Brighton a confirmat transferul lui Adrian Mazilu! Anunţul făcut de directorul clubului

Viviana Moraru Publicat: 15 iulie 2023, 8:15

Comentarii
Brighton a confirmat transferul lui Adrian Mazilu! Anunţul făcut de directorul clubului

Adrian Mazilu, în timpul unui meci pentru Farul / Profimedia / Profimedia

Brighton a confirmat transferul lui Adrian Mazilu. Anunţul a fost făcut pe site-ul oficial al clubului britanic, unde se menţionează faptul că tânărul mijlocaş de 17 ani se va alătura formaţiei din Premier League din iarnă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Farul va încasa suma de trei milioane de euro în schimbul lui Adrian Mazilu, după cum a anunţat Fabrizio Romano, zilele trecute.

Brighton a confirmat transferul lui Adrian Mazilu

Directorul tehnic de la Brighton a oferit câteva declaraţii despre transerul lui Adrian Mazilu. David Weir susţine că mijlocaşul lui Gică Hagi este urmărit atent de ceva timp, urmând să vină la echipa engleză din iarnă.

De asemenea, oficialul englezilor a dezvăluit că Mazilu ar putea ajunge la prima echipă a celor de la Brighton, în funcţie de evoluţiile pe care le va avea până se va deschide fereastra de transferuri din iarnă.

“Adrian este un jucător pe care l-am urmărit de ceva timp, și de-abia așteptăm să ni se alăture anul viitor. Am ajuns la un acord cu Farul Constanța și îi vom urmări progresul făcut până în ianuarie, iar apoi vom decide pașii următori pentru el”, a declarat directorul tehnic de la Brighton, David Weir, pentru site-ul oficial al clubului englez.

Reclamă
Reclamă

Transferul lui Mazilu la Brighton a fost anunţat încă de joi de către Fabrizio Romano. Jurnalistul italian a postat o fotografie care îl înfăţişează pe puştiul de 17 ani cu tricoul englezilor, alături de Gică Hagi, oferind totodată, mai multe detalii despre mutarea acestuia.

„Talentatul român Adrian Mazilu a semnat cu Brighton, afacerea este încheiată. Se va alătura echipei în ianuarie 2024 – suma de transfer este de 3 milioane de euro. Aici este alături de agentul Fulco van Kooperen, agentul care a fost implicat în negocierile dintre cluburi, împreună cu legenda Hagi şi Sam Jewell de la Brighton”, a anunţat Fabrizio Romano pe Twitter.

Mihai Stoica, impresionat de transferul lui Adrian Mazilu la Brighton

Mihai Stoica s-a arătat impresionat de transferul lui Adrian Mazilu la Brighton, din această perioadă de mercato. Managerul general de la FCSB susţine că puştiul de 17 ani a avut o prestaţie solidă şi în duelul dintre Farul şi Sheriff, din primul tur preliminar din Champions League.

Reclamă

Mihai Stoica a comentat transferul lui Adrian Mazilu în Premier League şi a ajuns la concluzia că mijlocaşul are calităţi fizice remarcabile, în ciuda faptului că nu are nici 18 ani.

„Brighton a văzut un jucător care, la nici 18 ani și la primul meci în cupele europene, nu a arătat rău deloc. E un jucător care are tupeu mare. Nu l-am văzut la niciun meci să aibă trac. El are o calitate fantastică. Tot ce face, face într-o foarte mare viteză.

Când faci totul în viteză, coordonarea îți vine și cu experiența. El are viteză excepțională”, a declarat Mihai Stoica, pentru orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:40

Reacţia avocatului Anei Bărbosu în scandalul suspendării: “E acuzată!”

19:21

Alex Dobre, urmărit de două cluburi din străinătate la Dinamo – Rapid. Suma solicitată de giuleșteni

19:02

Un club din Premier League vrea să construiască primul stadion din lume dedicat fotbalului feminin

19:01

Continuă veștile proaste la Rapid! Titularul lui Costel Gâlcă nu va mai juca în acest sezon

18:58

“Prima opţiune pentru mine este FSCB!” Reacţia lui Charalambous la oferta făcută de Gigi Becali

18:47

Corvinul se pregătește de Liga 1! Primul transfer rezolvat de gruparea antrenată de Florin Maxim

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Răzvan Lucescu a făcut anunţul, după ce Mihai Stoica a spus că îl vrea la FCSB: “Am avut oameni puternici ca patroni” 5 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 6 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro!
Citește și