Son Heung-Min, hattrick în 13 minute în Spurs – Leicester 6-2, din postura de rezervă

De Alexandru Ivan
Publicat: 17.09.2022, 22:51

Heung-Min Son, într-un meci pentru Tottenham

Son Heung-Min, hattrick în 13 minute în Spurs - Leicester 6-2, din postura de rezervă

Heung-Min Son, într-un meci pentru Tottenham / Profimedia

Son Heung-Min a reușit un hattrick în doar 13 minute în meciul Spurs – Leicester 6-2, deși a început partida ca rezervă.

Reclamă

Son Heung-Min a fost odihnit de Antonio Conte pentru meciul cu „lanterna roșie” din Premier League. Sud-coreeanul a intrat în minutul 60 și a distrus-o pe campioana Angliei din 2016.

Reclamă

Son Heung-Min, hattrick în 13 minute în Spurs – Leicester 6-2, din postura de rezervă

Son a înscris prima dată în minutul 73, cu un șut cu piciorul drept din afara careului, care s-a oprit sub bara transversală.

VIDEO AICI CU PRIMUL GOL AL LUI SON HEUNG-MIN

Al doilea gol al lui Son a venit în minutul 84, de această după un șut cu piciorul stâng, la colțul lung, tot din afara careului.

VIDEO AICI CU AL DOILEA GOL AL LUI SON HEUNG-MIN

Fotbalistul de 30 de ani a semnat hattrickul în minutul 86, cu o finalizare din careu, care s-a dus pe sub portarul advers.

VIDEO AICI CU AL TREILEA GOL AL LUI SON HEUNG-MIN

Antonio Conte: „I-am spus lui Son că îl mai bag de pe bancă dacă joacă așa!”

Pentru Son Heung-Min au fost primele goluri în actuala stagiune de Premier League. După meci, Antonio Conte a glumit cu jucătorul sud-coreean.

Nu avea niciun gol în întreg sezonul. I-am spus că, dacă poate mereu să dea trei goluri în 13 minute, poate repetăm experimentul, îl bag de pe bancă mai des. Am glumit, evident!”, a spus Conte, după meci.

Heung-Min Son este primul jucător din istoria lui Tottenham care reușește un hattrick din postura de rezervă în Premier League. Nimeni în competiție nu mai reușise asta de la Steven Naismith, în 2015.

Heung-Min Son joacă de șapte ani la Tottenham

Son a ajuns idol printre fanii lui Tottenham. A ajuns la echipa londoneză în 2015, de la Bayer Leverkusen, pentru 30 de milioane de euro. De atunci a înscris 134 de goluri pentru Tottenham, în 334 de meciuri.

În prezent, sud-coreeanul este cotat la 75 de milioane de euro. Contractul său cu Tottenham expiră în 2025.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
1:12 18 apr.

Real Betis – Fiorentina şi Djurgarden – Chelsea sunt semifinalele Conference League!

1:07 18 apr.

S-au stabilit semifinalele Europa League! Meciuri tari: Tottenham – Bodo/Glimt și Bilbao – Manchester United

0:56 18 apr.

Manchester United – Lyon 5-4! Echipa lui Amorim e în semifinale după un meci absolut „nebun”!

0:43 18 apr.

UPDATEBilbao – Rangers 2-0. Ianis Hagi, OUT din Europa League. Manchester United – Lyon 5-4! Rezultatele

23:23

„E inacceptabil” Marius Şumudică a cerut o schimbare majoră în Liga 1!

23:15

Ce notă a primit Ianis Hagi după ce a fost schimbat la pauză în Athletic Bilbao – Rangers

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas