Fază controversată în finala UEFA Champions League, Liverpool – Real Madrid! Golul lui Karim Benzema, anulat de VAR

De Cosmin Cioboată
Publicat: 28.05.2022, 23:40

Karim Benzema, în timpul finalei UEFA Champions League

Golul lui Karim Benzema a fost anulat

Karim Benzema, în timpul finalei UEFA Champions League / Profimedia

Fază controversată în finala UEFA Champions League, Liverpool – Real Madrid, în prim-plan cu Karim Benzema. Atacantul „galacticilor” a reușit să deschidă scorul la Paris, dar golul a fost în cele din urmă anulat pentru offside.

Benzema a trimis în plasă din interiorul careului, după o ieșire neinspirată a lui Alisson. Bucuria jucătorilor Realului a fost însă oprită de arbitrii din camera VAR.

Mingea a ajuns cu noroc la Benzema, după un ricoșeu incredibil în careul „cormoranilor”. Balonul s-a lovit de mai mulți jucători până să sară la starul francez.

A fost nevoie de intervenția tehnologiei VAR pentru a stabili dacă pasa a venit de la Federico Valverde, colegul lui Benzema, sau de la unul dintre Fabinho și Ibrahima Konate, jucătorii lui Liverpool cu care mijlocașul uruguayan se afla în duel.

După câteva minute tensionate pe Stade de France, arbitrii au hotărât că mingea a fost atinsă în primă fază de Valverde, iar poziția lui Benzema a fost una neregulamentară.

VEZI AICI VIDEO

La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, după o primă repriză spectaculoasă. În ciuda golului anulat al lui Real Madrid, Liverpool a fost echipa mai periculoasă. Thibaut Courtois a fost impecabil și a intervenit miraculos în fața lui Mohamed Salah și Sadio Mane.

Thibaut Courtois, intervenţii colosale în Liverpool – Real Madrid

Liverpool a început fulminant finala UEFA Champions League cu Real Madrid. Elevii lui Jurgen Klopp au ratat două ocazii uriaşe.

În minutul 16, Thibaut Courtois a avut o intervenţie uluitoare în faţa lui Salah. Alexander Arnold a pătruns pe partea dreaptă, iar Salah a reluat spectaculos din 6 metri. Belgianul din poarta echipei lui Carlo Ancelotti a avut o intervenţie formidabilă şi a blocat mingea cu un reflex uluitor. Peste numai un minut, Courtois a reţinut şi şutul lui Thiago.

Thibaut Courtois şi-a continuat recitalul şi în faţa lui Sadio Mane, care a tras din interiorul careului. Belgianul a respins şutul lui Mane în bară, iar scorul a rămas, în continuare, 0-0.

Courtois, vrea să dea gol din penalty în finala UEFA Champions League

Thibaut Courtois a anunţat, înaintea finalei Ligii Campionilor cu Liverpool, că nu ar refuza să bată un penalty dacă i se va cere acest lucru.

Cu siguranță, nu aș fi unul dintre primii cinci executanți. Dar poate după aceea, dacă trebuie să execuți, trebuie să o faci. Nu mă tem. Este un moment pentru a străluci. Am câștigat un meci împotriva lui Atletico Madrid în Supercupă, acum doi ani, când am salvat un penalty, iar în acest sezon am parat trei penalty-uri în toate competițiile.

Când jucam la Chelsea, am înscris din penalty în pre-sezon, împotriva lui PSG, în 2015, iar împotriva lui Arsenal, în Community Shield în 2017, am ratat unul. Atunci, antrenorul lui Chelsea, Antonio Conte, m-a pus să execut pentru că știa că pot să trag bine, dar să fiu în acea poziție într-un moment important este diferit”, a declarat Thibaut Courtois, potrivit The Guardian.

22:11 Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo 21:55 LIVE VIDEOCoventry – Ipswich, acum în AntenaPLAY. Oaspeţii pot urca pe loc pentru promovare directă în Premier League 21:35 Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani! 21:13 EXCLUSIVVictor Piţurcă nu concepe ca Gigi Becali să preia stadionul Steaua: „Să-şi vadă de echipa lui”! Replică dură pentru milionar 21:04 Foto„Mi-au plăcut aventurile!” Florin Piersic, dezvăluiri incredibile despre relaţia cu o femeie căsătorită: „Când soţul pleca…” 20:24 Rapid – FCSB s-ar putea juca fără spectatori! Fanii „alb-vişinii” au aruncat cu torţe şi cu oltenii! Ce scrie în regulament 20:03 Thibaut Courtois, OUT de la EURO 2024! Decizia finală luată cu 54 de zile înainte de Belgia – România 19:37 „Îi schimbaţi pe Daniel Niculae şi Bogdan Lobonţ?” Victor Angelescu, anunţ despre ceea ce urmează la Rapid: „Nu mă aşteptam!” 19:36 Walter Zenga a fost demis după 4 luni! Bilanţ catastrofal al fostului antrenor al FCSB-ului la ultima echipă! 19:10 EXCLUSIVPetrolul a primit interdicţie la transferuri! A treia echipă din play-out sancţionată de FIFA în această lună Vezi toate știrile