Liga Portugal, peste Premier League, La Liga și Serie A! Capitolul la care lusitanii stau mai bine decât marile campionate

Alex Ioniță Publicat: 20 octombrie 2023, 13:09

Liga Portugal, peste Premier League, La Liga și Serie A

Angel di Maria, în timpul unui meci din Liga Portugal / Profimedia

Liga Portugal, peste Premier League, La Liga și Serie A! Competiția lusitană stă mult mai bine la capitolul goluri marcate, pe meci, decât cele mai importante campionate ale „Bătrânului Continent”.

Este deja binecunoscut că fotbalul european generează un spectacol total, an de an. Acum, a apărut și un clasament bazat pe media golurilor pe meci, până în momentul de față, în cele mai importante ligi ale Europei. Chiar dacă nu conduce acel clasament, Liga Portugal, care se vede live în AntenaPLAY, se clasează mult mai bine decât alte campionate mult mai bine cotate.

Liga Portugal, peste Premier League, La Liga și Serie A. Cine este liderul clasamentului

De la startul noului sezon competițional, formațiile din Bundesliga, primul eșalon al fotbalului din Germania, au marcat nu mai puțin de 222 de goluri în totalul de 63 de partide disputate. Astfel, media de goluri pe meci a germanilor este de 3,52.

Pe locul al 2-lea se află campionatul din Elveția, cu 184 de goluri în 58 de meciuri disputate. Media de goluri pe meci a echipelor din „Țara Cantoanelor” este de 3,17.

Locul al 3-lea este ocupat de campionatul din Olanda, cu 221 de goluri în 70 de meciuri, în timp ce pe poziția a 4-a este Liga Portugal, cu 219 goluri în 72 de meciuri și cu o medie de 3,04 goluri per meci.

Astfel, campionatul lusitan este, în cadrul topului respectiv, peste Premier League (240 goluri, 80 meciuri, medie de 3,00), La Liga (259 goluri, 89 meciuri, medie de 2,91), Ligue 1 (200 goluri, 71 meciuri, medie de 2,82) și Serie A (209 goluri, 80 meciuri și medie de 2,61).

Iată top 10 campionate din Europa, în funcție de media golurilor marcate pe meci:

10. Serie A (Italia) – 80 meciuri, 209 goluri, medie de 2,61

Bucuria nebună a fanilor după ce Braga a câștigat în prelungiri meciul cu Rio Ave

Duelul dintre Braga și Rio Ave s-a încheiat cu scorul de 2-1, după ce, în minutul 90, oaspeții conduceau partida cu 1-0. După golurile marcate în prelungirile duelului de pe Stadionul Municipal, suporterii „Braguistas” au declanșat nebunia în tribunele arenei.

În cadrul meciului amintit anterior, un singur gol a fost marcat în cadrul timpului regulamentar. S-a întâmplat în minutul 5 al duelului, atunci când Ruiz a deschis scorul, după ce a primit un balon în fața porții de la un coechipier. Acesta a trimis simplu mingea în poarta apărată de Matheus.

Chiar dacă meciul părea a fi câștigat fără prea mari probleme de către cei de la Rio Ave, în prelungirile partidei, jucătorii gazdelor au început nebunia în minutele adiționale. Mai întâi, a venit golul marcat de Banza, în minutul 90+1. Atacantul francez, Banza, a primit o centrare excelentă din partea lui Roger Fernandes, care are doar 17 ani, și a înscris cu o lovitură de cap putenrică în poarta lui da Siqueira.

A urmat apoi golul lui Abel Ruiz care, tot dintr-o centrare venită de la puștiul Roger Fernandes, a reușit să trimită balonul în poarta lui Rio Ave. Odată cu această reușită, fanii formației, dar și staff-ul echipei, au început sărbătoarea pe stadionul Municipal din Braga.

13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner 12:58 „De ce să te schimbi, mă?” Marius Şumudică a fost criticat înaintea negocierilor cu Rapid: „Nu mi s-a părut ok” 12:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! 11:57 Florinel Coman pleacă la vraciul Marijana! Când se va întoarce starul lui FCSB de la Belgrad şi când ar putea juca 11:11 Mobilizare generală înainte de FCSB – Farul! Jucătorii liderului, pregătiţi de sărbătoare! Ce îndemn au avut pentru fani 10:13 Performanţă uriaşă pentru Eliza Samara! A câştigat Liga Campionilor la tenis de masă pentru a treia oară consecutiv 10:02 Ţara din Europa care refuză să folosească VAR, după ce fanii s-au revoltat! Anunţul federaţiei 9:49 Leicester a promovat în Premier League. Leeds are şanse mici să promoveze direct. Cum ar putea arăta play-off-ul Vezi toate știrile