

De Viviana Moraru
Publicat: 14.08.2024, 8:26

Gigi Becali, reacție nervoasă / Profimedia Images

Gigi Becali a distrus arbitrajul, după ce FCSB a fost eliminată din Champions League, de către Sparta Praga. Patronul roş-albaştrilor s-a plâns de deciziile luate de centralul partidei, Morten Krogh.

FCSB a fost eliminată din Champions League, după ce Sparta Praga a câştigat returul din Ghencea cu scorul de 3-2. Campioana îşi va continua parcursul european în play-off-ul Europa League, acolo unde se va duela cu Lask Linz.

Gigi Becali a fost întrebat despre fazele controversate de arbitraj din duelul retur cu Sparta Praga. Acesta a transmis un mesaj categoric şi a declarat că echipa sa ar fi trebuit să primească un penalty, în prima repriză. La scorul de 2-0 pentru cehi, Darius Olaru a fost faultat în careu de Preciado, însă centralul nu a arătat punctul cu var.

De asemenea, Gigi Becali s-a plâns şi de faptul că arbitrul a dictat doar cinci minute de prelungiri, în repriza secundă. Acesta a subliniat pauzele de hidratare din timpul reprizei şi consideră că ar fi trebuit să se dicteze cel puţin opt minute de prelungiri.

„Noi am avut şi 11 metri. Păi, da, la 2-0.

2-0 şi cu încă două pe care le-am dat … Lasă că a fost manieră şmecherească, dar timpul, dacă vrei. S-au făcut şase schimbări şi au băut apă de două ori. Trebuia să dea cel puţin opt minute.

Eram noi pe val şi el a făcut întrerupere să bea apă, în minutul 75, îţi dai seama ce tupeu”, a declarat Gigi Becali, conform primasport.ro.

Verdictul specialistului, după fazele controversate din FCSB – Sparta Praga

Verdictul specialistului, după fazele controversate din returul dintre FCSB şi Sparta Praga, nu a întârziat să apară. Constantin Zotta este de părere că arbitrul danez a luat anumite decizii în favoarea campioanei Cehiei.

„Sincer, și mie mi-a lăsat aceeași impresie, că la anumite situații la limită deciziile au fost în favoarea echipei Sparta Praga. Cel mai important moment mi s-a părut faultul din prima repriză asupra lui Olaru. Mi s-a părut un fault evident în care adversarul intră direct în Olaru, iar căderea lui Olaru este cauzată de această intrare, care este cu o forță foarte mare. Din ce am văzut, a fost în suprafața de pedeapsa.

Eu cred că acolo se impunea acordarea unei lovituri de pedeapsa. Intrarea a fost cu forță mare, l-a dărâmat pe Olaru. Acolo am văzut o atitudine reactivă imediată a arbitrului. Jucătorii FCSB-ului au reacționat într-un fel, iar arbitrul a intervenit imediat și a acordat două cartonașe galbene. Cred că au fost câteva decizii împotriva FCSB-ului.

Penalty-ul neacordat îl consider o greșeală mare a arbitrului, dar cred că aici au greșit și cei de la FCSB. Ei se așteptau la această manieră, știau cine arbitrează, știau legăturile cu Sparta Praga, cu antrenorul danez, cu jucătorii danezi. Reacția jucătorilor din teren trebuia să reprezinte o presiune permanentă asupra arbitrului prin care să-l oprească să nu ia decizii împotriva lor.

Avem exemplul Barcelonei, cu presiunea jucătorilor asupra arbitrului, dar nu agresiv, nu cu mâini, fără să se înjure, fără gesturi. Ăla a fost un corner evident, la ultima fază. A fost în fața lui. Acolo s-a văzut o rea voință, s-a văzut ceva”, a declarat Constantin Zotta, conform primasport.ro.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • La ce echipă va juca Ianis Hagi în noul sezon?

21:52

Corvinul, cale liberă către Liga 1! Anunţul uriaş al hunedorenilor după eliminarea din cupele europene

21:27

Steaua a fost eliminată de Concordia Chiajna din Cupa României. Reacţia imediată a lui Marius Lăcătuş

21:23

Promisiunea pe care le-a făcut-o Viorel Moldovan fanilor giuleşteni înainte de meciul cu Dinamo: „Garantez, notaţi-vă!”

20:48

VideoFiul lui Michael Schumacher primeşte o nouă şansă în Formula 1, după ce a fost rezerva lui Hamilton! Echipa care îl doreşte

20:40

LIVE TEXTSupercupa Europei | Real Madrid – Atalanta 0-0. Kylian Mbappe este titular şi poate câştiga primul trofeu cu Real

20:20

Marius Şumudică l-a făcut praf pe un jucător de la FCSB: „Nu e de Champions League, pe Hermannstadt poţi să îi păcăleşti cu el”

1 FotoSoția lui Joyskim Dawa, anunț despre plecarea fundașului de la FCSB: „Are obiective înalte în viaţă!”s 2 FotoKira Hagi şi iubitul ei s-au logodit! Gică Hagi este din nou în extaz, după nunta spectaculoasă a lui Ianis Hagis 3 FotoDavid Popovici, prima imagine din vacanţă! Cum s-a pozat medaliatul cu aur şi bronz de la Jocurile Olimpice: „Ei nici nu ştiu”s 4 Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 12 | Cătălin Chirilă, start perfect. Mihaela Cambei a cucerit argintul la halteres 5 FotoImagini rare cu părinţii Mihaelei Cambei! Confesiunea emoţionantă a mamei: „Tot timpul îmi venea să plâng!”s 6 FotoSimone Biles, reacţie categorică despre gestul „dezgustător” făcut alături de Jordan Chiles: „Totul ţine de sportivitate!”s