Închide meniul
Video

Jorge Nuno Pinto da Costa, cel mai titrat președinte din istorie, omagiat la meciul FC Porto – Guimaraes! Le-a condus pe gazde 42 de ani

Bogdan Stănescu Publicat: 24 februarie 2025, 23:31

Comentarii

Cele două echipe s-au strâns la centrul terenului pentru a-l omagia pe Jorge Nuno Pinto da Costa / captura AntenaPLAY

Jorge Nuno Pinto da Costa, fostul preşedinte al lui FC Porto, care a condus clubul timp de 42 de ani, a fost omagiat înaintea startului meciului FC Porto – Guimaraes, transmis în direct în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pinto da Costa a încetat din viaţă pe 15 februarie, la vârsta de 87 de ani. Fanii lui Porto au aplaudat în timpul momentului de reculegere pentru da Costa.

Moment de reculegere pentru Jorge Nuno Pinto da Costa, înaintea startului partidei FC Porto – Guimaraes!

Pinto da Costa s-a stins din viaţă sâmbătă, 15 februarie, după o luptă de 4 ani cu cancerul. Partida cu Guimaraes este prima de acasă a lui FC Porto de la decesul lui da Costa.

Pinto da Costa a fost, timp de 42 de ani, președinte al celor de la FC Porto. În tot acest timp, portughezii au câștigat 2.591 trofee, la 21 de sporturi. Dintre acestea, 69 au fost câștigate de echipa de fotbal masculin. Cele aproape 2.600 de trofee cucerite de FC Porto în perioada în care clubul a fost condus de da Costa l-au făcut pe regretatul preşedinte al “Dragonilor” să fie cel mai titrat conducător de club din istorie.

În cei 42 de ani de activitate, Jorge Nuno Pinto da Costa a adus 3 români la echipa de fotbal a lui FC Porto. Este vorba despre Ioan Timofte, Basarab Panduru și Cristi Săpunaru. Săpunaru a fost printre cei care au transmis un mesaj de condoleanţe pentru da Costa. „Odihnește-te în pace, mare președinte!”, a scris Cristi Săpunaru, pe Instagram.

Reclamă
Reclamă

Trofeele câștigate de FC Porto, cu Jorge Nuno Pinto da Costa în postul de președinte (1982 – 2024):

  • 23 de titluri în Liga Portugal
  • 16 Cupe ale Portugaliei
  • 22 de Supercupe
  • O cupă a Ligii
  • O Cupă a Campionilor Europeni (1987)
  • O Ligă a Campionilor (2004)
  • O Cupă UEFA (2003)
  • O Ligă Europa (2011)
  • O Supercupă a Europei (1987)
  • Două Supercupe Intercontinentale (1987, 2004)
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 21 ian.
Ce notă a luat Dennis Man la meciul Newcastle – PSV
23:53 21 ian.
Slavia Praga – Barcelona 2-4. Dennis Man, prestație slabă în Newcastle – PSV 3-0. Toate rezultatele din Champions League
23:16 21 ian.
Qarabag a obţinut o calificare istorică în play-off-ul Ligii Campionilor
22:48 21 ian.
Cristiano Ronaldo a marcat din nou pentru Al-Nassr! Portughezul, cu un pas mai aproape de golul 1000
22:09 21 ian.
Turcii au comentat arbitrajul lui Istvan Kovacs din Galatasaray – Atletico Madrid: „O prestație extraordinară”
21:53 21 ian.
Daniel Graovac a jucat pentru Dinamo Zagreb, acum vrea să-i bată: “Avem o finală de jucat”
1 Olimpiu Moruțan putea ajunge la FCSB! Cine s-a opus transferului și ce i-a transmis lui Gigi Becali 2 Gabriela Ruse, victorie uriaşă şi cea mai mare performanţă a carierei la Australian Open 3 Românul, transfer important la Fenerbahce! Mutare de 6 milioane de euro 4 Radu Drăguşin, la pachet cu un alt jucător. AS Roma a făcut oferta pentru Tottenham 5 Lovitura dată de Oţelul, în lupta pentru play-off. Gălăţenii, acord cu jucătorul cu două titluri în Liga 1 6 Rapid l-a cedat! Mutarea a fost anunţată oficial: “Să ai un sezon cât mai bun”
Citește și