Olimpiu Moruţan, primul gol în tricoul lui Pisa! Atacantul român se simte excelent în Serie B

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 21.08.2022, 22:56
Actualizat: 11.01.2024, 17:48

Olimpiu Moruţan, primul gol în tricoul lui Pisa!

Olimpiu Moruţan, primul gol în tricoul lui Pisa

Olimpiu Moruţan, gol pentru Pisa / Profimediaimages

Olimpiu Moruţan a înscris primul său gol în tricoul lui Pisa. Mijlocaşul de 23 de ani, adus sub formă de împrumut de la Galatasaray, a marcat în meciul cu Como, din etapa a 2-a din Serie B.

Mouţan a fost titularizat de Rolando Maran alături de un alt internaţional român, Marius Marin. Celălalt tricolor, Adrian Rus, a fost lăsat pe bancă.

Oaspeţii au deschis însă scorul în minutul 5, prin spaniolul Blanco. Avantajul lor a rezistat până la jumătatea primei reprize. Pisa a primit penalty, iar Moruţan şi-a asumat răspunderea de la punctul cu var.

Olimpiu Moruţan l-a învins pe Ghidotti, de la punctul cu var, şi a făcut 1-1 în minutul 24. A fost primul său gol după aproape un an de pauză. Nu mai punctase din luna octombrie a anului trecut, când o făcuse în victoria lui Galatasaray cu Gaziantep.

Moruţan este în mare formă şi are un început de sezon grozav. În cele trei meciuri jucate pentru noua sa echipă a reuşit un gol şi două pase decisive.

Olimpiu Moruțan, două pase de gol în Cittadella – Pisa 4-3

Introdus în minutul 67, Moruțan a pasat decisiv de două ori în prelungirile meciului. Prima dată a făcut-o la golul lui Giuseppe Sibilli, în minutul 90, apoi la reușita lui Canestrelli din minutul 90+8.

Tuttomercatoweb i-a acordat românului nota 6.5 pentru prestația sa.

”A schimbat fața echipei în faza ofensivă, a creat pericol la poarta adversă și a oferit două pase de gol”, au notat italienii.

Moruțan e împrumutat la Pisa de la Galatasaray. La formația din Serie B e coleg cu conaţionalii Marius Marin şi Adrian Rus.

150.000 de euro au plătit italienii pentru împrumutul lui Moruţan. În contract este trecută o clauză specială. Dacă Pisa va promova în Serie A, este obligată să achite 5.500.000 de euro.

Românul s-a despărţit de Galatasaray, după un singur sezon petrecut în Turcia. Fostul mijlocaş de la FCSB ar urma să încaseze acelaşi salariu pe care îl avea şi în Turcia, şi anume 600.000 de euro.

2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN