PSG a ratat incredibil primul loc în grupa H! Tătărușanu s-a calificat în optimi după Milan – Salzburg 4-0. Real Madrid a demolat-o pe Celtic. Toate rezultatele serii în Champions League

De Viviana Moraru
Publicat: 2.11.2022, 23:03
Actualizat: 3.11.2022, 0:08

Jucătorii lui PSG, în timpul unui meci

Rezultatele serii în Champions League

Jucătorii lui PSG, în timpul unui meci / Profimedia

S-a tras cortina peste faza grupelor în UEFA Champions League. În ultimele partide din competiție din acest an, Kylian Mbappe a marcat în Juventus – PSG 1-2, Tătărușanu s-a calificat în optimi după Milan – Salzburg 4-0, iar Real Madrid a demolat-o pe Celtic.

Reclamă

Surpriza serii a fost produsă de Benfica, echipă care a reuşit să câştige grupa din care mai făceau parte PSG, Juventus şi Maccabi Hiafa. Lusitanii au fost la egalitate de puncte cu trupa de pe Parc de Princes, având şi acelaşi golaveraj, însă ceea ce a făcut diferenţa a fost numărul de goluri marcate în deplasare, pe parcursul grupei.

Reclamă

Rezultatele serii în Champions League

Update 23.45: Fluier final pe toate stadionele!

Update 23.30: Juventus – PSG 1-2! Nuno Mendes i-a readus în avantaj pe parizieni.

Update 23.15: AC Milan – Salzburg 4-0! Au marcat Giroud și Messias.

Update 23.05: AC Milan – Salzburg 2-0! A marcat Krunic.

Update 22:40: Juventus – PSG 1-1! Leonrdo Bonucci a reuşit să egaleze pentru „Bătrâna Doamnă”, în minutul 40!

Update 22.18: AC Milan – Salzburg 1-0! Olivier Giroud a marcat pentru campioana Italiei.

Update 22.15: Juventus – PSG 0-1! Kylian Mbappe a marcat cu un șut lângă bara laterală din afara careului, după ce a driblat doi jucători de la Juventus.

Update 22:00: Începe partida decisivă dintre AC Milan şi Salzburg!

Update 21:15: Real Madrid – Celtic 5-0! „Galacticii” s-au dezlănţuit, iar Fede Valverde a marcat pentru 5-0!

Update 20.55: Real Madrid – Celtic 3-0! A înscris Marco Asensio.

Update 20.30: Șahtior – Leipzig 0-2! Andre Silva a marcat pentru oaspeți.

Update 20:06: Real Madrid – Celtic 2-0! Rodrygo majorează diferenţa pentru trupa lui Cralo Ancelotti. Brazilianul a înscris tot din lovitură de la 11 metri, în minutul 21.

Update 19:55: Şahtior – Leipzig 0-1! Nkunku a deschis scorul în minutul 10, din pasa lui Timo Werner. La acest scor, trupa de Bundesliga este calificată în optimile UEFA Champions League!

Update 19:52: Real Madrid – Celtic 1-0! Luka Modric a deschis scorul din penalty, în minutul 6!

Update 19.45: Au început partidele Real Madrid – Celtic și Şahtior – Leipzig.

Știrea inițială

Meciurile serii din UEFA Champions League

AC Milan şi Slazburg luptă pentru calificare în optimile UEFA Champions League. Chelsea este deja calificată, având 10 puncte, însă campioana Italiei „tremură” chiar şi în ulima rundă. Milanezii au 7 puncte, cu un singur punct peste adversara din această seară.

În meciul tur, cele două formaţii au remizat pe terenul celor de la Salzburg, scor 1-1.

De cealaltă parte, pentru un loc în optimile UEFA Champions League se luptă şi Şahtior Doneţk şi Leipzig. Trupa de Bundesliga este favorită pentru calificare, având cu trei puncte peste ucraineni.

În grupa H se dispută primul loc, între PSG şi Benfica. Cele două formaţii se află la egalitate, ambele calificate deja în optimi. Parizienii vor avea duel cu Juventus, care „luptă” pentru locul al treilea din grupă, care asigură prezenţa în Europa League. De cealaltă parte, lusitanii se vor duela cu Maccabi Haifa, care de asemenea se luptă pentru a oua competiţie din Europa.

Frankfurt și Tottenham li s-au alăturat, după meciurile de marţi, altor 12 cluburi care își asiguraseră deja prezența în primăvara Champions: FC Porto, Inter, Liverpool, Napoli, Club Brugge, Bayern, Chelsea, Real Madrid, Manchester City, Borussia Dortmund, PSG și Benfica.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
18:00

„Îi dau o primă!” Decizie incredibilă a lui Gigi Becali după victoria cu CFR Cluj. Jucătorul vizat de patron

17:52

Bodo/Glimt o poate ajuta pe FCSB! Roș-albaștrii ar putea sări peste primul tur preliminar al Champions League

17:17

Luis Figo, cuvinte uriaşe la adresa lui Gică Hagi! Nu l-a uitat nici pe Gică Popescu: „Am avut şansa de a vorbi”

17:15

Fabio Capello, val de laude pentru Cristi Chivu! Mesaj despre antrenorul de la Parma: „Face o treabă foarte bună”

16:59

Gigi Becali pregăteşte lovitura verii! Atacantul de Champions League vizat de FCSB: „Mâine îi dă banii”

16:19

FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis